Adidas Encryption Pack – kamuflaż na boisku

Czy na boisku piłkarskim można stać się zupełnie niewidocznym? Taka umiejętność przydałaby się z pewnością przede wszystkim napastnikom i innym ofensywnym zawodnikom. I choć nawet najszybsi oraz najbardziej filigranowi skrzydłowi nie są w stanie zupełnie umknąć oczom obrońców, elementy kamuflażu znalazły się na butach piłkarskich. Na taki design postawił Adidas – tego typu elementy zdobią korki z kolekcji Encryption.

Szyfrowanie na boisku

Niemiecki producent wprowadził ten wyjątkowy zestaw na rynek w październiku 2019 roku – jako drugą kolekcję sezonu 2019/2020, po Hardwired. Do kamuflażu i ukrywania ważnych informacji nawiązywała już jej nazwa: Encryption. Można ją bowiem przetłumaczyć na język polski jako “szyfrowanie”.

W ramach kolekcji pojawiły się zaktualizowane wersje czterech głównych modeli butów piłkarskich, które w tym momencie produkuje Adidas: Predator, Copa, Nemeziz oraz Adidas X. Wszystkie łączą elementy odwołujące się do kamuflażu oraz podstawowy zestaw kolorystyczny, który jest utrzymany w tym duchu.

Podstawową barwą, jaką widzimy na butach z tej serii, jest szarość i jej różne odcienie. W niektórych modelach – przede wszystkim w Adidas Predator oraz Adidas X – można też dostrzec zielone akcenty. Nie jest to jednak jaskrawa, żywa zieleń znana z niektórych koszulek piłkarskich czy budzącej się do życia przyrody, a stonowane, wręcz wyblakłe odcienie tego koloru. Na cholewkach przeważają matowe wykończenia.

Zima z kamuflażem

Mimo licznych nawiązań do kamuflażu, na niektórych korkach producent zdecydował się jednak umieścić jaskrawe akcenty. Zwracający na siebie uwagę kolor pomarańczowy jest bowiem mocno widoczny między innymi na butach Adidas Nemeziz. Na prawej stronie tylnej części cholewki znalazły się trzy charakterystyczne pomarańczowe paski, po lewej stronie tym samym kolorem wypisano nazwę modelu.

Korki Adidas Predator czy Adidas Copa w niektórych sytuacjach mogły być jednak rzeczywiście słabo widoczne na boisku ze względu na datę premiery kolekcji Encryption. Wkrótce po niej w wielu krajach Europy zaczęła bowiem panować zimowa aura i to właśnie w czasie chłodnych miesięcy najbardziej znani piłkarze sięgnęli po te buty. W korkach z omawianej kolekcji występował między innymi Gareth Bale z Realu Madryt, Thomas Mueller z Bayernu Monachium czy Ilkay Gundogan z Manchesteru City. Zakładali je także polscy zawodnicy – na Predatory zdecydował się między innymi Grzegorz Krychowiak, a na Adidas X Krzysztof Piątek. Ze względu na dużą popularność słynnych predatorów, znajdziemy je w nowej odsłonie również kolekcji Adidas Showpiece Pack.

Adidas X 19+

Jednym z modeli z zestawu Encryption, który został wyposażony w wyjątkowy kamuflaż, jest Adidas X 19+. Korki te przybrały bowiem wojskowe barwy, które przeważają na całej cholewce. Spory wyjątek stanowi jednak logotyp sponsora, który został umieszczony na przedniej części buta. Podobnie jak w przypadku Nemeziz, trzy paski Adidasa odcinają się od reszty jaskrawą pomarańczową barwą. Zdecydowanie jaśniejsza niż podstawowy kolor cholewki jest również jasnoszara podeszwa korków.

Buty Adidas X zostały wyprodukowane z myślą o zawodnikach, którzy swoją grę opierają na szybkości i przyspieszeniu. Ma im pomagać wyjątkowo cienka cholewka, którą producenci określają jako “półprzezroczystą”. Została wykonana w technologii X-layskin, która sprawia, że butów niemal nie czuć na stopie. Pomogło to również zredukować wagę obuwia – but z podeszwą FG w rozmiarze 42 waży tylko 193 gramy.

Szybkość przede wszystkim

Lekka i cienka cholewka pozwala lepiej poczuć piłkę. Ułatwia to także konstrukcja pozbawiona sznurowadeł. O utrzymanie buta na stopie dba z kolei niski kołnierz Clawcollar. Na pierwszy rzut oka wydaje się nieco spiczasty, po włożeniu butów szybko przekonamy się jednak, że taki układ pozwala skutecznie zablokować stopę. Efekt stabilizacji wspomaga formowana pięta. Dobre dopasowanie buta jest kolejnym elementem wspierającym szybkich zawodników – tylko w tak skonstruowanych korkach można błyskawicznie zerwać się do sprintu.

Lekkość biegu w Adidas X z kolekcji Encryption została uzyskana również dzięki bardzo lekkiej pięcie. Czuć ją na każdym kroku. Poszczególne ruchy w modelach z podeszwą FG wspomagają także odpowiednio wyprofilowane kołki. Te z przedniej części buta są ostro zakończone, te z tyłu okrągłe. Dzięki temu można również nieco łatwiej się zatrzymać.

Adidas Copa 20+

Za sztandarowy model kolekcji Encryption należy jednak uznać Adidas Copa 20+. W ten sposób niemiecki koncern wprowadził bowiem na rynek nową generację tej serii butów, która jest następcą legendarnych Copa Mundial. A to korki, które funkcjonowały na rynku już od końcówki lat 70. Powiew klasyki można dostrzec bardzo szybko, ale jeszcze łatwiej go poczuć, biorąc buty do ręki. Cholewka została wykonana z naturalnej, kangurzej skóry, do której doszyto kołnierz z materiałów syntetycznych. But z łatwością można więc zginać.

Design Copa 20+ jest utrzymany w kolorystyce kolekcji, ale szara barwa w tym przypadku wpada nieco w srebrną. Na powierzchni cholewki znajduje się wypukły, graficzny wzór – jak chce producent, dzięki temu zostawiamy na piłce niezatarte “piętno” po każdym kopnięciu. Na pięcie znalazło się natomiast nieco miejsca na jaskrawozielony napis “Copa” oraz logotyp Adidasa.

Sznurowadła w odwrocie

W porównaniu do Adidas X z tej samej kolekcji, Adidas Copa są o kilkadziesiąt gramów cięższe. Mimo to ofensywni piłkarze wcale nie stronili od tego modelu – w końcu jedną z twarzy kolejnych wersji Adidas Copa jest Paulo Dybala z Juventusu.

Gdyby jednak szukać podobieństw do Adidas X, można je znaleźć w braku sznurowadeł. Copa 20+ ich nie posiadają, a za utrzymanie buta na stopie odpowiada konstrukcja Purecut i elastyczna przyszwa X-Ray, która otula kostkę. Dodatkową osłonę z pianki uzyskała z kolei pięta. Co z podeszwą? Przenosi się na nią perforowana struktura z cholewki. Wśród żłobień znajdziemy na niej również tłoczony napis Adidas. Kluczowym elementem jest oczywiście 11 kołków o okrągłym i trójkątnym kształcie. W tak zwanych niższych modelach, czyli Copa 20.1, 20.2 czy 20.3, znajdziemy oczywiście nieco mniej udogodnień niż w wersji premium, za którą może uchodzić model Copa 20+.

Inne produkty z kolekcji Encryption

W kolekcji zaprezentowanej jesienią 2019 roku znalazły się także modele butów piłkarskich przeznaczone na inne nawierzchnie niż trawa – zarówno sztuczne murawy, jak i tworzywa, którymi pokrywa się podłogi w halach sportowych. Poza tym w barwach kolekcji można nabyć również rękawice i ochraniacze piłkarskie.