Adidas Hard Wired, czyli moc koloru na murawie

Nowy sezon to nowe emocje, nowe buty i nowe kolory. A przynajmniej z takiego założenia przed rozpoczęciem piłkarskich rozgrywek 2019/2020 wyszedł Adidas. Niemiecka marka zaproponowała piłkarzom nowy zestaw wyróżniający się nie tylko nowinkami technologicznymi, ale i intensywnymi barwami. Co warto wiedzieć o kolekcji Adidas Hard Wired?

Letnia promocja

Lipiec w świecie piłki nożnej na najwyższym poziomie jest zwykle czasem lekkiego zastoju. O ile w latach “parzystych” na początku tego miesiąca często rozgrywa się decydujące mecze wielkich turniejów – mistrzostw świata lub Europy – o tyle reszta lipca to zawsze okres odpoczynku od futbolowych emocji. W najsilniejszych ligach to czas przerwy między sezonami, czołowe drużyny klubowe dopiero rozpoczynają przygotowania do nowych rozgrywek.

Jednak to właśnie w drugiej połowie lipca 2019 roku Adidas pochwalił się nową kolekcją piłkarskich butów. Do sprzedaży trafiły nowe modele wszystkich najważniejszych rodzajów korków, które aktualnie produkuje niemiecka marka – Copa, Nemeziz, Predator oraz Adidas X. Nowe buty piłkarskie można było zatem oglądać już w czasie przedsezonowych sparingów. A producent do promowania nowej kolekcji wytoczył swoje największa działa. W kampanii reklamującej zestaw Hard Wired pojawili się bowiem Argentyńczycy Lionel Messi i Paulo Dybala oraz Mohamed Salah, wówczas świeżo upieczony triumfator Ligi Mistrzów z Liverpoolem.

Odważne kolory

Nową kolekcję można było dostrzec w sparingach tym łatwiej, że wszystkie modele butów zostały wykonane w barwach dobrze widocznych na zielonej murawie. W przypadku Predatorów oraz Adidas X projektanci postawili na cyjan, czyli szarobłękitny odcień niebieskiego. To właśnie ta barwa dominuje na cholewkach obu butów – w Predatorach odcinają się od niej czarne elementy, widoczne zwłaszcza w górnej części i kołnierzu buta. Adidas X oprócz czerni zdobią również białe paski, co nadaje temu modelowi nieco łagodniejszy wygląd.

Jeszcze bardziej rzucające się w oczy kolory przybrały korki Copa oraz Nemeziz. Te pierwsze wyróżniają się na tle pozostałych butów z kolekcji najbardziej jednolitym zestawem kolorów. Podstawą jest wyrazisty i jasny żółty – odcień zwany “Solar Yellow” – do którego dodano czarne wstawki, przede wszystkim na wewnętrznej części cholewki. Jaskrawe odcienie żółtego od kilku lat nie są już jednak żadną kontrowersją w świecie piłki, mimo że wciąż przykuwają wzrok. Odważniejszym krokiem Adidasa był kolor zastosowany w butach Nemeziz, których podstawową barwą jest różowy. To zdecydowanie najbardziej wyróżniający się kolor wśród butów z zestawu Hard Wired, w dodatku wciąż uważany przez część obserwatorów za niezbyt przystający do świata męskiej piłki nożnej. Buty w odcieniu zwanym “Shock Pink”, uzupełnione przez czarne elementy, spotkały się jednak w futbolowym środowisku z pozytywnym przyjęciem.

Oprócz odświeżonego wyglądu Adidas w nowej kolekcji przygotował oczywiście również kilka ciekawych rozwiązań technologicznych. Flagowymi modelami kolekcji Hard Wired były buty w wersji 19+. Zastosowano w nich technologie charakterystyczne dla poszczególnych modeli, ale łączącym je elementem był brak sznurówek. Adidas w ten sposób postawił na jeszcze lepszą kontrolę nad piłką na początku sezonu – by na inaugurację rozgrywek dopilnować nawet najmniejszego szczegółu.

Adidas Nemeziz z kolekcji Hard Wired

Zgodnie z tą regułą zostały zaprojektowane różowe buty Nemeziz, wyposażone w cholewkę wykonaną z połączenia syntetycznego materiału i tkaniny. W najbardziej rozbudowanej wersji posiadały wysoki kołnierz, który ułatwia stabilizację stopy w bucie pozbawionym sznurówek. Większą popularnością cieszył się jednak model 19.1 – bez wysokiego wykończenia, za to wyposażony w klasyczne wiązania. To właśnie ten model można było oglądać na nogach Messiego.

W przypadku Nemeziz 19.1 z kolekcji Hard Wired piłkarze docenili przede wszystkim komfort użytkowania. Nie chodzi tylko o rozwiązania pozwalające na bardziej ścisły kontakt z piłką. Ważniejsza jest konstrukcja kołnierza buta. Przybrał on kształt litery “V”, dzięki czemu znacznie wygodniej wkładać do niego stopę. W dodatku materiał użyty do produkcji jest bardzo elastyczny, co sprawia, że bez trudu poradzą sobie z nim nawet osoby z szerszą stopą czy kostką. Do tego dochodzi jeszcze wkładka odzwierciedlająca anatomiczną linię stopy. Trzeba jednak pamiętać, że Nemeziz z kolekcji Hard Wired, podobnie jak poprzednie buty z tej serii, to korki z niskim profilem. Dlatego czasami warto zdecydować się na buty w minimalnie większym rozmiarze niż zazwyczaj – w przeciwnym razie mogą zbytnio przylegać do stopy i gra nie będzie w pełni komfortowa.

Podeszwa Nemeziz 19.1 z omawianej kolekcji różni się w zależności od tego, który model butów wybierzemy. W wersji FG na suche, naturalne nawierzchnie zastosowano podeszwę dwuczęściową z 11 owalnymi kołkami. Podobnie jest w wersji SG na błotniste murawy, gdzie jednak wśród kołków znajduje się sześć wkrętów. Wersja AG na nawierzchnie sztuczne to podeszwa jednoczęściowa wyposażona w 21 okrągłych wypustek.

Adidas Copa z kolekcji Hard Wired

W kwartecie z lipca 2019 wyjątkowe miejsce zajęły także buty Adidas Copa. W przypadku tego modelu niemiecki koncern dość mocno trzyma się tradycyjnych rozwiązań – przynajmniej jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana jest cholewka. W odsłonie z początku sezonu 2019/2020 do jej produkcji po raz kolejny wykorzystano naturalną skórę, dobrze znaną nawet najstarszym fanom piłkarskich butów. Oczywiście nie oznacza to ciężkich i masywnych butów sprzed lat, które w czasie gry w deszczu szybko nasiąkały wodą i z każdym krokiem coraz bardziej ciążyły zawodnikom. Współczesne Adidas Copa są wykonane z tak zwanej skóry premium, niezwykle lekkiej i miękkiej. By jeszcze lepiej dopasowywały się do nogi, wieńczy je kołnierz z plecionej tkaniny.

Podobnie jak w przypadku Nemeziz, wersja 19+ została zaprojektowana w technologii pomijającej sznurówki, a model 19.1 przeciwnie: z klasycznym systemem symetrycznych wiązań. Technologowie Adidasa zadbali również o piętę – zastosowanie pianki zmniejsza ryzyko otarć czy innych nieprzyjemnych urazów związanych ewentualnymi kopnięciami rywali. Cholewka wersji 19+ została zresztą wyprodukowana bez użycia szwów, a wykończenie skóry Fusionskin dodatkowo ogranicza nasiąkanie skóry wodą. W przeciwieństwie do butów Nemeziz, Copa posiadają jednoczęściową podeszwę. W najdroższej wersji znajdują się na niej żłobienia Torsion Ribs, które ułatwiają odrywanie się stopy od murawy.