Adidas Mutator – nie tylko Predatory

Adidas Mutator była jedną z najbardziej wyczekiwanych kolekcji butów piłkarskich w ostatnich miesiącach. Nowy, wyjątkowy model Predatorów od początku trafił zarówno w gusta piłkarskich gwiazd, jak i tych, którzy kopią piłkę jedynie rekreacyjnie. Kolekcja adidasa z początku 2020 roku to jednak nie tylko Predatory, ale także trzy inne modele korków.

Jedna kolekcja, dwie wersje kolorystyczne

Kolekcje piłkarskich butów zwykle wyróżniają się ustalonym układem kolorystycznym. Nawet jeśli Adidas, Nike czy inna czołowa marka za jednym zamachem wprowadza na rynek kilka modeli butów, kolor przewodni zazwyczaj taki sam. Z kolekcją Mutator jest jednak inaczej. Adidas z jednej strony postawił na czerwień i czerń, która wyróżnia Predatory, czyli sztandarowy produkt kolekcji, ale także najnowszą wersję Adidas Copa. W obu modelach znalazło się także miejsce dla białych elementów. Zupełnie inne barwy przybrały jednak korki Adidas Nemeziz oraz Adidas X w wersji Mutator – tam króluje błękit, który miesza się ze stylową bielą.

Sama nazwa “Mutator” odnosi się do ewolucji, którą w ostatnich latach przeszedł cały futbol, a co za tym idzie również buty do piłki nożnej. Gra “mutuje”, a ten, kto nie będzie potrafił się zaadaptować, nie da sobie rady – ta myśl przyświecała projektantom kolekcji. Wszystkie modele wyróżniają się więc nowoczesnymi kształtami i nietypowymi cholewkami: w tej kolekcji z każdej strony wychyla się nowatorskie i nietypowe rozwiązanie. Tak jest również w Predatorach. Mimo że odwołują się do butów Adidasa z ponad 25-letnią tradycją, już na pierwszy rzut oka wyróżniają się niezwykle wysokim kołnierzem czy wypustkami na cholewce. Podobnie “mutowały” również pozostałe modele.

Zaufanie gwiazd

Do promocji nowej kolekcji Adidasa zostały zaangażowane naprawdę wielkie piłkarskie nazwiska. Co ciekawe, w materiałach promocyjnych pojawili się nie tylko obecnie grający piłkarze, ale także futbolowa gwiazda, która w tej chwili jest… właścicielem klubu piłkarskiego. Chodzi o Davida Beckhama, byłego zawodnika Manchesteru United i Realu Madryt, który na początku XXI wieku był jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy świata. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie należący do niego klub, Inter Miami, niedawno zadebiutował w Major Soccer League. Ambasadora w osobie właściciela klubu nie miała dotąd chyba żadna kolekcja piłkarskich butów.

Ale Mutator promowało również kilku zawodników, którzy nadal zachwycają na murawach. Dele Alli, Paul Pogba Marc-Andre ter Stegen – wszyscy pojawili się w spotach reklamujących kolekcję. Te gwiazdy zostały związane z marką Predator, ale inni czołowi gracze biegają po murawach całego świata także w innych modelach z kolekcji Mutator. Adidas Copa zakłada Paulo Dybala, Adidas X Mohamed Salah czy Marcelo, a w nowej odsłonie Nemeziz występują na przykład Lionel Messi oraz Isco.

Adidas Copa

Najnowszy model Adidas Copa 20+ kolorystyką nawiązuje do schematu zastosowanego w Predatorach. Jeszcze bardziej dominuje na nim jednak mocna czerwień. To tym kolorem pokryta została cała przednia i boczna część powierzchni cholewki, która odpowiada za zagrywanie piłki. Czerwone ślady odnajdziemy także na podeszwie. Tył cholewki i kołnierz buta jest czarny, biel jest z kolei reprezentowana przez charakterystyczne dla Adidasa trzy paski oraz napis “Copa” tłoczony na pięcie.

Cholewka butów została wykonana w oparciu o naturalną skórę, jedynie jej górna część to materiały syntetyczne. Cała cholewka jest pokryta wypukłymi fałdami ze skóry X-Ray – w przedniej części butów znajduje się siedem charakterystycznych garbów pokrytych falistymi liniami. Wypukłe ukształtowanie powierzchni pomaga w lepszej kontroli nad piłką, pełni więc podobną rolę, co technologia Demonskin użyta w Predatorach. Choć takie ukształtowanie cholewki może sugerować, że to twarda i sztywna konstrukcja, w rzeczywistości skóra jest bardzo miękka.

Bez sznurówek

W górnej części skóra płynnie przechodzi w kołnierz wykonany z Primeknitu, czyli elastycznego materiału, który dobrze dopasowuje się do kostki – i to nawet mimo tego, że Adidas Copa są pozbawione wysokiej skarpety. Kluczowa dla precyzji zagrań jest jednak inna cecha tych korków. Copa nie posiadają bowiem wiązań, co umożliwia specjalna konstrukcja zwana przez producenta Purecut. Dzięki temu powierzchnia styku stopy z piłką jest zdecydowanie większa. Wszyscy ci, którzy nie wyobrażają sobie butów bez sznurowadeł, także nie muszą jednak od razu skreślać kolekcji Mutator – sznurówki są dostępne w nieco tańszych wersjach, a model Adidas Copa Gloro ma nawet charakterystyczną klapkę na sznurowadła. To połączenie nowego stylu Adidas Copa z klasyką.

Co kryje się pod spodem butów? W modelu SG, któremu się przyjrzeliśmy, znajduje się 11 kołków osadzonych na podeszwie Torsionframe. To pofalowana, lekka podeszwa jednoczęściowa, która pomaga w rozwijaniu dużych prędkości. Co jeszcze? Dodatkowym udogodnieniem, zapewniającym komfort, jest również wykonana z pianki osłona pięty. W zestawie z modelem Adidas Copa 20+ SG otrzymamy worek na buty, trzy wkręty oraz klucz.

Adidas Nemeziz – królestwo błękitu

Kolorystycznych odwołań do Predatorów nie znajdziemy natomiast w Adidas Nemeziz 19+ z zestawu Mutator. W nich rolę główną odgrywa królewski błękit. Tym samym Adidas idealnie wpisał się w kolorystyczne trendy. Jak bowiem ogłosił Instytut Pantone, specjalista w zakresie barw, królewski błękit ma być przebojem 2020 roku. “To twardy i niezawodny odcień błękitu, na którym zawsze można polegać” – uzasadniają przedstawiciele instytutu. Błękitne paski pokrywają całą cholewkę butów, ale ten kolor jest szczególnie widoczny na czubku korków. Błękitna jest również cała podeszwa.

Litera “V”

Cholewka Adidas Nemeziz to połączenie syntetycznych materiałów i tkaniny. W ten sposób uzyskano lekką konstrukcję, która jednocześnie świetnie przywiera do stopy. Kołnierz flagowych wersji tych butów jest stosunkowo wysoki. Został jednak ukształtowany na wzór litery “V”, co ułatwia wkładanie korków i zapewnia komfort gry.

O to, by but trzymał się stopy, dba przede wszystkim elastyczna taśma umieszczona w górnej części kołnierza. Dzięki niej w Adidas Nemeziz sznurowadła są zupełnie zbędne. Podobnie jak w przypadku Adidas Copa, są one jednak obecne w tańszych, tak zwanych “niższych” modelach. Nemeziz są przeznaczone przede wszystkim dla piłkarzy, którzy odznaczają się zwinnością i dobrym dryblingiem, jak Messi i Isco. Pomaga w tym dwuczęściowa podeszwa – siedem kołków z przodu i cztery z tyłu.

W kolejnym artykule znajdziesz informacje o piłkarskich koszulkach Realu Madryt: Królewska biel. Historia strojów piłkarskich Realu Madryt

Inne produkty z kolekcji Mutator

Kolekcję Mutator uzupełnia nowa wersja korków Adidas X. Znajdują się w niej jednak również buty przeznaczone na nawierzchnie twarde oraz do gry w hali. Dużym zainteresowaniem cieszą się także rękawice Adidas Predator Pro z kolekcji Mutator. Nie potrzeba w nich żadnych rzepów, za utrzymanie ich na ręce odpowiada elastyczna dzianina.