Buty piłkarskie ze skarpetą. Jakie są ich największe zalety?

W poszukiwaniu nowych rozwiązań producenci butów piłkarskich sięgają po coraz to nowe pomysły. Na korkach widzimy więc różnego rodzaju wypustki mające ułatwiać kontrolę nad piłką, powłoki, których struktura została zaczerpnięta z rozwiązań stosowanych w innych sportach, a także podeszwy wzorowane na kształcie lekkoatletycznych kolców. Nie wszystkie nowe idee przyjmują się na piłkarskim gruncie, ale z pewnością trafioną innowacją okazały się korki ze skarpetą. To rozwiązanie w ostatnich latach stało się na tyle popularne, że modele tego typu mają w swojej ofercie niemal wszyscy najważniejsi producenci korków z firmami takimi jak adidas, Nike czy New Balance. Dlaczego jednak buty piłkarskie ze skarpetą podbijają rynek? Jakie są ich największe atuty? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Skarpeta w butach piłkarskich. Jak jest skonstruowana?

Rozpoczniemy od wyjaśnienia, co tak naprawdę kryje się za tym terminem. Sam pomysł połączenia korków i skarpetki ewoluował, pierwsze próby nie do końca przypominały obecny kształt takiego obuwia. Dziś bowiem skarpetę, bardzo często określaną również mianem kołnierza, rozumiemy jako integralną część buta znajdującą się ponad właściwą cholewką. Po założeniu korków skarpeta znajduje się wokół stawu skokowego.

Jej wysokość i design różni się w zależności od producenta. Niektórzy, jak na przykład projektanci butów Nike Mercurial Superfly, stawiają na regularną, symetryczną skarpetę, która wizualnie stanowi odrębną część obuwia. W przypadku korków adidas Predator jest ona natomiast integralną częścią cholewki, która cała stanowi coś w rodzaju skarpetki zakończonej kołkami oraz wypustkami wspomagającymi kontrolę nad futbolówką. Zdarzają się także skarpety wcięte po jednej ze stron, co zwykle ma ułatwiać zakładanie butów.

Buty piłkarskie ze skarpetą czy bez? Zalety kołnierza przy cholewce

Za najważniejszy atut, jaki stoi za butami piłkarskimi ze skarpetą, jest uważana dodatkowa stabilizacja stawu skokowego i stopy. To cecha, którą należy wywodzić z mechanizmu kompresji. Podobnie jak różnego rodzaju opaski kompresyjne, tak i skarpety przy butach piłkarskich, dzięki uciskowi na kostkę, sprzyjają jej stabilizacji. W czasie gry w piłkę jest to niezwykle ważne szczególnie przy sprintach. Stabilizacja nogi w bucie sprzyja większej koncentracji na grze.

Korki piłkarskie na halę ze skarpetą, ale także klasyczne korki z kołnierzem stanowią także wymierną ochronę dla stawu skokowego. Z pewnością nieco ograniczają ryzyko urazów mechanicznych. W ten sposób, mimo że skarpeta jest wykonana z elastycznego materiału, pełni niejako przedłużenie ochraniacza i pomaga wytłumić uderzenia w kostkę czy kopniaki. Z pewnością chroni też przed zadrapaniami. Niektórzy uważają, że może też zmniejszyć ryzyko skręcenia kostki. Niektórzy eksperci podważają tę zaletę, twierdząc, że to jedynie psychologiczny efekt ucisku na staw skokowy. Mimo to wielu piłkarzy uważa tę cechę korków ze skarpetą za zaletę.

Komfort na boisku i przed lustrem

Zawodnicy używający na co dzień butów ze skarpetą podkreślają także większy komfort gry w takim obuwiu. Skarpeta jest bowiem miękka i przyjemnie otula stopę. Jeśli stanowi zwieńczenie butów bez sznurowadeł, odpowiednie dopasowanie rozmiaru buta do stopy sprawi, że odpowiednie ułożenie jej w obuwiu będzie towarzyszyło nam przez całe spotkanie.

Ostatnią z najważniejszych zalet butów piłkarskich ze skarpetą jest estetyka. Takie wykończenie cholewki może się podobać. A sfery wizualnej nie warto zaniedbywać – może przyczynić się do lepszego samopoczucia, a to często przekłada się na lepszą formę na boisku.

Interesujesz się butami piłkarskimi? Przeczytaj też artykuł o najbardziej elastycznych modelach: http://spilkarza.pl/elastyczne-buty-pilkarskie-ktory-model-warto-wybrac/