Korki Nike Phantom – od Venom do GT2. Jak zmieniły się te buty?

Firma Nike jest dziś jednym z absolutnych potentatów na piłkarskim rynku. Od kiedy w latach 90. zaczęła mocno angażować się w futbol, szybko zyskała pozycję, na jaką jej najwięksi konkurenci, czyli Adidas oraz Puma, pracowały przez dekady. Dziś w korkach i reklamach amerykańskiego koncernu występują najlepsi piłkarze świata, firmie udaje się też pozyskiwać wschodzące gwiazdy – dlatego już od kilku lat w jej “stajni” są Francuz Kylian Mbappe oraz Norweg Erling Haaland. Obecnie jednymi z najpopularniejszych modeli butów sprzedawanych przez Nike są korki Phantom GT2. Ta wersja butów Nike Phantom pojawiła się w sprzedaży dopiero latem 2021 r., ale marka Phantom dała się poznać fanom piłki od świetnej strony już dużo wcześniej. Jak buty piłkarskie Nike Phantom dotarły do tego momentu?

Korki Nike Phantom – jak to się zaczęło?

Buty z serii Phantom zostały następcą wycofanego przez Nike modelu Hypervenom. Jego historia rozpoczęła się w roku 2013. Pierwszym zawodnikiem, który założył te buty piłkarskie na swoje stopy, był Neymar. Utalentowany Brazylijczyk był wówczas jedną z najjaśniejszych gwiazd FC Barcelona. Pierwsze buty Nike Hypervenom były spadkobiercami serii Total 90, która niedługo wcześniej podbijała piłkarskie boiska.

Już pierwszy model Hypervenom miał w nazwie człon “Phantom”. Od początku te buty wyróżniały się dużą wygodą i poprawiały komfort gry. Jako pierwsze korzystały bowiem z technologii Nikeskin, która zapewniała lepsze czucie piłki niż wcześniej stosowane przez Nike powłoki. Buty piłkarskie Nike Phantom, które zaprezentował Neymar, były pomarańczowo-czarne. Ostatecznie tylko w pierwszej generacji Hypervenom pojawiło się aż 18 wersji kolorystycznych. W ciągu pięciu i pół roku historii serii Nike wypuściła na rynek trzy generacje, ostatnią w 2018 roku.

Buty piłkarskie Nike Phantom Venom i Nike Phantom Vision

Miejsce butów Nike Hypervenom zajęła seria Nike Phantom. Ta pojawiła się jednak w futbolowym świecie od razu w dwóch odsłonach. Już latem 2018 roku, tuż po finale mistrzostw świata w Rosji, Amerykanie zaprezentowali buty piłkarskie Nike Phantom Vision. Nowy kształt cholewki zakładał między innymi ograniczenie roli sznurowadeł. Zajął się tym system Ghost Lace, który pozwalał jednym pociągnięciem ukryć sznurówki. Buty cechowały się miękkością i elastycznością, od początku były kierowane do kreatywnych zawodników.

Równolegle Nike produkowała buty w wersji Phantom Venom. W tym przypadku postawiono na asymetryczny system sznurowania. Dzięki temu powiększyła się strefa strzału w przedniej części buta – nic dziwnego, że po korki tego typu chętnie sięgali napastnicy, tacy jak Anglik Harry Kane. Korki Nike Phantom Venom zapewniały także dodatkowe wsparcie przy opanowaniu piłki, w czym pomagała żebrowa struktura wewnątrz buta. Oba modele Nike Phantom wciąż korzystały też z rozwiązań Nikeskin.

Nike Phantom GT – pierwsza i druga generacja

Obie wersje korków Nike Phantom funkcjonowały obok siebie do lata 2020 roku. Wówczas, w sierpniu, Nike zaprezentowało bowiem model Phantom GT. Był on awizowany jako but, który jak żaden dotąd był oparty o dane wynikające z analiz laboratoryjnych. Inżynierowie przyjrzeli się, jak piłka łączy się z butem, tworząc mapy ciśnienia i punktów stycznych. Tak powstała tak zwana tekstura generatywna, która pozwalała jeszcze lepiej kontrolować piłkę. Buty Nike Phantom GT możesz nabyć na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-nike-seria-phantom-gt.

Buty piłkarskie Nike Phantom GT łączyły najlepsze cechy swoich poprzedników – Venom i Vision. Latem 2021 r. na rynku pojawiła się jej druga odsłona, czyli NIke Phantom GT2. W drugiej generacji butów koncern odświeżył nieco design cholewki, postawił też na jeszcze bardziej wypukłe wzory na zewnętrznej części korków. Wszystko po to, by umożliwić najlepsze panowanie nad futbolówką.