Korki piłkarskie dla sprinterów. W jakich butach występują najszybsi zawodnicy?

Szybkość i dynamika to jedne z najważniejszych cech na piłkarskim boisku. Można mieć świetną technikę i przegląd pola, ale bez fizycznych parametrów na odpowiednim poziomie nie ma co liczyć na wielką karierę. Najszybsi zawodnicy rodzą się z talentem w nogach.

Naturalne predyspozycje to jednak oczywiście nie wszystko. Talent trzeba pielęgnować i obudować odpowiednimi treningami. Z predyspozycjami do szybkiego biegania jest podobnie. Tutaj także wskazany jest specjalny plan ćwiczeń.

Oprócz tego atuty najszybszych piłkarzy można uwydatnić dzięki odpowiednio dobranym butom. Najwięksi producenci sprzętu sportowego przygotowują specjalne rozwiązania dla piłkarskich sprinterów.

Jakie technologie poprawiają przyspieszenie na murawie? Przyjrzeliśmy się bliżej korkom Nike, adidasa oraz Pumy.

Najszybsi zawodnicy i ich buty piłkarskie. Co je wyróżnia?

Buty piłkarskie, które mają podkreślać szybkość zawodników, wyróżniają się zwykle kilkoma cechami. Jedną z najważniejszych jest niska waga. Korki dla sprinterów muszą być lekkie – każdy dodatkowy gram jest zbędny.

Bardzo istotna jest również stabilność na boisku. To połączenie walorów przyczepności oraz stabilizacji stopy w bucie. Stąd w korkach dla sprinterów stawia się na specjalnie wyprofilowane podeszwy zewnętrzne. Do tego dochodzą rozwiązania, które blokują stopę, by nie przesuwała się w cholewce w trakcie “wybuchowych” ruchów.

Dobrze też, jeśli całe buty mają sprężystą i elastyczną konstrukcję. Taki efekt daje dobór odpowiednich materiałów, z których wykonuje się buty.

Korki Nike Mercurial

Propozycją Nike, która odpowiada na wyzwania piłkarskich sprinterów, są buty Mercurial. To najpopularniejsza obecnie seria amerykańskiego producenta. Najszybsi zawodnicy równie chętnie sięgają po korki Superfly z wysokim kołnierzem, jak i klasyczne korki Vapor.

Najnowsze Mercuriale wyróżniają się minimalistyczną cholewką. Dzięki usunięciu zbędnych dodatków udało się zredukować wagę butów. Vapory w rozmiarze 42 ważą tylko 200 gramów.

Do tego dochodzi wkładka Nike Grip, która zapobiega przesuwaniu się stopy w bucie. Warto też zwrócić uwagę na podeszwę wyposażoną w innowacyjną płytkę. Dzięki niej można wykorzystać pełną prędkość nawet w czasie gwałtownych zwrotów na murawie. Zainteresował Cię ten model butów piłkarskich? Zobacz ich ofertę na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-nike-seria-mercurial!

Najszybsi zawodnicy w korkach Nike Mercurial

Buty piłkarskie Nike Mercurial nieodłącznie kojarzą się z Cristiano Ronaldo, który gra w nich od lat. Od kilku sezonów towarzyszy mu inny wybitny sprinter, czyli Kylian Mbappe. Poza nimi z Mercuriali korzystają m.in. Jadon Sancho, Riyad Mahrez czy Vinicius Junior.

Buty piłkarskie adidas X Speedflow

Wśród produktów adidasa najwięcej rozwiązań dla sprinterów znajdziemy w butach X Speedflow. To najnowsza konstrukcja niemieckiej marki, ewolucja znanych od kilku lat korków X.

Korki adidas X Speedflow wyróżniają się niezwykle lekką, a przy tym cienką i delikatną cholewką. Za stabilizację stopy w czasie biegu odpowiada zaś specjalna klatka AgilityCage. Pomaga w tym także formowana pięta 3D ze specjalnymi poduszkami.

W korkach Speedflow adidas postawił też na pełną podeszwę zewnętrzną. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardziej sprężysta. Piłkarze łatwiej nabierają też szybkości.

Najszybsi zawodnicy w korkach adidas X Speedflow

Twarzą butów adidas X Speedflow jest Lionel Messi. Co prawda nie jest demonem szybkości, ale potrafi niezwykle szybko podejmować decyzje na murawie. Do bardziej typowych piłkarskich sprinterów w butach X Speedflow należą Mohamed Salah, Angel Di Maria czy Anthony Martial.

korki puma ultra najszybsi zawodnicy w nich grają
Korki Puma Ultra dla piłkarskich sprinterów, źródło: Strona producenta Puma

Korki Puma Ultra

Puma także przygotowała innowacyjne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają najszybsi zawodnicy. Są nim najnowsze korki Puma Ultra w wersji 1.3.

Co czyni te buty piłkarskie tak wyjątkowymi? Przede wszystkim podeszwa. To konstrukcja, która powstała na wzór podeszwy lekkoatletycznych kolców. Efektem jest zwarta i pełna podeszwa SpeedUnit.

Producent twierdzi też, że najnowsze korki Puma są najlżejszą propozycją na rynku. Taki efekt udało się uzyskać dzięki tkanej cholewce oraz specjalnym okienkom w materiale. Stopa lepiej trzyma się też w bucie. To zasługa wkładki z Nano Grip. Zainteresowany? Zobacz więc najnowszą kolekcję butów piłarskich z serii Ultra na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-puma-seria-ultra.

Najszybsi zawodnicy w korkach Puma Ultra

Puma w ostatnich sezonach przyciąga do siebie kolejne gwiazdy. W korkach Ultra gra jeden z najszybszych obrońców na świecie, czyli Raphael Varane. Te same korki nosi też Kyle Walker. Z wielką prędkością rywalom uciekają z kolei inni użytkownicy tych butów, jak Kingsley Coman czy Christian Pulisic.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta adidas