Korki Puma Future czy Ultra? Poznaj najważniejsze różnice

Na scenie butów piłkarskich pierwszoplanowe role odgrywa trójka aktorów – adidas, Nike i Puma. Choć czasami starają się na niej rozpychać odtwórcy zajmujący w hierarchii nieco mniej honorowe miejsce, jak New Balance czy Mizuno, dominacja wielkiej trójki nie podlega dyskusji. Puma ma w tym przedstawieniu rolę szczególną ze względu na tradycję. To przecież w korkach Puma King kibiców zachwycali Pele praz Diego Armando Maradona. Tamten model butów, w ulepszonej wersji, wciąż jest w sprzedaży, dziś flagowe modele Pumy to jednak korki z serii Ultra oraz Future. Co kilka miesięcy pojawiają się w sklepach w nowej, odświeżonej i ulepszonej odsłonie. Czym różnią się korki Puma Future od modelu Ultra?

Korki Puma Ultra i Puma Future – od kiedy są na rynku?

Dłuższą historią mogą się pochwalić korki Puma Future. Ich pierwszy model pojawił się na rynku pod koniec 2017 roku. Debiut zaliczyły w spotkaniu niezwykle prestiżowym. Antoine Griezmann, jeden z najbardziej znanych ambasadorów Pumy, miał je na nogach w czasie derbów Madrytu między Atletico i Realem. Korki Puma Future zastąpiły wówczas serię Puma evoPower. Od początku wyróżniały się szczególnym dopasowaniem do stopy i elastyczną konstrukcją, którą zawdzięczały między innymi nowemu sposobowi wiązania Netfit. Od tego czasu pojawiło się kilka wersji butów Future – kilka ostatnich należy już do generacji Puma Future Z. Można je zamówić bez wychodzenia z domu na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-puma.

Historia korków Puma Ultra jest nieco krótsza. ich protoplastą były buty Puma One – to w ich miejsce pojawiły się w ofercie marki. Eksperci widzą w nich jednak przede wszystkim nawiązanie do nieco wcześniej funkcjonującej na rynku wersji, czyli serii EvoSpeed. W przypadku butów Puma Ultra debiut był nieco mniej szumny niż u Future – czujni kibice dostrzegli je bowiem po raz pierwszy na nogach Jeremiego Frimponga z Celticu Glasgow. Oficjalnie pojawiły się w sprzedaży w sierpniu 2020 roku, a ich twarzą został… Griezmann. Korki Ultra reprezentują linię butów lekkich, jednoczęściowych.

Jakimi technologiami różnią się korki Puma Future i Ultra?

Różnice między butami Puma Future i Puma Ultra widać już na pierwszy rzut oka. Oba modele należą do klasycznych, niskich korków, ale nieco więcej kołnierza znajdziemy w butach Future. Tę warstwę stanowi elastyczny materiał połączony z przednią częścią buta. Podstawą całego buta jest stawianie na elastyczność i kompresję, dzięki czemu cholewka ma być lepiej dopasowana do stopy.

O tę pierwszą kwestię dba technologia Fusionfit+. Zawiera ona przede wszystkim wbudowaną w cholewkę opaskę kompresyjną. Ten element znajduje się w śródstopiu, blokując nogę w bucie i zapewniając jeszcze lepsze czucie piłki. Jest wspomagany przez antypoślizgową technologię Nano Grip zastosowaną we wkładce. Godna uwagi jest też powłoka na cholewce, GripControl Pro, która umożliwia jeszcze lepsze czucie piłki. To szczególnie przydatne w trakcie dryblingu. Do tego dochodzi jednoczęściowa podeszwa Dynamic Motion System, która wspomaga najbardziej gwałtowne ruchy.

Puma Ultra, czyli lekkość przede wszystkim

Buty Puma Ultra mają jeszcze bardziej klasyczny, niski profil niż korki Puma Future. W tym przypadku mamy do czynienia z jednoczęściową cholewką. Jest ona wykonana z tkaniny, nie posiada klasycznego języka. Niezbyt wyraźnie zaznaczony kołnierz dobrze przylega do stopy, zapewniając jej odpowiednią stabilizację. W tym modelu korków zastosowano nowatorską technologię Matryxevo, czyli przędzę węglową, której próżno szukać w korkach Future. To między innymi dzięki niej uzyskano korki piłkarskie wysokiej jakości o niskiej wadze – najnowsza odsłona butów Puma Ultra jest reklamowana jako najlżejsze piłkarskie Pumy, jakie kiedykolwiek powstały.

But jest zbudowany na tzw. wewnętrznej klatce Speedcage, która posiada w swojej konstrukcji mikrootwory. To jeszcze bardziej “zbija” wagę. Na zewnątrz buta znajduje się powłoka GripControl Pro, identyczna jak w butach Future. Inna jest jednak podeszwa. Rozwiązanie określane mianem SpeedUnit zostało zaczerpnięte z kolców lekkoatletycznych, kołki są wbudowane na nieco szerszej podstawie.

Dla kogo przeznaczone są korki Puma Future, a dla kogo Puma Ultra?

Z korków Puma Future oraz Puma Ultra korzystają obecnie zarówno profesjonaliści, jak i ci, którzy kopią piłkę jedynie amatorsko. Pozycja na boisku nie ma tutaj znaczenia, ale poszczególne modele Pumy mogą bardziej wspomagać konkretny styl gry. Korki Puma Future, ze względu na swoją elastyczność, świetnie nadają się dla zawodników kreatywnych. Będą pomagać piłkarzom bazującym na dryblingu i technicznych zagraniach. Z kolei buty Puma Ultra cechują udogodnienia dotyczące sprinterów. Świetnie sprawdzą się u wszystkich, którzy bazują w grze w piłkę na szybkości. Napastnikom pomogą pomknąć na bramkę, obrońcom dogonić uciekających rywali.

Którzy piłkarze stawiają na Future, a którzy na Ultra?

Jak jednak wspomnieliśmy, sztywnego podziału na pozycje wśród użytkowników butów Pumy nie ma. W butach Ultra grają tak kreatywni piłkarze, jak wspomniany Griezmann czy David Silva. Poza nimi stawiają na nie jednak strzelcy typu Sergio Aguero czy Oliviera Girouda, ale i obrońcy – choćby Raphael Varane oraz Harry Maguirre.

Twarzą serii Puma Future jest aktualnie Neymar. Wśród ofensywnych piłkarzy w tych korkach wyróżniają się także Luis Suarez oraz Marco Reus. Świetnie sprawdzają się jednak również na nogach obrońców, takich jak Milan Skriniar czy Samuel Umtiti. Ale nie stronią od nich nawet bramkarze, którym drybling przydaje się przecież tylko z rzadka – gra w nich Jan Oblak, gra i Ederson. Wszystko zależy więc od indywidualnych upodobań.