Koszulki Realu, Bayernu i Manchesteru. Jakie stroje piłkarskie sprzedają się najlepiej?

Też chodzisz oglądać mecze w koszulce ulubionej drużyny? Od niemal 50 lat robią tak kibice na całym świecie. Dziś można kupić koszulkę niemal każdej drużyny – od Ligi Mistrzów po ligi okręgowe. Nie brakuje wydań specjalnych, kolekcjonerskich, historycznych.

Sprzedaż koszulek jest bowiem dochodowym interesem. Zarabia klub, zarabia również producent strojów. Czasami dziennikarze wręcz sugerują, że niektóre transfery są obliczone właśnie na zyski marketingowe, a nie tylko sportowe.

Niektóre kluby wypracowały już sobie jednak taką markę, że i bez spektakularnych wzmocnień sprzedają tysiące strojów. Ważna jest przede wszystkim baza kibiców. Liczy się historia, ale i teraźniejszość. Sprawdziliśmy, które stroje piłkarskie sprzedają się najlepiej.

Najpopularniejsze stroje piłkarskie w ostatnich sezonach

Nie każdy klub potrafi w odpowiedni sposób zdyskontować swoją popularność. Niektóre ogranicza także liga, w której nie ma zbyt dużej konkurencji, przez co mniej osób śledzi rozgrywki.

Takich problemów nie ma Manchester United. Angielski gigant od lat uchodzi za jedną z największych piłkarskich marek na świecie. Sukcesy klubu pod wodzą Alexa Fergusona położyły fundament pod wielką popularność “Czerwonych Diabłów”, która rozciąga się od Europy po Amerykę i Azję.

Mimo że w ostatnich latach United nie triumfowały w żadnych ważnych rozgrywkach, nadal sprzedają najwięcej koszulek. Ich liczba waha się około trzech milionów rocznie.

Hiszpańska rywalizacja – również na rynku koszulek

Zdecydowanie większe sukcesy odnosi Real Madryt. W ciągu ostatnich 10 lat “Królewscy” aż cztery razy wygrali Ligę Mistrzów. Popularność Realu napędza między innymi rywalizacja z Barceloną, a do niedawna również Cristiano Ronaldo z Lionelem Messim.

Mimo że dziś obu nie ma już w Hiszpanii, w rankingach sprzedanych koszulek za ostatnie lata Real i FC Barcelona wciąż są na czele. Obie drużyny sprzedają rocznie średnio ponad dwa miliony strojów. Nieco lepiej na tym polu wypada drużyna ze stolicy Hiszpanii. Jeśli zatem jesteś kibicem którejś z tych drużyn, zajrzyj do sklepu http://11teamsports.pl/category/kluby.

stroje piłkarskie granatowe real madryt
Stroje piłkarskie Realu Madryt to od lat jedne z najpopularniejszych koszulek na świecie

Klubowe stroje piłkarskie: Niemcy i Anglicy przed Włochami

Futbolową potęgą na miarę Realu i Barcelony z pewnością jest Bayern Monachium. Klub z Bawarii jest przy tym bardzo stabilny finansowo, unika przepłacania za piłkarzy. Jednym ze źródeł dochodów jest sprzedaż koszulek. W ostatnich latach koszulki Bayernu Monachium sprzedano w 2,5 miliona egzemplarzy.

Piąte miejsce na liście najchętniej kupowanych koszulek zajmują stroje Chelsea. Drużyna z Londynu cały czas utrzymuje się w czołówce Premier League, do tego w 2021 r. wygrała Ligę Mistrzów. Rocznie koszulki piłkarskie Nike z jej logo sprzedają się w liczbie ponad 1,5 miliona.

Podobnymi wynikami może pochwalić się Liverpool FC, a także Juventus. Zespół z Turynu to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna marka we włoskim futbolu.

Najchętniej kupowane modele piłkarskich koszulek w 2021 roku

Przy tego typu rankingach często nasza uwaga skupia się na Europie. Warto jednak spojrzeć szerzej. Piłka nożna coraz bardziej popularna staje się bowiem choćby w Ameryce Północnej.

Doskonale widać to w zestawieniach najpopularniejszych jak dotąd koszulek 2021 roku. Stroje piłkarskie pod tym kątem zbadała agencja marketingowa Gilt Edge, która specjalizuje się w futbolu.

Jej eksperci podeszli do sprawy w nieco mniej standardowy sposób. Nie skupiali się bowiem na sprzedaży wszystkich strojów konkretnej drużyny, a na pojedynczych trykotach. Dodatkowo wzięli pod uwagę koszulki reprezentacyjne. Opierali się przy tym na danych ze sklepu soccer.com.

Puma w czołówce

Najpopularniejszą koszulką 2021 r. okazał się wyjątkowy, fioletowo-czarny trykot reprezentacji Meksyku. Koszulka zaprojektowana przez specjalistów z adidasa podbiła rynek w Ameryce Północnej.

Na drugim miejscu znalazła się kreacja Pumy – błękitna koszulka mistrzów Europy, czyli Włochów. Siódme miejsce w zestawieniu zajął z kolei ich rezerwowy, biały trykot. Miejsce w czołowej dziesiątce znalazły jeszcze dwie inne koszulki Pumy – podstawowy strój Manchesteru City oraz trzeci komplet meksykańskiego Chivas.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła z kolei tradycyjna, czerwona koszulka Liverpoolu z logo Nike. Tuż za podium podstawowy strój Barcelony, a na piątym miejscu wyjątkowa, w pełni czarna koszulka niemieckiej kadry – to dzieło adidasa.

W czołowej dziesiątce zmieścił się jeszcze specjalny trykot Barcelony na tegoroczne El Clasico, czyli starcie z Realem Madryt. Zestawienie zamknęła podstawowa koszulka reprezentacji Francji. Jak widać, w roku mistrzostw Europy reprezentacyjne stroje były bardziej popularne niż zwykle.