Nike Future Lab, czyli laser crimson na boisku

Różowawa czerwień na boisku? Właśnie taką propozycję dla wszystkich grających w piłkę na początku 2020 roku przygotowała firma Nike. Kolekcja Future Lab jest skierowana do tych, którzy na boisku lubią rzucać się w oczy. Nowe buty piłkarskie szybko zyskały uznanie wśród wielu czołowych piłkarzy świata. Co warto wiedzieć o tych korkach?

Gra w kolorze laser crimson

Różowy kolor niezbyt często kojarzy się z piłką nożną. Niewiele klubów decyduje się na różowe koszulki – najczęściej wyjątek w tym względzie stanowią jedynie stroje przeznaczone dla bramkarzy. Nike w kolekcji Future Lab postawiło jednak na odważny, jaskrawy kolor nawiązujący do różowego: laser crimson. To tak zwany różowawy czerwony, który wcześniej można było dostrzec w innych produktach Nike. W końcu wkroczył także na piłkarskie murawy, stanowi bowiem bazę kolorystyczną wszystkich produktów omawianej kolekcji. Na większości butów Future Lab kontrastuje z nim czerń, pojawiają się jednak również białe akcenty – najbardziej widoczne w korkach Nike Tiempo. Sam producent określił ten zestaw kolorystyczny jako połączenie czarnej materii i rtęci, czyli barw wywodzących się “prosto z laboratorium”.

Ofensywny zestaw

Do chemicznych eksperymentów odwołuje się zresztą również sama nazwa omawianej kolekcji Nike. Powstała ona z myślą o stworzeniu nowych możliwości przede wszystkim zawodnikom ofensywnym. To właśnie im dedykowane są dwie wersje Nike Phantom, sztandarowe modele Future Lab. Amerykański koncern nie zapomniał również o kilku innowacyjnych technologiach, które mają zapewnić piłkarzom jeszcze większy komfort na boisku.

A zawodnicy z największych stadionów i najsilniejszych lig szybko przekonali się do nowych butów i już na początku 2020 roku można było obserwować mecze, w których większość piłkarzy biegała po murawie w butach Future Lab. W butach z tej kolekcji występowały również największe piłkarskie gwiazdy wspierane przez Nike z Cristiano Ronaldo, Neymarem i Edenem Hazardem na czele. Wymienieni piłkarze zdecydowali się na Mercurial Vapor XIII Elite, przeznaczone dla graczy opierających swoją grę na szybkości i przyspieszeniu.

Nike Phantom VSN 2

Najbardziej innowacyjnym produktem Nike z kolekcji Future Lab są bez wątpienia buty Nike Phantom Vision 2 Elite. To nowa generacja korków z popularnej serii, które wyróżniają się niskim profilem i elastycznym kołnierzem. Ich stosunkowo płaska cholewka jest wykonana z połączenia tkaniny i syntetycznych tworzyw. Sztuczne materiały zastosowano przede wszystkim na przodzie i bokach buta, czyli w strefach, które odpowiadają za kontakt z piłką oraz precyzję uderzenia. Opanowanie futbolówki dodatkowo ułatwia urozmaicona powierzchnia buta we wspomnianych miejscach – jest nieco chropowata, na cholewce wyraźnie widać powtarzający się trójramienny wzór. Taki projekt ma ułatwiać życie przede wszystkim ofensywnym piłkarzom i dodatnio wpływać na precyzję strzałów. Flyknit, którym pokryta jest cholewka, gwarantuje też komfort w każdych warunkach pogodowych.

Stopa otulona, but dopasowany

Z punktu widzenia wygody użytkowania zdecydowanie ważniejsza jest jednak czarna część buta wykonana z tkaniny. Na zewnątrz tworzy ostre wcięcie, które prowadzi od przodu cholewki do kołnierza przytrzymującego kostkę. Kołnierz ten jest wykonany w technologii Dynamic Fit, która dopasowuje się do nogi dzięki elastycznej dzianinie, zapewniając dodatkową stabilizację i komfort.

Specjalna tkanina znajduje się jednak również we wnętrzu buta. To siatka Quad-Fit, która otula stopę i odzwierciedla jej anatomiczny kształt. Jak zapewniają przedstawiciele Nike, Phantom VSN 2 są bowiem butami zaprojektowanymi… od środka. Włókna umieszczone w czterech osiach dopasowują się do stopy, zapewniając wsparcie we wszystkich kierunkach. Technologia Quad-Fit wyróżnia się jednak nie tylko tym – mimo że jest rodzajem tkaniny, nie jest zbyt podatna na rozciąganie, dzięki czemu zapewnia najwyższy komfort nawet po dłuższym użytkowaniu.

Znikające sznurówki

Mimo że na zewnątrz buta nie widać sznurówek, Nike Phantom VSN II je posiada. Są one jednak ukryte w systemie wiązań Ghost Lace. To rozwiązanie, które pozwala na schowanie sznurowadeł jednym pociągnięciem. Dzięki sznurówkom można więc jeszcze lepiej dopasować but do stopy, a potem sprawnie je ukryć, by nie wpływały na dokładność zagrań. Dodatkową stabilizację na boisku i lepszą przyczepność zapewnia także podeszwa wyposażona w liczbę kołków większą niż standardowa.

Nike Phantom VNM

Nike Phantom VNM to drugi efektowny model z kolekcji Future Lab. W przeciwieństwie do “siostrzanej” wersji Phantom VSN, ich cholewka jest w całości wykonana z materiałów syntetycznych, a konkretnie z Flyknitu. Został on jednak wzbogacony nylonowymi włóknami Flywire. To technologia Nike inspirowana konstrukcją mostów linowych – włókna wzmacniają szkielet cholewki, sprawiają, że jest elastyczny, ale nie wpływają na zwiększenie jego wagi.

Na wewnętrznej części cholewki dominuje czerń, laser crimson widzimy przede wszystkim na zewnątrz buta. Strefy korków, z którymi najczęściej styka się piłka, zostały wyposażone w technologię All Conditions Control, zapewniającą optymalną kontrolę nad piłką w każdych warunkach pogodowych. Przód cholewki jest pokryty strukturą złożoną z siatki drobnych sześciokątów. Na wewnętrznej stronie podbicia znajduje się z kolei tak zwana strefa Strike Zone pokryta wypukłymi, poziomymi paskami. Producent przekonuje też, że perforacje na cholewce nie tylko pomagają opanować piłkę, ale również zmniejszają opór powietrza.

Amortyzacja

Phantom VNM są butami o niskim profilu, czyli kształcie szczególnie przyjaznym napastnikom. O komfortowe ułożenie stopy dba wkładka Nikegrip, która pozwala również na lepszą amortyzację każdego kroku. Za lepszą przyczepność odpowiada natomiast jednoczęściowa podeszwa HyperReactive. Płytka na spodzie buta jest stosunkowo giętka, co sprawia, że stopy w trakcie gry są bardziej wypoczęte – nie trzeba wkładać w kolejne kroki dodatkowej siły.

Inne buty z kolekcji

W kolekcji Future Lab znajdziemy również inne buty przeznaczone do gry na naturalnych nawierzchniach. Oprócz wspomnianych już wcześniej Nike Tiempo, sporą popularnością cieszą się czerwono-czarne Nike Vapor oraz Nike Superfly. Wszystkie modele posiadają również wersje przeznaczone na inne nawierzchnie – zarówno twarde i tartanowe, jak i wykonane z syntetycznych materiałów podłogi w halach sportowych.