Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Bieganie to forma aktywności fizycznej, która zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Wiele osób zakłada, że to sport, do którego w zasadzie nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów – wystarczą kupione dawno buty sportowe lub trampki i zwykłe ubrania o luźniejszym kroju, które nie krępują ruchów. Nic bardziej mylnego! O ile ubiór jest sprawą indywidualną i niektórzy faktycznie nie przykładają do niego specjalnej uwagi (chociaż uważamy, że oddychających i elastycznych materiałów nie zastąpi nic), to wybór butów do biegania nie może być wynikiem przypadku. W teren warto postawić na przyklad na sprawdzone przez miliony buty trekkingowe Salomon Nieodpowiednio dopasowane obuwie może bowiemprzynieść szereg negatywnych skutków. Jak dobrać buty do biegania by pomagały, a nie przeszkadzały? Czytaj dalej!

Trasa biegowa – jakie buty do biegania po asfalcie?

Jak wybrać buty do biegania? To zależy! Myślisz o bieganiu po lasach i wzniesieniach, zarówno miękkim, jak i twardym podłożu o wielu nierównościach? A może planujesz bieganie jedynie po mieście, więc potrzebujesz obuwia, które nada się na asfalt czy kostkę brukową? To powinny być jedne z pierwszych pytań, które zadasz sobie przed rozpoczęciem poszukiwania butów do biegania. Innymi elementami powinny wyróżniać się modele do biegania w terenie, a innymi miejskie. Takie i takie znajdziemy w sklepie Megaoutdoor! Sprawdź asortyment tutaj; https://megaoutdoor.pl.

Jakie buty do biegania w terenie i po asfalcie? W przypadku pierwszego typu obuwia musisz zadbać o to, aby jego podeszwa była odpowiednio wyprofilowana i by buty odznaczały się wystarczającą przyczepnością, dzięki czemu żadne nierówności terenu nie będą Ci straszne. W przypadku modeli do biegania po mieście istotna jest przede wszystkim amortyzacja i odporność na wstrząsy. Biegając po twardym podłożu, z łatwością można nabawić się kontuzji, która może uniemożliwić kontynuowanie treningów biegowych przez dłuższy czas. Stabilizacja stopy jest ważna zarówno w obuwiu przeznaczonym do biegania w mieście, jak i tego w terenie.

Jak dobrać buty do biegania? Dopasowany rozmiar obuwia

Wybór odpowiedniego rozmiaru butów do biegania spędza sen z powiek niejednemu początkującemu biegaczowi. Buty tego typu najczęściej nie należą do najtańszych, a jeśli decydujemy się na model znanej marki z wieloma nowymi rozwiązaniami, kwota, jaką musimy zapłacić za buty, dość mocno się powiększa. Dodatkowo buty przetestujemy dopiero w biegu, a wtedy na wymianę na mniejszy bądź większy rozmiar będzie za późno. Jak wybrać buty do biegania pod względem rozmiaru?

Jest kilka wskazówek, które pomogą Ci dopasować odpowiedni rozmiar butów, tak aby cieszyć się największym komfortem podczas biegu. Jak dobrać rozmiar butów do biegania? Polecane jest, aby mierzyć buty po południu, kiedy stopy są już lekko zmęczone i nabrzmiałe, gdyż w trakcie treningu szybko się takie staną. Ważne jest także dopasowywanie butów w skarpetkach, w których planujesz biegać lub takich o podobnej grubości – może wydawać się to nieistotne, jednak podczas godzinnego biegu dokładnie dopasowanie butów będzie miało ogromne znaczenie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kwestii tego jak dobrać rozmiar buta do biegania? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że but nie może zbytnio uciskać stopy, ani też być za luźny. Oznacza to, że najdłuższy palec musi mieć przestrzeń, nie może stykać się z czubkiem buta. Polecamy również zmierzyć oba buty, gdyż wiele osób poprzestaje na jednym, sądząc, że to wystarczy. Być może tak jest w przypadku obuwia do noszenia na co dzień, jednak to do biegania powinno spełniać bardziej rygorystyczne wymagania. Nie zapomnij także o tym, że wybrany przez Ciebie rozmiar butów powinien pasować już podczas zakupów – nie ryzykuj zakupu mniejszego rozmiaru z nadzieją, że się rozejdzie. Może się to skończyć ogromnym bólem i wieloma nieprzyjemnościami.

Jak wybrać buty do biegania? Odpowiednia amortyzacja

Jakie buty do biegania wybierać? O amortyzacji wspomnieliśmy już przy okazji butów do biegania po mieście. Niezwykle ważne przy wyborze obuwia do biegania jest także dopasowanie amortyzacji do naszej wagi. Im wyższa waga, tym but powinien mieć wyższą amortyzację. Zbyt niski poziom amortyzacji w stosunku do wagi sprawi, że zdecydowanie szybciej się ona zużyje i nie będzie spełniać swojej roli. To niezwykle ważne, gdyż biegając w nieodpowiednio dopasowanych pod względem amortyzacji butów, możesz narazić się kontuzje m.in. kolan, które są zmorą wielu biegaczy. A zła wiadomość jest taka, że kontuzja, która raz się pojawiła, lubi wracać.

Gdzie kupić buty do biegania?

Jakie buty do biegania po asfalcie i po lesie? Jak już wiesz, w przypadku butów do biegania ważne jego idealne dopasowanie do stopy. Dlatego istotne jest ich zmierzenie w odpowiednich warunkach. Możesz zaryzykować zakup bez mierzenia, jeśli to Twoje kolejne buty od tego samego producenta i jesteś pewien, że rozmiarówka się nie zmieniła. Zmierzenie zawsze jest jednak najpewniejszą opcją. 

Warto wybrać model i dopasować jego rozmiar na żywo, a zdecydować się na zakupy w sklepie internetowym z odzieżą sportową czy outdoorową – to właśnie tam najczęściej czekają najlepsze promocje!