Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Data publikacji 11.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 767 wyświetleń

Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Jakie buty do biegania umożliwią Ci komfortowe trenowanie od początku przygody z tym sportem? Kryteriów jest wiele – tutaj je podsumowujemy i wyjaśniamy.

Bieganie to forma aktywności fizycznej, która zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Wiele osób zakłada, że to sport, do którego w zasadzie nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów – wystarczą kupione dawno buty sportowe lub trampki i zwykłe ubrania o luźniejszym kroju, które nie krępują ruchów. Nic bardziej mylnego! O ile ubiór jest sprawą indywidualną i niektórzy faktycznie nie przykładają do niego specjalnej uwagi (chociaż uważamy, że oddychających i elastycznych materiałów nie zastąpi nic), to wybór butów do biegania nie może być wynikiem przypadku.

Buty do biegania – jakie wybrać, a jakich NIE?

Kiedy pójdziesz do sklepu sportowego, skieruj się w stronę butów oznaczonych jako do biegania. To określenie jest bardzo istotne – mówi, jakich właściwości spodziewać się po bucie. Nie powinny to być buty opisane jako sportowe czy turystyczne.

Buty sportowe to modele w sportowym stylu, które poza wyglądem przywodzącym na myśl sport, nie mają potrzebnych właściwości. Czysto modowe określenie.

Z kolei buty turystyczne/trekkingowe to kompletnie inna kategoria obuwia, przeznaczona do wędrówek, nie do biegów. Podczas wycieczki w góry warto postawić na przykład na sprawdzone przez miliony buty trekkingowe Salomon, ale ta sama trekkingowa para nie przyda się na planowanym podkręceniu tempa.

Jakie buty do biegania w zależności od trasy?

Myślisz o bieganiu po lasach i wzniesieniach, zarówno miękkim, jak i twardym podłożu o wielu nierównościach? A może planujesz bieganie jedynie po mieście, więc potrzebujesz obuwia, które nada się na asfalt czy kostkę brukową? To powinny być jedne z pierwszych pytań, które zadasz sobie przed rozpoczęciem poszukiwania butów do biegania. Innymi elementami wyróżniają się modele do biegania w terenie, a innymi miejskie.

Takie i takie znajdziesz w sklepie Megaoutdoor! Sprawdź asortyment tutaj; https://megaoutdoor.pl.

W przypadku obuwia na asfalt musisz zadbać o to, aby jego podeszwa była wysoko amortyzowana. Asfaltowa droga jest bardzo twarda, toteż długie biegi mogą destrukcyjnie odbić się na stawach – chyba że wcześniej sprawisz sobie odpowiednie obuwie.

jak dobrać buty do biegania - amortyzacja na asfalcie
Wizualna grubość podeszwy nie mówi wszystkiego o poziomie amortyzacji! Zależy, jaka pianka dokładnie w niej jest. Może być tak, że buty na niższej podeszwie amortyzują lepiej od bardzo wysokich, bo zastosowana technologia pianki jest w nich wydajniejsza.

Z kolei, jakie buty wybrać do biegania w terenie? Kluczowym aspektem jest przyczepność podeszwy. Bieżnik biegówek terenowych jest znacznie głębszy, tak by móc bezpiecznie biegać po mokrej glinie. Istotny parametr to także technologie stabilizujące krok. Buty do biegania w terenie prowadzą nogę, tak by żaden niekontrolowany ruch na utrudnionym podłożu nie spowodował kontuzji.

Jakie buty wybrać do biegania po mieszanej trasie?

Stojąc na dziale z butami do biegania, skieruj wzrok na półkę z butami asfaltowymi i terenowymi. Gdzie będziesz biegał? Postaraj się zdecydować na jeden typ trasy. Jeżeli jednak planujesz biegać tu i tu, rozważ zakup dwóch par.

Istnieją modele uniwersalne, ale jak to bywa z uniwersalnymi akcesoriami, jest w nich sporo kompromisów. Niektóre cechy obuwia asfaltowego i terenowego z założenia się wykluczają – np. wysoka amortyzacja na asfalt ogranicza stabilność kroku niezbędną w terenie. Trzeba więc szczególnie zwrócić uwagę na producenta i jego doświadczenie w projektowaniu obuwia, by kompromisy nie odbiły się na ogólnej jakości.

Niemniej, da się dobrać i takie buty uniwersalne, w których będziesz czuł się doskonale. Sprawdź modele marki Salomon – stworzyła kilka kolekcji odpowiednich na mieszane trasy. Zobacz i wczytaj się w dokładne opisy tutaj: https://megaoutdoor.pl/buty_salomon_do_biegania_teren.

Jak dobrać buty do biegania pod kątem rozmiaru?

Buty tego typu najczęściej nie należą do najtańszych, a jeśli decydujemy się na model znanej marki z wieloma nowymi rozwiązaniami, kwota, jaką musimy zapłacić za buty, dość mocno się powiększa… Dodatkowo buty przetestujemy dopiero w biegu, a wtedy na wymianę na mniejszy bądź większy rozmiar będzie za późno. Jak wybrać buty do biegania w prawidłowym rozmiarze? Nie sugerować się butami noszonymi na co dzień!

Jest kilka wskazówek, które pomogą Ci dopasować odpowiedni rozmiar butów, tak aby cieszyć się największym komfortem podczas biegu:

  • – Polecane jest, aby mierzyć buty po południu, kiedy stopy są już lekko zmęczone i nabrzmiałe, gdyż w trakcie treningu szybko się takie staną. To naturalna reakcja na wysiłek – do stóp napływa więcej krwi.
  • – Ważne jest także dopasowywanie butów w skarpetkach, w których planujesz biegać lub takich o podobnej grubości – może wydawać się to nieistotne, jednak podczas godzinnego biegu dokładnie dopasowanie butów będzie miało ogromne znaczenie. Za małe będą uciskać, za duże zaczną obcierać. Powinieneś móc włożyć palec między stopę a cholewkę.
  • Najdłuższy palec musi mieć przestrzeń, nie może stykać się z czubkiem buta. Wszystkie palce powinny móc się swobodnie poruszać (poszukując modelu zauważysz, że przody biegówek są szersze, niż w zwykłych butach sportowych). W biegu stopa przesuwa się do przodu, toteż buty dopasowane długościowo na styk zaczęłyby uciskać palce.
  • – Należy zmierzyć oba buty, gdyż wiele osób poprzestaje na jednym, sądząc, że to wystarczy. Być może tak jest w przypadku obuwia do noszenia na co dzień, jednak to do biegania powinno spełniać bardziej rygorystyczne wymagania.
  • – Nie zapomnij także o tym, że wybrany przez Ciebie rozmiar butów powinien pasować już podczas zakupów – nie ryzykuj zakupu mniejszego rozmiaru z nadzieją, że się rozejdzie. Takiej gwarancji nie ma.
centymetr krawiecki
Kupujesz buty w internecie? Zmierz długość stopy i dolicz przynajmniej 1 centymetr. Zaokrąglij długość wkładki w górę.

Od czego zależy dobór amortyzacji?

To, jakie buty do biegania wybrać po kątem amortyzacji zależy nie tylko od rodzaju trasy. Równie istotna jest masa ciała biegacza. Im wyższa waga, tym but powinien mieć wyższą amortyzację. Zbyt niski poziom amortyzacji w stosunku do wagi sprawi, że zdecydowanie szybciej się ona zużyje i nie będzie spełniać swojej roli. To niezwykle ważne, gdyż biegając w nieodpowiednio dopasowanych pod względem amortyzacji butów, możesz narazić się kontuzje m.in. kolan, które są zmorą wielu biegaczy.

Konieczność zainwestowania w podwyższony poziom amortyzacji na asfalt pojawia się od 80 kilogramów. Powyżej 90 kilogramów mówi się już o poziomie maksymalnym. Przed zakupem butów sprawdź w opisie modelu, czy producent zawarł informacje odnoszące się do wagi biegacza i jeżeli tak, po prostu się nim zasugeruj. Jeżeli nie, poproś o wskazówkę pracownika sklepu sportowego – on będzie wiedział, jakie modele ma w ofercie i komu powinien je zaproponować.

Przy tym, jak dobrać buty do biegania w terenie, również patrz na amortyzację. Pamiętaj jednak, że ogólnie nie będzie ona tak wysoka, jak dla asfaltówek Nie zdziw się przy mierzeniu. Buty terenowe nie są tak miękkie, bo nieutwardzone podłoże łagodniej obchodzi się ze stawami.

Jakie znaczenie ma podeszwa zewnętrzna?

Podeszwa zewnętrzna i bieżnik znacznie się różnią między modelami na asfalt i w teren.

Buty do biegania, jakie wybrać należy na asfalt, mają bieżnik płytki. Podeszwę wykonano z kleistych mieszanek gum, przystosowanych do warunków szosowych, także podczas deszczu. Na podeszwie zobaczysz żłobienia ograniczające przesuwanie stopy pod naciskiem. Upewnij się – zmierz i przejedź butem po sklepowej podłodze.

Z kolei biegówki terenowe mają głęboki bieżnik, agresywnie wbijający się w grząski grunt. Są na nim odstające kostki, rozmieszczone na tyle szeroko, by podeszwa nie zapychała się błotem. Kostki świetnie sprawdzają się na glebie, ściółce, a nawet śniegu, ale nie będą zadowalająco przyczepiały się do gładkiego asfaltu.

jakie buty do biegania - podeszwa przyczepna terenowa
Taka podeszwa zapobiega poślizgowi w niestabilnym terenie.

Cechy dodatkowe – co się przyda?

Dobry producent wie co robi. Warto zwrócić uwagę na takie dodatki jak:

  • – częściowo wszyty język, który nie przesuwa się w biegu
  • – gumowy otok między cholewką a podeszwą środkową, chroniący przed błotem w terenie
  • – otwory wentylacyjne, przydatne zwłaszcza w lecie, na nagrzanej miejskiej patelni
  • – wzmocnienia przy palcach, osłaniające przed uderzeniem w przeszkody, np. ukryty w krzakach pieniek
  • – lekkie materiały – bo im but lżejszy, tym mniej energii zużywają Twoje kroki

Jak widzisz, lista cech do wzięcia pod uwagę w tym, jak dobrać buty do biegania, jest znacznie dłuższa, niż amortyzacja i podeszwa. Dokładnie przeczytaj opis interesującego Cię modelu w poszukiwaniu pomysłowych udogodnień.

Gdzie kupić buty do biegania?

Jak już wiesz, w przypadku butów do biegania, ważne jego idealne dopasowanie do stopy. Dlatego istotne jest ich zmierzenie w odpowiednich warunkach. Możesz zaryzykować zakup bez mierzenia, jeśli to Twoje kolejne buty od tego samego producenta i jesteś pewien, że rozmiarówka się nie zmieniła. Zmierzenie stacjonarnie zawsze jest jednak najpewniejszą opcją. 

Warto wybrać model i dopasować jego rozmiar na żywo, a zdecydować się na zakupy w sklepie internetowym z odzieżą sportową czy outdoorową – to właśnie tam najczęściej czekają najlepsze promocje.

A skoro już wiesz, jak dobrać buty do biegania bez asysty pracowników, pamiętaj, że przy zakupach internetowych możesz w nienaruszonym stanie zwrócić je w ciągu 14 dni. Przymierz zaraz po rozpakowaniu. Jeżeli coś nie pasuje, odeślij bez sentymentu. Nie zakładaj, że się wyrobią – mogą się wyrobić, ale nie muszą!

Mogą Ci się spodobać

Jakie korki na szeroką stopę?

Data publikacji 19.12.2023

Przeczytasz w 7 minut 345 wyświetleń

Na boisku liczy się każdy detal, ruch, zachowanie. Często porażkę […]

Turfy na hali czy halówki? Jak wybrać obuwie do gry w hali?

Data publikacji 13.10.2023

Przeczytasz w 8 minut 921 wyświetleń

Gra w piłkę nożną w hali to jeden ze sposobów […]

Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Data publikacji 11.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 768 wyświetleń

Jakie buty do biegania umożliwią Ci komfortowe trenowanie od początku […]

Buty Roberta Lewandowskiego. W jakich korkach gra Lewandowski?

Data publikacji 04.01.2023

Przeczytasz w 5 minut 4811 wyświetleń

Korki, w jakich grają najlepsi piłkarze, przyciągają wzrok kibiców. Największe […]

Korki Nike Mercurial. Najnowsze technologie i materiały, jakie w nich znajdziesz

Data publikacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut 1158 wyświetleń

Cristiano Ronaldo strzela kolejnego gola i cieszy się wraz z […]

Jacy piłkarze grają w korkach Nike Mercurial?

Data publikacji 19.04.2022

Przeczytasz w 6 minut 3419 wyświetleń

Korki piłkarskie to segment rynku, na którym rywalizuje ze sobą […]

W jakich butach piłkarskich grają zawodnicy FC Barcelona?

Data publikacji 22.12.2021

Przeczytasz w 3 minut 2552 wyświetleń

Istnieją piłkarskie kluby, wokół których roztacza się wyjątkowa aura i […]

Korki piłkarskie dla sprinterów. W jakich butach występują najszybsi zawodnicy?

Data publikacji 01.12.2021

Przeczytasz w 4 minut 1701 wyświetleń

Szybkość i dynamika to jedne z najważniejszych cech na piłkarskim […]

Elastyczne buty piłkarskie. Który model warto wybrać?

Data publikacji 25.11.2021

Przeczytasz w 4 minut 1383 wyświetleń

Kiedy kupujemy buty piłkarskie, zwracamy uwagę na różne atuty wymarzonego […]

Adidas X i nie tylko. W jakich butach piłkarskich grają reprezentanci Polski?

Data publikacji 24.11.2021

Przeczytasz w 3 minut 1874 wyświetleń

Prawdziwy kibic wie o swoich idolach niemal wszystko. Nie chodzi […]

Korki z Nike Motivation Pack. Czym wyróżnia się ta kolekcja?

Data publikacji 17.11.2021

Przeczytasz w 3 minut 1065 wyświetleń

Sezon, który następuje po dużej imprezie międzynarodowej, zawsze jest w […]

Buty piłkarskie ze skarpetą. Jakie są ich największe zalety?

Data publikacji 08.10.2021

Przeczytasz w 6 minut 1253 wyświetleń

W poszukiwaniu nowych rozwiązań producenci butów piłkarskich sięgają po coraz […]

Korki Puma Future czy Ultra? Poznaj najważniejsze różnice

Data publikacji 29.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 3153 wyświetleń

Na scenie butów piłkarskich pierwszoplanowe role odgrywa trójka aktorów – […]

Korki Nike Phantom – od Venom do GT2. Jak zmieniły się te buty?

Data publikacji 24.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 1001 wyświetleń

Firma Nike jest dziś jednym z absolutnych potentatów na piłkarskim […]

Jak buty piłkarskie Nike wspierają szybkich zawodników?

Data publikacji 30.08.2021

Przeczytasz w 3 minut 846 wyświetleń

Szybkość to jeden z najważniejszych atutów na piłkarskim boisku. Liczy […]

Adidas Showpiece Pack. Pożegnanie z serią Nemeziz

Data publikacji 16.06.2021

Przeczytasz w 3 minut 649 wyświetleń

Na rynku związanym z asortymentem piłkarskim i butami do piłki […]

Wszystkie korki Messiego. W jakich butach gra gwiazda Barcelony?

Data publikacji 01.07.2020

Przeczytasz w 6 minut 4004 wyświetleń

Lionel Messi swoją grą w kilkunastu ostatnich sezonach zapracował już […]

Adidas Predator 20 – nowa odsłona kultowych butów

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 3 minut 1810 wyświetleń

Adidas Predator to model korków, który cieszy się wśród fanów […]

Puma Spark – korki z iskrą

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1149 wyświetleń

Kolekcja butów piłkarskich stworzona we współpracy z jednym z najbardziej […]

Nike Future Lab, czyli laser crimson na boisku

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 940 wyświetleń

Różowawa czerwień na boisku? Właśnie taką propozycję dla wszystkich grających […]

Nike Kinetic Black. Czerń niejedno ma imię

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 993 wyświetleń

Czarne korki to piłkarska klasyka. Choć dziś buty piłkarskie lśnią […]

Adidas Mutator – nie tylko Predatory

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1487 wyświetleń

Adidas Mutator była jedną z najbardziej wyczekiwanych kolekcji butów piłkarskich […]

Adidas Encryption Pack – kamuflaż na boisku

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 945 wyświetleń

Czy na boisku piłkarskim można stać się zupełnie niewidocznym? Taka […]

Puma Flash – błękitna siła

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 978 wyświetleń

Czy przyszłość piłki nożnej rysuje się w błękitnych barwach? Pewności […]

Nike Dream Speed 2. Kolekcja dla najszybszych

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 915 wyświetleń

Prędkość światła na boisku? To możliwe z Nike Dream Speed […]

Adidas Predator Tormentor. Szybka ewolucja

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 822 wyświetleń

Długo wyczekiwane przez fanów Adidasa Predatory 20 błyskawicznie doczekały się […]

Adidas Shadowbeast – korki z cienia

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 936 wyświetleń

Początek 2020 roku w ciemnych barwach… Czyżby projektanci Adidasa już […]

Puma Rush. Tej kolekcji na pewno nie przeoczysz

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 848 wyświetleń

Żółty alarm na boisku! Kolekcja Rush z jesieni 2019 roku […]

Adidas Hard Wired, czyli moc koloru na murawie

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 844 wyświetleń

Nowy sezon to nowe emocje, nowe buty i nowe kolory. […]

Adidas Nemeziz Messi. Buty inspirowane gwiazdą

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 873 wyświetleń

Lionel Messi przez wielu uważany jest za najlepszego z obecnie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się