Przedtreningówki – co dają i dla kogo są przeznaczone?

Data publikacji 08.09.2021

Przeczytasz w 3 minut 332 wyświetleń

Przedtreningówki – co dają i dla kogo są przeznaczone?

Szybciej, więcej, mocniej – tak chcemy trenować! By zwiększyć swoją wydajność treningową w prosty sposób, coraz częściej sięgamy po suplementy przedtreningowe. Jeżeli jeszcze niewiele o nich słyszałeś, przybliżamy temat w tym krótkim artykule. Z dalszej części tekstu dowiesz się m.in. co dają przedtreningówki i dlaczego warto je stosować! Sprawdź jeśli jesteś zainteresowany!

Przedtreningówki – co to?

Przedtreningówka należy do szerokiej kategorii suplementów dla sportowców. Jak sama nazwa wskazuje, dawkuje się ją przed treningiem. Przyjmuje formę tabletek bądź napoju, a to co dokładnie w niej znajdziemy zależy od szczegółowego przeznaczenia preparatu. Na rynku dostępne są zarówno przedtreningówki ,,dla każdego”, w sam raz dla osób ćwiczących rekreacyjnie oraz początkujących bywalców siłowni, jak i specjalistyczne kompozycje dla przedstawicieli konkretnych dyscyplin sportowych. Więcej o rodzajach odżywek dla sportowców, przeczytasz na https://sportodzywki.pl/poznaj-rodzaje-odzywek-dla-sportowcow.

Co dają przedtreningówki?

Co dają przedtreningówki? To pytanie zadaje sobie wielu sportowców. Zadaniem przedtreningówek jest wsparcie naszego ciała i umysłu podczas ćwiczeń fizycznych. Preparat wzięty na (najczęściej) pół godziny przed sesją na siłowni pozwala znacząco zwiększyć wydajność, usprawnić pracę mięśni, zwiększyć objętość serii i siłę maksymalną. Mówiąc najprościej – dzięki przedtreningówkom miłośnicy aktywności fizycznej dają z siebie jeszcze więcej.

To podstawowe zadanie spełniają wszystkie tego typu suplementy. Dodatkowe efekty zależą od dokładnego składu produktu. U jego podstaw zdecydowanie najczęściej leży kofeina – doskonale znana ze swoich właściwości pobudzających i to nie tylko przez aktywnych fizycznie. Już mała czarna wypita przed ćwiczeniami może sama w sobie być świetną przedtreningówką, w stu procentach naturalną. Jeżeli nie chcesz od razu stawiać na ,,chemiczne” preparaty, spróbuj zwykłej kawy!

Co dają przedtreningówki z kreatyną? Monohydraty i jabłczany kreatyny kojarzy każdy zainteresowany suplementacją sportową, producenci coraz częściej dodają ja także do przedtreningówek. Dzięki stałemu dawkowaniu sobie kreatyny uda się łatwiej odsunąć zmęczenie na dalszy plan, zwiększyć objętość treningową i ogólną wydajność. W trakcie treningu dodatek kreatyny będzie nieco osłaniał mięśnie przed uszkodzeniami nabywanymi w skutek treningu. Dla ochrony muskułów skład suplementu przedtreningowego urozmaicają także aminokwasy. Więcej o właściwościach suplementów dla sportowców przeczytasz na https://sportodzywki.pl.

Dzięki boosterom tlenku azotu – argininie oraz cytrulinie – dodanej do przedtreningówki możemy spodziewać się efektu tak zwanej ,,pompy treningowej”. O pompie treningowej mowa wtedy, gdy do mięśni zaczyna napływać więcej krwi, zwiększając ich wydajność i ,,pompując” objętość. Pompa treningowa daje niezwykłą satysfakcję w trakcie wykonywania ćwiczeń, a efekt powiększenia muskułów utrzymuje się jeszcze jakiś czas po skończeniu treningu.

Przedtreningówka – dla kogo?

Co dają przedtreningówki uniwersalne? Takie suplementy to dobry sposób na poprawienie wyników osiąganych na treningach. Każdy nieusatysfakcjonowany osiągnięciami powinien szerzej zainteresować się tym tematem, ale przede wszystkim zadbać o odpowiednia dietę i wypoczynek na co dzień – tego nie zastąpi żaden suplement. 

Na rynku, jak już wspomniano, dostępne są nie tylko suplementy uniwersalne, mające na celu głównie pobudzenie, ale i kompozycje składników opracowane z myślą o konkretnych dziedzinach sportowych. Stawianie na te drugie dopiero zaczynając z ciężarami czy bieżnią nie jest jednak szczególnie potrzebne – w zupełności wystarczą suplementy tworzone z myślą o wszystkich aktywnych.

Zadaniem przedtreningówek jest umożliwienie nam trenowania jak najostrzej. Uważaj jednak, by nie przesadzić! Przetrenowanie, częste szczególnie wśród sportowców żyjących aktywnie także poza siłownią, to niestety wciąż częsty problem. Zbyt intensywne trenowanie nie przyniesie muskulatury ani świetnej kondycji, a jedynie ból, pogorszenie stanu psychicznego i kontuzje! 

Mogą Ci się spodobać

Koszulki Realu, Bayernu i Manchesteru. Jakie stroje piłkarskie sprzedają się najlepiej?

Data publikacji 23.11.2021

Przeczytasz w 4 minut 457 wyświetleń

Też chodzisz oglądać mecze w koszulce ulubionej drużyny? Od niemal […]

Najsłynniejsze koszulki Manchesteru United i ich historia

Data publikacji 28.09.2021

Przeczytasz w 8 minut 583 wyświetleń

Wygląd koszulek piłkarskich drużyny to dla wielu kibiców sprawa najwyższej […]

Dresy piłkarskie adidas czy Nike? Porównujemy!

Data publikacji 24.09.2021

Przeczytasz w 4 minut 459 wyświetleń

Adidas i Nike to prestiżowe i bardzo znane marki, które […]

Przedtreningówki – co dają i dla kogo są przeznaczone?

Data publikacji 08.09.2021

Przeczytasz w 3 minut 333 wyświetleń

Szybciej, więcej, mocniej – tak chcemy trenować! By zwiększyć swoją […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się