Przedtreningówki – co dają i dla kogo są przeznaczone?

Data publikacji 08.09.2021

Przeczytasz w 3 minut 665 wyświetleń

Przedtreningówki – co dają i dla kogo są przeznaczone?

Szybciej, więcej, mocniej – tak chcemy trenować! By zwiększyć swoją wydajność treningową w prosty sposób, coraz częściej sięgamy po suplementy przedtreningowe. Jeżeli jeszcze niewiele o nich słyszałeś, przybliżamy temat w tym krótkim artykule. Z dalszej części tekstu dowiesz się m.in. co dają przedtreningówki i dlaczego warto je stosować! Sprawdź jeśli jesteś zainteresowany!

Przedtreningówki – co to?

Przedtreningówka należy do szerokiej kategorii suplementów dla sportowców. Jak sama nazwa wskazuje, dawkuje się ją przed treningiem. Przyjmuje formę tabletek bądź napoju, a to co dokładnie w niej znajdziemy zależy od szczegółowego przeznaczenia preparatu. Na rynku dostępne są zarówno przedtreningówki ,,dla każdego”, w sam raz dla osób ćwiczących rekreacyjnie oraz początkujących bywalców siłowni, jak i specjalistyczne kompozycje dla przedstawicieli konkretnych dyscyplin sportowych. Więcej o rodzajach odżywek dla sportowców, przeczytasz na https://sportodzywki.pl/poznaj-rodzaje-odzywek-dla-sportowcow.

Co dają przedtreningówki?

Co dają przedtreningówki? To pytanie zadaje sobie wielu sportowców. Zadaniem przedtreningówek jest wsparcie naszego ciała i umysłu podczas ćwiczeń fizycznych. Preparat wzięty na (najczęściej) pół godziny przed sesją na siłowni pozwala znacząco zwiększyć wydajność, usprawnić pracę mięśni, zwiększyć objętość serii i siłę maksymalną. Mówiąc najprościej – dzięki przedtreningówkom miłośnicy aktywności fizycznej dają z siebie jeszcze więcej.

To podstawowe zadanie spełniają wszystkie tego typu suplementy. Dodatkowe efekty zależą od dokładnego składu produktu. U jego podstaw zdecydowanie najczęściej leży kofeina – doskonale znana ze swoich właściwości pobudzających i to nie tylko przez aktywnych fizycznie. Już mała czarna wypita przed ćwiczeniami może sama w sobie być świetną przedtreningówką, w stu procentach naturalną. Jeżeli nie chcesz od razu stawiać na ,,chemiczne” preparaty, spróbuj zwykłej kawy!

Co dają przedtreningówki z kreatyną? Monohydraty i jabłczany kreatyny kojarzy każdy zainteresowany suplementacją sportową, producenci coraz częściej dodają ja także do przedtreningówek. Dzięki stałemu dawkowaniu sobie kreatyny uda się łatwiej odsunąć zmęczenie na dalszy plan, zwiększyć objętość treningową i ogólną wydajność. W trakcie treningu dodatek kreatyny będzie nieco osłaniał mięśnie przed uszkodzeniami nabywanymi w skutek treningu. Dla ochrony muskułów skład suplementu przedtreningowego urozmaicają także aminokwasy. Więcej o właściwościach suplementów dla sportowców przeczytasz na https://sportodzywki.pl.

Dzięki boosterom tlenku azotu – argininie oraz cytrulinie – dodanej do przedtreningówki możemy spodziewać się efektu tak zwanej ,,pompy treningowej”. O pompie treningowej mowa wtedy, gdy do mięśni zaczyna napływać więcej krwi, zwiększając ich wydajność i ,,pompując” objętość. Pompa treningowa daje niezwykłą satysfakcję w trakcie wykonywania ćwiczeń, a efekt powiększenia muskułów utrzymuje się jeszcze jakiś czas po skończeniu treningu.

Przedtreningówka – dla kogo?

Co dają przedtreningówki uniwersalne? Takie suplementy to dobry sposób na poprawienie wyników osiąganych na treningach. Każdy nieusatysfakcjonowany osiągnięciami powinien szerzej zainteresować się tym tematem, ale przede wszystkim zadbać o odpowiednia dietę i wypoczynek na co dzień – tego nie zastąpi żaden suplement. 

Na rynku, jak już wspomniano, dostępne są nie tylko suplementy uniwersalne, mające na celu głównie pobudzenie, ale i kompozycje składników opracowane z myślą o konkretnych dziedzinach sportowych. Stawianie na te drugie dopiero zaczynając z ciężarami czy bieżnią nie jest jednak szczególnie potrzebne – w zupełności wystarczą suplementy tworzone z myślą o wszystkich aktywnych.

Zadaniem przedtreningówek jest umożliwienie nam trenowania jak najostrzej. Uważaj jednak, by nie przesadzić! Przetrenowanie, częste szczególnie wśród sportowców żyjących aktywnie także poza siłownią, to niestety wciąż częsty problem. Zbyt intensywne trenowanie nie przyniesie muskulatury ani świetnej kondycji, a jedynie ból, pogorszenie stanu psychicznego i kontuzje! 

Mogą Ci się spodobać

Dieta piłkarza i jej najważniejsze założenia

Data publikacji 04.12.2023

Przeczytasz w 12 minut 307 wyświetleń

Dieta piłkarza to jedna z podstaw dbania o jego dyspozycję […]

Nawodnienie organizmu – jak powinien o nie dbać piłkarz?

Data publikacji 08.07.2023

Przeczytasz w 10 minut 794 wyświetleń

Nawodnienie organizmu jest jedną z kwestii decydujących o dyspozycji na […]

Co jeść przed treningiem, by nie z zabrakło Ci energii?

Data publikacji 27.06.2023

Przeczytasz w 9 minut 813 wyświetleń

Prawidłowo skomponowany posiłek przed treningiem wyniesie Cię na wyżyny możliwości. […]

Co jeść po treningu? Jedzenie na szybką regenerację

Data publikacji 13.05.2023

Przeczytasz w 7 minut 928 wyświetleń

Po wymagającym treningu piłkarskim, trzeba jak najszybciej zjeść pełnowartościowe danie. […]

Zdrowe kanapki dla młodych piłkarzy – 10 szybkich i pożywnych inspiracji

Data publikacji 15.03.2023

Przeczytasz w 7 minut 450 wyświetleń

Młody sportowiec nie ma czasu, by spokojnie usiąść przy stole! […]

Dobre suplementy diety – jak je rozpoznać?

Data publikacji 17.09.2021

Przeczytasz w 4 minut 572 wyświetleń

Rynek suplementów diety rośnie jak na drożdżach. Coraz chętniej wzbogacamy […]

Przedtreningówki – co dają i dla kogo są przeznaczone?

Data publikacji 08.09.2021

Przeczytasz w 3 minut 666 wyświetleń

Szybciej, więcej, mocniej – tak chcemy trenować! By zwiększyć swoją […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się