Jak buty piłkarskie Nike wspierają szybkich zawodników?

Szybkość to jeden z najważniejszych atutów na piłkarskim boisku. Liczy się szybkość myślenia i podejmowania właściwych decyzji – te atuty cechują zwłaszcza piłkarzy kreatywnych i rozgrywających. Istotna jest jednak również szybkość biegu, dobre przyspieszenie i sprint, który pozwala uciekać rywalom. W lepszym wykorzystaniu naturalnych predyspozycji pomaga dobrze dobrany sprzęt. Najważniejszą rolę odgrywają buty piłkarskie Nike. Wykorzystanie odpowiedniego kształtu cholewki, podeszwy czy też najnowszych technologii sprawia, że piłkarscy sprinterzy biegają na murawie jeszcze szybciej. Jak w rozwinięciu pełnej szybkości pomagają korki piłkarskie Nike?

Szybkość w butach Nike Mercurial, czyli korki Ronaldo

Decydując się na korki piłkarskie Nike możemy wybierać wśród kilku modeli. W ostatnich latach najważniejszą serią tych butów stały się jednak modele Nike Mercurial – to one są promowane przez największe gwiazdy i znane od lat jako korki CR7. To właśnie słynny Portugalczyk od lat bije bowiem strzeleckie rekordy w kolejnych modelach Mercuriali. I to właśnie ta linia butów ma najwięcej atutów skrojonych pod piłkarskich sprinterów.

Mercuriale występują w dwóch wersjach – Nike Superfly oraz Nike Vapor. Obie, mimo kolejnych, imponujących wersji kolorystycznych, cechują się konstrukcyjnym minimalizmem. Chodzi tutaj przede wszystkim o mniejszą liczbę materiałów użytych przy produkcji cholewki. To dzięki temu buty piłkarskie Nike są jeszcze lżejsze. “Odchudzanie” butów to gra warta świeczki – w końcu każdy dodatkowy gram na boisku to niepotrzebne spowolnienie zawodnika. Nieco mniejszą wagą mogą pochwalić się korki piłkarskie Nike Vapor. Model Superfly, ze względu na wyższy kołnierz, jest minimalnie cięższy.

Vaporposite, Nike Grip i inne technologie

W rozwinięciu maksymalnej szybkości pomaga piłkarzom także cholewka Vaporposite. Jej atutem jest jednak również ułatwienie panowania nad piłką. Oprócz uciekania rywalom w futbolu mocno liczy się bowiem także szybkość z piłką przy nodze. Dzięki specjalnej, lepkiej siateczce użytej w opisywanej technologii, buty piłkarskie Nike z serii Mercurial pozwalają na lepszą kontrolę i większą precyzję zagrań nawet w pełnym biegu.

W rozwijaniu szybkości niezwykle istotna jest również odpowiednia konstrukcja podeszwy. W przypadku flagowych butów amerykańskiego koncernu najważniejszym obszarem jest jej przód. To właśnie tam znajduje się strefa Nike Aerotrak. Znajdują się na niej specjalne nacięcia, które wspierają każde odbicie się stopy od murawy. Zarówno w butach Superfly, jak i Vapor cała podeszwa zewnętrzna ma charakterystyczną konstrukcję – jej przednia i tylna część są połączone jedynie wąskim paskiem. Rozkład 11 kołków wpływa pozytywnie również na sprężystość kroków. To pomaga w wykonywaniu zwrotów nawet przy dużych szybkościach.

Dla piłkarskich sprinterów bardzo ważna jest także wygoda w czasie gry. Bez niej już po dwóch czy trzech sprintach mogą pojawić się problemy. O komfort zawodników posiadających korki Nike ze skarpetą, dba wkładka z dodatkową amortyzacją. Pomocna jest także technologia Nike Grip. Dzięki niej sprinty są bezpieczniejsze i bardziej płynne, ponieważ zapobiega ona przesuwaniu się stopy w bucie.

Technologie wspierające sprinterów, noszących buty piłkarskie Nike

Pozostałe z flagowych serii korków Nike, czyli buty piłkarskie Nike Phantom oraz Nike Tiempo, nie są aż tak skrojone pod wymagania najszybciej biegających zawodników. Nie znaczy to jednak, że nie ma w nich technologii wspierających piłkarskich sprinterów.

W najnowszych korkach Phantom GT wykorzystano cholewkę z Flyknitu, której waga również jest bardzo konkurencyjna w stosunku do innych modeli i zapewnia przyjemną lekkość biegu. Do tego dochodzi nowatorska podeszwa o otwartym łuku, oplatającym niemal cały but. Również to rozwiązanie wspiera szybkość i daje dodatkową prędkość na pierwszych metrach.

Nike Tiempo stawia na coraz niższą wagę – w kolekcji Motivation znalazły się najlżejsze buty piłkarskie Nike Tiempo w historii. Klasyczny, niski profil i dobrze amortyzowana wkładka pomogą wszystkim sprinterom. Dużą zaletą korków Tiempo jest wygoda, którą gwarantuje wyjątkowo miękki język i cholewka z kangurzej skóry. W końcu każdy sprinter ma nieco inne wymagania.

Dowiedz się też, w jakich butach grają piłkarze reprezentacji Polski: http://spilkarza.pl/adidas-x-i-nie-tylko-w-jakich-butach-pilkarskich-graja-reprezentanci-polski/