Buty piłkarskie ze skarpetą. Jakie są ich największe zalety?

Data publikacji 08.10.2021

Przeczytasz w 6 minut 1300 wyświetleń

Buty piłkarskie ze skarpetą. Jakie są ich największe zalety?

W poszukiwaniu nowych rozwiązań producenci butów piłkarskich sięgają po coraz to nowe pomysły. Na korkach widzimy więc różnego rodzaju wypustki mające ułatwiać kontrolę nad piłką, powłoki, których struktura została zaczerpnięta z rozwiązań stosowanych w innych sportach, a także podeszwy wzorowane na kształcie lekkoatletycznych kolców. Nie wszystkie nowe idee przyjmują się na piłkarskim gruncie, ale z pewnością trafioną innowacją okazały się korki ze skarpetą.

To rozwiązanie w ostatnich latach stało się na tyle popularne, że modele tego typu mają w swojej ofercie niemal wszyscy najważniejsi producenci korków z firmami takimi jak adidas, Nike czy New Balance na czele. Dlaczego jednak buty piłkarskie ze skarpetą podbijają rynek? Jakie są ich największe atuty? Kto w pierwszej kolejności powinien po nie sięgnąć? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Skarpeta w butach piłkarskich. Jak jest skonstruowana?

Rozpoczniemy od wyjaśnienia, co tak naprawdę kryje się za terminem „korki ze skarpetą„. Sam pomysł połączenia korków i skarpetki ewoluował, pierwsze próby nie do końca przypominały obecny kształt takiego obuwia. Dziś bowiem skarpetę, bardzo często określaną również mianem kołnierza, rozumiemy jako integralną część buta znajdującą się ponad właściwą cholewką.

Po założeniu korków skarpeta znajduje się wokół stawu skokowego. I dokładnie do niego przylega, otaczając kostkę w czasie gry. Buty do piłki nożnej ze skarpetą są zaprojektowane tak, by ten kołnierz nie przeszkadzał w czasie gry.

Wysokość i design skarpety różni się w zależności od producenta. Niektórzy, jak na przykład projektanci butów Nike Mercurial Superfly, stawiają na regularną, symetryczną skarpetę, która wizualnie stanowi odrębną część obuwia. W przypadku korków adidas Predator jest ona natomiast integralną częścią cholewki, która cała stanowi coś w rodzaju skarpetki zakończonej kołkami oraz wypustkami wspomagającymi kontrolę nad futbolówką.

Zdarzają się także skarpety wcięte po jednej ze stron, co zwykle ma ułatwiać zakładanie butów. Dzięki ściśle przylegającej do ciała cholewce niektóre korki piłkarskie ze skarpetą nie posiadają sznurowadeł. To dodatkowe udoskonalenie butów, które zwiększa powierzchnię, którą stopa styka się z piłką w czasie uderzenia czy podania.

Buty piłkarskie ze skarpetą czy bez? Zalety kołnierza przy cholewce

Za najważniejszy atut, jaki posiadają buty piłkarskie ze skarpetą, uważa się dodatkową stabilizację stawu skokowego i stopy. To cecha, którą należy wywodzić z mechanizmu kompresji. Podobnie jak różnego rodzaju opaski kompresyjne, tak i skarpety przy butach piłkarskich, dzięki uciskowi na kostkę, sprzyjają jej stabilizacji. W czasie gry w piłkę jest to niezwykle ważne szczególnie przy sprintach.

Stabilizacja nogi w bucie sprzyja większej koncentracji na grze. Zjawisko kompresji potęguje jeszcze jeden efekt. Ucisk pobudza krew, która szybciej krąży w nodze, co sprzyja jej lepszemu natlenieniu. Buty do piłki nożnej ze skarpetą to także dobra izolacja stawu skokowego. Ten atut będzie szczególnie cenny w czasie gry w niskiej temperaturze lub niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Gdy na zewnątrz deszcz i wiatr, w takich butach będzie po prostu cieplej.

Buty piłkarskie ze skarpetą do gry w hali , ale także klasyczne korki z kołnierzem stanowią również wymierną ochronę dla stawu skokowego. Z pewnością nieco ograniczają ryzyko urazów mechanicznych. W ten sposób, mimo że skarpeta jest wykonana z elastycznego materiału, pełni niejako przedłużenie ochraniacza i pomaga wytłumić uderzenia w kostkę czy kopniaki.

Z pewnością chroni też przed zadrapaniami oraz otarciami, o które nietrudno na piłkarskim boisku. Korki ze skarpetą zwiększają szanse na to, że piłkarz ukończy mecz bez kontuzji.

Niektórzy uważają, że buty do piłki nożnej ze skarpetą mogą też zmniejszyć ryzyko skręcenia kostki. Niektórzy eksperci podważają tę zaletę, twierdząc, że to jedynie psychologiczny efekt ucisku na staw skokowy. Mimo to wielu piłkarzy uważa tę cechę takiego typu obuwia za zaletę.

Buty piłkarskie ze skarpetą – komfort na boisku i przed lustrem

Zawodnicy, którzy na co dzień stawiają na korki piłkarskie ze skarpetą, podkreślają także większy komfort gry w takim obuwiu. Skarpeta jest bowiem miękka i przyjemnie otula stopę. Jeśli stanowi zwieńczenie butów bez sznurowadeł, odpowiednie dopasowanie rozmiaru buta do stopy sprawi, że prawidłowe ułożenie jej w obuwiu będzie towarzyszyło nam przez całe spotkanie.

Nie bez znaczenia są również wizualne atuty butów ze skarpetą. Dla wielu osób to właśnie korki z kołnierzem są bardziej atrakcyjne. I pozwalają poczuć się na boisku niczym piłkarska gwiazda Ligi Mistrzów czy mistrzostw świata.

Ostatnią z najważniejszych zalet butów piłkarskich ze skarpetą jest estetyka. Takie wykończenie cholewki może się podobać. A sfery wizualnej nie warto zaniedbywać – może przyczynić się do lepszego samopoczucia, a to często przekłada się na lepszą formę na boisku.

Kto powinien wybrać korki ze skarpetą?

Ze względu na swoje atuty, buty piłkarskie ze skarpetą są szczególnie polecane kilku grupom osób grających w piłkę. Pierwsza z nich to ci, którzy mają tendencje do urazów stawu skokowego. To jedna z kontuzji, która najczęściej przytrafia się piłkarzom. Jeśli nie wyleczy się jej do końca, potrafi często powracać – lekkie skręcenia zdarzają się wówczas niemal w każdym spotkaniu.

Dlatego korki ze skarpetą będą dla osób z „wrażliwymi” stawami skokowymi idealnym rozwiązaniem. Już nawet zapora dla kopniaków i otarć będzie pod tym kątem pozytywem. Dodatkowo działać będzie efekt psychologiczny i sama świadomość, że kostka jest dodatkowo chroniona. Poza tym dobrze wyprofilowane buty do piłki nożnej ze skarpetą można lepiej dopasować do stopy, co również nie jest bez znaczenia przy ryzyku urazów stawu skokowego.

Korki ze skarpetą dla dzieci i rekonwalescentów

Z wymienionych właśnie powodów tego typu obuwie piłkarskie powinni rozważyć również zawodnicy, którzy wracają po kontuzji. Szczególnie dla nich ważne jest psychologiczne wsparcie i komfort, jaki dają korki piłkarskie ze skarpetą. Dzięki nim łatwiej będzie się przełamać i w stu procentach zaangażować w grę. A właśnie z problemem podświadomej blokady w tym względzie najczęściej zmagają się zawodnicy, którzy wracają po długiej przerwie spowodowanej urazem.

Dobrym rozwiązaniem będą również korki ze skarpetą dla dzieci. Początkujący piłkarze w naturalny sposób są bardziej narażeni na urazy niż profesjonaliści. Dzieci bardziej odczuwają kopnięcia po kostkach czy zderzenia na boisku. Korki ze skarpetą dla dzieci pozwolą osłonić przed nimi staw skokowy.

Dbanie o zdrowie na początku piłkarskiej ścieżki jest bowiem podwójnie ważne. Z jednej strony takie urazy przeszkadzają w rozwoju, ich leczenie zabiera czas, który można było przeznaczyć na treningi. Z drugiej zwłaszcza poważne kontuzje na początku kariery często przekładają się na problemy ze zdrowiem w późniejszym okresie. Warto więc postawić na korki ze skarpetą dla dzieci, jeśli mogą w jakiś sposób pomóc w uniknięciu takich konsekwencji.

Mogą Ci się spodobać

Jakie korki na szeroką stopę?

Data publikacji 19.12.2023

Przeczytasz w 7 minut 636 wyświetleń

Na boisku liczy się każdy detal, ruch, zachowanie. Często porażkę […]

Turfy na hali czy halówki? Jak wybrać obuwie do gry w hali?

Data publikacji 13.10.2023

Przeczytasz w 8 minut 1099 wyświetleń

Gra w piłkę nożną w hali to jeden ze sposobów […]

Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Data publikacji 11.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 801 wyświetleń

Jakie buty do biegania umożliwią Ci komfortowe trenowanie od początku […]

Buty Roberta Lewandowskiego. W jakich korkach gra Lewandowski?

Data publikacji 04.01.2023

Przeczytasz w 5 minut 4955 wyświetleń

Korki, w jakich grają najlepsi piłkarze, przyciągają wzrok kibiców. Największe […]

Korki Nike Mercurial. Najnowsze technologie i materiały, jakie w nich znajdziesz

Data publikacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut 1208 wyświetleń

Cristiano Ronaldo strzela kolejnego gola i cieszy się wraz z […]

Jacy piłkarze grają w korkach Nike Mercurial?

Data publikacji 19.04.2022

Przeczytasz w 6 minut 3608 wyświetleń

Korki piłkarskie to segment rynku, na którym rywalizuje ze sobą […]

W jakich butach piłkarskich grają zawodnicy FC Barcelona?

Data publikacji 22.12.2021

Przeczytasz w 3 minut 2650 wyświetleń

Istnieją piłkarskie kluby, wokół których roztacza się wyjątkowa aura i […]

Korki piłkarskie dla sprinterów. W jakich butach występują najszybsi zawodnicy?

Data publikacji 01.12.2021

Przeczytasz w 4 minut 1819 wyświetleń

Szybkość i dynamika to jedne z najważniejszych cech na piłkarskim […]

Elastyczne buty piłkarskie. Który model warto wybrać?

Data publikacji 25.11.2021

Przeczytasz w 4 minut 1458 wyświetleń

Kiedy kupujemy buty piłkarskie, zwracamy uwagę na różne atuty wymarzonego […]

Adidas X i nie tylko. W jakich butach piłkarskich grają reprezentanci Polski?

Data publikacji 24.11.2021

Przeczytasz w 3 minut 1952 wyświetleń

Prawdziwy kibic wie o swoich idolach niemal wszystko. Nie chodzi […]

Korki z Nike Motivation Pack. Czym wyróżnia się ta kolekcja?

Data publikacji 17.11.2021

Przeczytasz w 3 minut 1120 wyświetleń

Sezon, który następuje po dużej imprezie międzynarodowej, zawsze jest w […]

Buty piłkarskie ze skarpetą. Jakie są ich największe zalety?

Data publikacji 08.10.2021

Przeczytasz w 6 minut 1301 wyświetleń

W poszukiwaniu nowych rozwiązań producenci butów piłkarskich sięgają po coraz […]

Korki Puma Future czy Ultra? Poznaj najważniejsze różnice

Data publikacji 29.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 3348 wyświetleń

Na scenie butów piłkarskich pierwszoplanowe role odgrywa trójka aktorów – […]

Korki Nike Phantom – od Venom do GT2. Jak zmieniły się te buty?

Data publikacji 24.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 1050 wyświetleń

Firma Nike jest dziś jednym z absolutnych potentatów na piłkarskim […]

Jak buty piłkarskie Nike wspierają szybkich zawodników?

Data publikacji 30.08.2021

Przeczytasz w 3 minut 884 wyświetleń

Szybkość to jeden z najważniejszych atutów na piłkarskim boisku. Liczy […]

Adidas Showpiece Pack. Pożegnanie z serią Nemeziz

Data publikacji 16.06.2021

Przeczytasz w 3 minut 683 wyświetleń

Na rynku związanym z asortymentem piłkarskim i butami do piłki […]

Wszystkie korki Messiego. W jakich butach gra gwiazda Barcelony?

Data publikacji 01.07.2020

Przeczytasz w 6 minut 4086 wyświetleń

Lionel Messi swoją grą w kilkunastu ostatnich sezonach zapracował już […]

Adidas Predator 20 – nowa odsłona kultowych butów

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 3 minut 1860 wyświetleń

Adidas Predator to model korków, który cieszy się wśród fanów […]

Puma Spark – korki z iskrą

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1195 wyświetleń

Kolekcja butów piłkarskich stworzona we współpracy z jednym z najbardziej […]

Nike Future Lab, czyli laser crimson na boisku

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 975 wyświetleń

Różowawa czerwień na boisku? Właśnie taką propozycję dla wszystkich grających […]

Nike Kinetic Black. Czerń niejedno ma imię

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1028 wyświetleń

Czarne korki to piłkarska klasyka. Choć dziś buty piłkarskie lśnią […]

Adidas Mutator – nie tylko Predatory

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1525 wyświetleń

Adidas Mutator była jedną z najbardziej wyczekiwanych kolekcji butów piłkarskich […]

Adidas Encryption Pack – kamuflaż na boisku

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 981 wyświetleń

Czy na boisku piłkarskim można stać się zupełnie niewidocznym? Taka […]

Puma Flash – błękitna siła

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 1009 wyświetleń

Czy przyszłość piłki nożnej rysuje się w błękitnych barwach? Pewności […]

Nike Dream Speed 2. Kolekcja dla najszybszych

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 951 wyświetleń

Prędkość światła na boisku? To możliwe z Nike Dream Speed […]

Adidas Predator Tormentor. Szybka ewolucja

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 860 wyświetleń

Długo wyczekiwane przez fanów Adidasa Predatory 20 błyskawicznie doczekały się […]

Adidas Shadowbeast – korki z cienia

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 971 wyświetleń

Początek 2020 roku w ciemnych barwach… Czyżby projektanci Adidasa już […]

Puma Rush. Tej kolekcji na pewno nie przeoczysz

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 881 wyświetleń

Żółty alarm na boisku! Kolekcja Rush z jesieni 2019 roku […]

Adidas Hard Wired, czyli moc koloru na murawie

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 872 wyświetleń

Nowy sezon to nowe emocje, nowe buty i nowe kolory. […]

Adidas Nemeziz Messi. Buty inspirowane gwiazdą

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 913 wyświetleń

Lionel Messi przez wielu uważany jest za najlepszego z obecnie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się