Gra w piłkę nożną w hali to jeden ze sposobów na to, by podtrzymać formę przez cały rok. Sprzęt do gry pod dachem różni się jednak od tego, w jakim kopie się piłkę na zewnątrz. Najważniejsza różnica to rodzaj butów – w hali trzeba zapomnieć o korkach, za to zadbać o odpowiednią amortyzację i przyczepność na płaskiej nawierzchni. Jak wybrać obuwie do takich warunków? Co wybrać: turfy na hali czy halówki? Wyjaśniamy!
Jakie rodzaje butów najlepiej sprawdzą się do gry w hali?
Buty do gry w hali powinny być przystosowane do biegania po twardej, płaskiej powierzchni. Najczęściej w halach można spotkać podłoże z tworzywa sztucznego lub gumy, czasami jeszcze również z parkietu. To zupełnie inna nawierzchnia niż trawa, na której klasycznie gra się na zewnątrz. Dlatego też i buty do gry pod dachem najczęściej mocno różnią się od tych na naturalną murawę.
Halówki do piłki nożnej – kiedy się sprawdzą?
Najbardziej oczywistym wyborem w takiej sytuacji są popularne halówki, nazywane czasami butami futsalowymi. Wyróżnia je przede wszystkim płaska powierzchnia z bieżnikiem, co ma gwarantować lepszą przyczepność. W sklepach takie obuwie oznacza się zwykle literami IC lub IN.
Halówki to najczęściej lekkie buty o niskim profilu, z odpowiednią dozą amortyzacji. Idealnie sprawdzą się na wszelkich płaskich powierzchniach, nadają się do gry w każdej hali. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można w nich grać także na płaskich nawierzchniach na zewnątrz – przede wszystkim na tartanie, ale również na sztucznej murawie.
Turfy na hali – czy to dobry pomysł?
W niektórych przypadkach alternatywą mogą być turfy na halę. To buty z podeszwą pokrytą mnóstwem charakterystycznych, niewielkich wypustek. Wypustki są znacznie niższe niż tradycyjne kołki, a samo obuwie łączy w sobie część cech korków oraz halówek. Turfy są więc dość uniwersalne. W sklepach oznacza się je najczęściej literami TF lub TT.
Podstawowym przeznaczeniem turfów są boiska ze sztuczną murawą. Zwłaszcza z krótką trawą tego typu – taką, jaką stosuje się na orlikach. Czy turfy nadają się na halę? Nie będą w niej idealnym rozwiązaniem, ale powinny zapewnić niezłą przyczepność na płaskiej nawierzchni.
Trzeba tylko uważać na kolor podeszwy tych butów. Turfy często miewają bowiem ciemne wypustki, które na nawierzchniach halowych mogą zostawiać ślady. A to jest zakazane w większości hal, po grze w piłkę mogą więc wówczas spotkać Cię nieprzyjemności. Turfy idealnie nadają się natomiast do zadaszonych boisk ze sztuczną nawierzchnią.
Czy w hali można grać w korkach?
O ile turfy na halę można jeszcze rozważać, o tyle korki zdecydowanie nie nadają się do gry na twardej, płaskiej nawierzchni. I to bez względu na to, czy mowa o lankach, czyli butach z kołkami z tworzyw syntetycznych, czy też o metalowych wkrętach.
Długie kołki pod butem dobrze sprawdzają się na naturalnych nawierzchniach, gdy mogą wbić się w podłoże. Na twardych podłogach w takich butach czekają Cię duże problemy z przyczepnością. A do tego kołki będą niszczyć parkiet lub syntetyczne nawierzchnie. Dlatego w hali nie można grać w korkach.
Jak wybrać odpowiednie obuwie do gry w hali?
Kiedy wybierasz buty do gry w hali, powinieneś zwrócić uwagę na kilka cech obuwia. Będą mieć wpływ na komfort gry, a także wytrzymałość obuwia.

Jakie podeszwy na halę wybrać?
Na halę należy wybierać buty o płaskich podeszwach, z wcięciami, które pomagają w dobrym przywieraniu obuwia do płaskiej nawierzchni.
Za bezpośredni kontakt z podłożem odpowiada podeszwa zewnętrzna. Najczęściej jest wykonana z gumy lub kauczuku, zdarzają się jednak również buty ze spodami z materiałów syntetycznych. Przy wyborze halówek zwróć uwagę, by podeszwa nie była zbyt sztywna i wyróżniała się elastycznością. Dzięki temu będzie łatwiej o dynamiczne ruchy czy zmiany kierunku biegu. W przypadku części butów podeszwa na początku może być sztywna i dopiero z czasem nabierze elastyczności.
Jak wspomnieliśmy, większość halówek jest dziś wyposażona w antypoślizgowy bieżnik. Czasami żłobienia znajdują się tylko w niektórych częściach podeszwy, a czasami na całej jej długości. Przy wyborze halówek sprawdź też, czy buty są oznaczone jako non-marking – to gwarancja, że podeszwa zewnętrzna nie będzie zostawiała żadnych śladów na podłodze.
Jaką amortyzację powinny mieć halówki?
Za amortyzację w butach do gry w hali odpowiada tak zwana podeszwa środkowa. Znajduje się nad podeszwą zewnętrzną, a pod wyściółką buta. W dobrych modelach obuwia do gry w hali w podeszwie środkowej powinna się znajdować warstwa pianki amortyzującej. Najczęściej używanym materiałem jest pianka EVA, produkowana z octanu winylu i etylenu.
Wybieraj buty ze słuszną dozą amortyzacji. Im grubsza jest ta warstwa, tym lepiej wytłumia wstrząsy związane z bieganiem po twardej nawierzchni. Dzięki temu buty z dobrą amortyzacją lepiej chronią stawy, zmniejszając ryzyko urazów w trakcie gry w hali. Pianka dba też o sprężystość i ma wpływ na elastyczność butów. Na halówki z większą amortyzacją powinny się zdecydować zwłaszcza osoby o nieco większej wadze, u których obciążenia stawów w hali będą większe.
Na co zwrócić uwagę przy wyściółce butów do gry w hali?
Wyściółka halówek wpływa przede wszystkim na komfort użytkowania butów. To warstwa we wnętrzu obuwia, z którą bezpośrednio stykają się stopy. Dlatego wyściółka powinna być miła w dotyku.
Zadaniem wyściółki jest jednak również pomoc w odpowiedniej cyrkulacji powietrza w butach i odprowadzaniu z nich wilgoci. Przy jej wyborze należy więc zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. W większości halówek znajduje się wyściółka ze skóry naturalnej, skóry syntetycznej bądź materiałów tekstylnych. Nieco lepiej z odprowadzaniem wilgoci radzą sobie wyściółki skórzane. Dodatkowo stopa powinna się na nich stabilnie trzymać.
Tekstylna wyściółka będzie bardziej nasiąkać potem, a przy okazji szybciej się zniszczy. Sytuację zawsze można jednak poprawić – wystarczy zaopatrzyć się we wkładki do butów sportowych.
Jaka cholewka sprawdzi się w butach do gry w hali?
W halówkach można spotkać cholewki o wielu zróżnicowanych kształtach. Najważniejszy jest jednak materiał, z którego wykonano główną część buta. Do wyboru masz trzy główne rodzaje.
Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są cholewki ze skóry naturalnej. To bardzo wytrzymały materiał, który wyróżnia się sporą elastycznością. Skórzane halówki dobrze dopasowują się do wielkości i kształtu stopy, a przy tym sprawnie odprowadzają wilgoć. Z drugiej strony skórzane cholewki mogą z czasem – przy nieodpowiedniej pielęgnacji – nadmiernie się rozciągnąć. Halówki ze skóry często są też droższe od butów z innych materiałów.
Najczęściej wybieraną opcją są jednak dzisiaj buty piłkarskie z cholewką z tworzyw syntetycznych. Takie buty są przede wszystkim lżejsze od skórzanych, co w trakcie gry, zwłaszcza długiej, może okazać się istotnym atutem. Przy okazji cholewka z syntetyków jest też cienka, co poprawia czucie piłki. To wytrzymałe rozwiązanie odporne na odkształcenia, co może okazać się jednak również minusem – źle dobrany but nie dopasuje się już do stopy.
Najtańszym rozwiązaniem są halówki z cholewką z materiałów tekstylnych. Takie obuwie również jest lekkie, do tego wyróżnia się bardzo dobrą oddychalnością. Problemem jest jednak niewielka trwałość i brak jakiegokolwiek wsparcia dla stopy.
Przy wyborze cholewki warto zerknąć też na dodatkowe rozwiązania i wzmocnienia, jakie oferują poszczególni producenci butów. Ważne jest wzmocnienie obszaru wokół czubka buta. To on będzie najbardziej narażony na uderzenia. Przyda się tam więc dodatkowa warstwa materiału, która nie tylko poprawi trwałość butów, ale też będzie dodatkowo chronić Twoje palce.Wybierz też odpowiedni kształt cholewki. Wszystkie halówki powinny mieć niski profil, ale niektóre mają wyższą cholewkę – to tzw. buty piłkarskie ze skarpetą. Jeśli zależy Ci na ściślejszym połączeniu obuwia ze stopą, wybierz właśnie taki model. Skarpeta może też stanowić dodatkową ochronę dla kostki, ale raczej przed zadrapaniami niż uderzeniami.

Jak dobrać rozmiar halówek?
Jednym z najważniejszych etapów wyboru butów do gry w hali jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Gra w zbyt małych butach będzie powodować ucisk palców i bóle stóp, w zbyt dużych mogą pojawić się otarcia, a do tego gra nie będzie zbyt komfortowa.
Najlepiej najpierw zmierzyć długość stopy. Wystarczy stanąć na kartce i zaznaczyć na niej kreską oba końce stopy, a następnie zmierzyć odległość między nimi. U różnych producentów występują odmienne numeracje, dlatego bezpieczniej jest porównać długość stopy z liczbą centymetrów odpowiadającą konkretnemu rozmiarowi.
Czy halówki, czy turfy na halę, powinny być minimalnie większe od stopy. Palce powinny mieć nieco swobody. Jedynie w przypadku butów ze skóry można postawić na modele idealnie przylegające do stopy, bo po kilku gierkach i tak się nieco rozciągną. Nie zapomnij też sprawdzić szerokości halówek – buty nie powinny Cię uciskać. Obuwie sportowe najlepiej mierzyć w tych samych lub podobnych skarpetkach, w jakich zamierzasz grać w piłkę.
Podsumowanie. Turfy na hali czy halówki? Co sprawdzi się najlepiej?
Wybór butów do gry w hali powinien być przemyślany. Turfy na hali w wielu przypadkach się sprawdzą, ale jednak numerem jeden powinny być halówki. Przy wyborze butów do gry w hali zwróć uwagę na:
– podeszwę zewnętrzną,
– amortyzację w podeszwie środkowej,
– wyściółkę buta,
– materiał i kształt cholewki,
– dobrze dopasowany rozmiar.
Jeśli dobierzesz odpowiedni model, będziesz cieszyć się komfortem gry, a obuwie wytrzyma nawet kilka halowych sezonów.