Turfy na hali czy halówki? Jak wybrać obuwie do gry w hali?

Data publikacji 13.10.2023

Przeczytasz w 8 minut 1098 wyświetleń

Turfy na hali czy halówki? Jak wybrać obuwie do gry w hali?

Gra w piłkę nożną w hali to jeden ze sposobów na to, by podtrzymać formę przez cały rok. Sprzęt do gry pod dachem różni się jednak od tego, w jakim kopie się piłkę na zewnątrz. Najważniejsza różnica to rodzaj butów – w hali trzeba zapomnieć o korkach, za to zadbać o odpowiednią amortyzację i przyczepność na płaskiej nawierzchni. Jak wybrać obuwie do takich warunków? Co wybrać: turfy na hali czy halówki? Wyjaśniamy!

Jakie rodzaje butów najlepiej sprawdzą się do gry w hali?

Buty do gry w hali powinny być przystosowane do biegania po twardej, płaskiej powierzchni. Najczęściej w halach można spotkać podłoże z tworzywa sztucznego lub gumy, czasami jeszcze również z parkietu. To zupełnie inna nawierzchnia niż trawa, na której klasycznie gra się na zewnątrz. Dlatego też i buty do gry pod dachem najczęściej mocno różnią się od tych na naturalną murawę.

Halówki do piłki nożnej – kiedy się sprawdzą?

Najbardziej oczywistym wyborem w takiej sytuacji są popularne halówki, nazywane czasami butami futsalowymi. Wyróżnia je przede wszystkim płaska powierzchnia z bieżnikiem, co ma gwarantować lepszą przyczepność. W sklepach takie obuwie oznacza się zwykle literami IC lub IN.

Halówki to najczęściej lekkie buty o niskim profilu, z odpowiednią dozą amortyzacji. Idealnie sprawdzą się na wszelkich płaskich powierzchniach, nadają się do gry w każdej hali. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można w nich grać także na płaskich nawierzchniach na zewnątrz – przede wszystkim na tartanie, ale również na sztucznej murawie.

Turfy na hali – czy to dobry pomysł?

W niektórych przypadkach alternatywą mogą być turfy na halę. To buty z podeszwą pokrytą mnóstwem charakterystycznych, niewielkich wypustek. Wypustki są znacznie niższe niż tradycyjne kołki, a samo obuwie łączy w sobie część cech korków oraz halówek. Turfy są więc dość uniwersalne. W sklepach oznacza się je najczęściej literami TF lub TT. 

Podstawowym przeznaczeniem turfów są boiska ze sztuczną murawą. Zwłaszcza z krótką trawą tego typu – taką, jaką stosuje się na orlikach. Czy turfy nadają się na halę? Nie będą w niej idealnym rozwiązaniem, ale powinny zapewnić niezłą przyczepność na płaskiej nawierzchni.

Trzeba tylko uważać na kolor podeszwy tych butów. Turfy często miewają bowiem ciemne wypustki, które na nawierzchniach halowych mogą zostawiać ślady. A to jest zakazane w większości hal, po grze w piłkę mogą więc wówczas spotkać Cię nieprzyjemności. Turfy idealnie nadają się natomiast do zadaszonych boisk ze sztuczną nawierzchnią.

Czy w hali można grać w korkach?

O ile turfy na halę można jeszcze rozważać, o tyle korki zdecydowanie nie nadają się do gry na twardej, płaskiej nawierzchni. I to bez względu na to, czy mowa o lankach, czyli butach z kołkami z tworzyw syntetycznych, czy też o metalowych wkrętach.

Długie kołki pod butem dobrze sprawdzają się na naturalnych nawierzchniach, gdy mogą wbić się w podłoże. Na twardych podłogach w takich butach czekają Cię duże problemy z przyczepnością. A do tego kołki będą niszczyć parkiet lub syntetyczne nawierzchnie. Dlatego w hali nie można grać w korkach.

Jak wybrać odpowiednie obuwie do gry w hali?

Kiedy wybierasz buty do gry w hali, powinieneś zwrócić uwagę na kilka cech obuwia. Będą mieć wpływ na komfort gry, a także wytrzymałość obuwia.

halówki do gry w piłkę
Buty z podeszwami przystosowanymi do gry w hali

Jakie podeszwy na halę wybrać?

Na halę należy wybierać buty o płaskich podeszwach, z wcięciami, które pomagają w dobrym przywieraniu obuwia do płaskiej nawierzchni.

Za bezpośredni kontakt z podłożem odpowiada podeszwa zewnętrzna. Najczęściej jest wykonana z gumy lub kauczuku, zdarzają się jednak również buty ze spodami z materiałów syntetycznych. Przy wyborze halówek zwróć uwagę, by podeszwa nie była zbyt sztywna i wyróżniała się elastycznością. Dzięki temu będzie łatwiej o dynamiczne ruchy czy zmiany kierunku biegu. W przypadku części butów podeszwa na początku może być sztywna i dopiero z czasem nabierze elastyczności.

Jak wspomnieliśmy, większość halówek jest dziś wyposażona w antypoślizgowy bieżnik. Czasami żłobienia znajdują się tylko w niektórych częściach podeszwy, a czasami na całej jej długości. Przy wyborze halówek sprawdź też, czy buty są oznaczone jako non-marking – to gwarancja, że podeszwa zewnętrzna nie będzie zostawiała żadnych śladów na podłodze.

Jaką amortyzację powinny mieć halówki?

Za amortyzację w butach do gry w hali odpowiada tak zwana podeszwa środkowa. Znajduje się nad podeszwą zewnętrzną, a pod wyściółką buta. W dobrych modelach obuwia do gry w hali w podeszwie środkowej powinna się znajdować warstwa pianki amortyzującej. Najczęściej używanym materiałem jest pianka EVA, produkowana z octanu winylu i etylenu.

Wybieraj buty ze słuszną dozą amortyzacji. Im grubsza jest ta warstwa, tym lepiej wytłumia wstrząsy związane z bieganiem po twardej nawierzchni. Dzięki temu buty z dobrą amortyzacją lepiej chronią stawy, zmniejszając ryzyko urazów w trakcie gry w hali. Pianka dba też o sprężystość i ma wpływ na elastyczność butów. Na halówki z większą amortyzacją powinny się zdecydować zwłaszcza osoby o nieco większej wadze, u których obciążenia stawów w hali będą większe.

Na co zwrócić uwagę przy wyściółce butów do gry w hali?

Wyściółka halówek wpływa przede wszystkim na komfort użytkowania butów. To warstwa we wnętrzu obuwia, z którą bezpośrednio stykają się stopy. Dlatego wyściółka powinna być miła w dotyku.

Zadaniem wyściółki jest jednak również pomoc w odpowiedniej cyrkulacji powietrza w butach i odprowadzaniu z nich wilgoci. Przy jej wyborze należy więc zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. W większości halówek znajduje się wyściółka ze skóry naturalnej, skóry syntetycznej bądź materiałów tekstylnych. Nieco lepiej z odprowadzaniem wilgoci radzą sobie wyściółki skórzane. Dodatkowo stopa powinna się na nich stabilnie trzymać.

Tekstylna wyściółka będzie bardziej nasiąkać potem, a przy okazji szybciej się zniszczy. Sytuację zawsze można jednak poprawić – wystarczy zaopatrzyć się we wkładki do butów sportowych.

Jaka cholewka sprawdzi się w butach do gry w hali?

W halówkach można spotkać cholewki o wielu zróżnicowanych kształtach. Najważniejszy jest jednak materiał, z którego wykonano główną część buta. Do wyboru masz trzy główne rodzaje.

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są cholewki ze skóry naturalnej. To bardzo wytrzymały materiał, który wyróżnia się sporą elastycznością. Skórzane halówki dobrze dopasowują się do wielkości i kształtu stopy, a przy tym sprawnie odprowadzają wilgoć. Z drugiej strony skórzane cholewki mogą z czasem – przy nieodpowiedniej pielęgnacji – nadmiernie się rozciągnąć. Halówki ze skóry często są też droższe od butów z innych materiałów.

Najczęściej wybieraną opcją są jednak dzisiaj buty piłkarskie z cholewką z tworzyw syntetycznych. Takie buty są przede wszystkim lżejsze od skórzanych, co w trakcie gry, zwłaszcza długiej, może okazać się istotnym atutem. Przy okazji cholewka z syntetyków jest też cienka, co poprawia czucie piłki. To wytrzymałe rozwiązanie odporne na odkształcenia, co może okazać się jednak również minusem – źle dobrany but nie dopasuje się już do stopy.

Najtańszym rozwiązaniem są halówki z cholewką z materiałów tekstylnych. Takie obuwie również jest lekkie, do tego wyróżnia się bardzo dobrą oddychalnością. Problemem jest jednak niewielka trwałość i brak jakiegokolwiek wsparcia dla stopy.

Przy wyborze cholewki warto zerknąć też na dodatkowe rozwiązania i wzmocnienia, jakie oferują poszczególni producenci butów. Ważne jest wzmocnienie obszaru wokół czubka buta. To on będzie najbardziej narażony na uderzenia. Przyda się tam więc dodatkowa warstwa materiału, która nie tylko poprawi trwałość butów, ale też będzie dodatkowo chronić Twoje palce.Wybierz też odpowiedni kształt cholewki. Wszystkie halówki powinny mieć niski profil, ale niektóre mają wyższą cholewkę – to tzw. buty piłkarskie ze skarpetą. Jeśli zależy Ci na ściślejszym połączeniu obuwia ze stopą, wybierz właśnie taki model. Skarpeta może też stanowić dodatkową ochronę dla kostki, ale raczej przed zadrapaniami niż uderzeniami.

turfy na hali przegrywają zwykle z halówkami
Buty do gry w piłkę nożną w hali

Jak dobrać rozmiar halówek?

Jednym z najważniejszych etapów wyboru butów do gry w hali jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Gra w zbyt małych butach będzie powodować ucisk palców i bóle stóp, w zbyt dużych mogą pojawić się otarcia, a do tego gra nie będzie zbyt komfortowa.

Najlepiej najpierw zmierzyć długość stopy. Wystarczy stanąć na kartce i zaznaczyć na niej kreską oba końce stopy, a następnie zmierzyć odległość między nimi. U różnych producentów występują odmienne numeracje, dlatego bezpieczniej jest porównać długość stopy z liczbą centymetrów odpowiadającą konkretnemu rozmiarowi.

Czy halówki, czy turfy na halę, powinny być minimalnie większe od stopy. Palce powinny mieć nieco swobody. Jedynie w przypadku butów ze skóry można postawić na modele idealnie przylegające do stopy, bo po kilku gierkach i tak się nieco rozciągną. Nie zapomnij też sprawdzić szerokości halówek – buty nie powinny Cię uciskać. Obuwie sportowe najlepiej mierzyć w tych samych lub podobnych skarpetkach, w jakich zamierzasz grać w piłkę.

Podsumowanie. Turfy na hali czy halówki? Co sprawdzi się najlepiej?

Wybór butów do gry w hali powinien być przemyślany. Turfy na hali w wielu przypadkach się sprawdzą, ale jednak numerem jeden powinny być halówki. Przy wyborze butów do gry w hali zwróć uwagę na:

– podeszwę zewnętrzną,

– amortyzację w podeszwie środkowej,

– wyściółkę buta,

– materiał i kształt cholewki,

– dobrze dopasowany rozmiar.

Jeśli dobierzesz odpowiedni model, będziesz cieszyć się komfortem gry, a obuwie wytrzyma nawet kilka halowych sezonów.

Mogą Ci się spodobać

Jakie korki na szeroką stopę?

Data publikacji 19.12.2023

Przeczytasz w 7 minut 635 wyświetleń

Na boisku liczy się każdy detal, ruch, zachowanie. Często porażkę […]

Turfy na hali czy halówki? Jak wybrać obuwie do gry w hali?

Data publikacji 13.10.2023

Przeczytasz w 8 minut 1099 wyświetleń

Gra w piłkę nożną w hali to jeden ze sposobów […]

Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Data publikacji 11.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 800 wyświetleń

Jakie buty do biegania umożliwią Ci komfortowe trenowanie od początku […]

Buty Roberta Lewandowskiego. W jakich korkach gra Lewandowski?

Data publikacji 04.01.2023

Przeczytasz w 5 minut 4955 wyświetleń

Korki, w jakich grają najlepsi piłkarze, przyciągają wzrok kibiców. Największe […]

Korki Nike Mercurial. Najnowsze technologie i materiały, jakie w nich znajdziesz

Data publikacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut 1208 wyświetleń

Cristiano Ronaldo strzela kolejnego gola i cieszy się wraz z […]

Jacy piłkarze grają w korkach Nike Mercurial?

Data publikacji 19.04.2022

Przeczytasz w 6 minut 3607 wyświetleń

Korki piłkarskie to segment rynku, na którym rywalizuje ze sobą […]

W jakich butach piłkarskich grają zawodnicy FC Barcelona?

Data publikacji 22.12.2021

Przeczytasz w 3 minut 2649 wyświetleń

Istnieją piłkarskie kluby, wokół których roztacza się wyjątkowa aura i […]

Korki piłkarskie dla sprinterów. W jakich butach występują najszybsi zawodnicy?

Data publikacji 01.12.2021

Przeczytasz w 4 minut 1818 wyświetleń

Szybkość i dynamika to jedne z najważniejszych cech na piłkarskim […]

Elastyczne buty piłkarskie. Który model warto wybrać?

Data publikacji 25.11.2021

Przeczytasz w 4 minut 1458 wyświetleń

Kiedy kupujemy buty piłkarskie, zwracamy uwagę na różne atuty wymarzonego […]

Adidas X i nie tylko. W jakich butach piłkarskich grają reprezentanci Polski?

Data publikacji 24.11.2021

Przeczytasz w 3 minut 1952 wyświetleń

Prawdziwy kibic wie o swoich idolach niemal wszystko. Nie chodzi […]

Korki z Nike Motivation Pack. Czym wyróżnia się ta kolekcja?

Data publikacji 17.11.2021

Przeczytasz w 3 minut 1119 wyświetleń

Sezon, który następuje po dużej imprezie międzynarodowej, zawsze jest w […]

Buty piłkarskie ze skarpetą. Jakie są ich największe zalety?

Data publikacji 08.10.2021

Przeczytasz w 6 minut 1300 wyświetleń

W poszukiwaniu nowych rozwiązań producenci butów piłkarskich sięgają po coraz […]

Korki Puma Future czy Ultra? Poznaj najważniejsze różnice

Data publikacji 29.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 3348 wyświetleń

Na scenie butów piłkarskich pierwszoplanowe role odgrywa trójka aktorów – […]

Korki Nike Phantom – od Venom do GT2. Jak zmieniły się te buty?

Data publikacji 24.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 1050 wyświetleń

Firma Nike jest dziś jednym z absolutnych potentatów na piłkarskim […]

Jak buty piłkarskie Nike wspierają szybkich zawodników?

Data publikacji 30.08.2021

Przeczytasz w 3 minut 883 wyświetleń

Szybkość to jeden z najważniejszych atutów na piłkarskim boisku. Liczy […]

Adidas Showpiece Pack. Pożegnanie z serią Nemeziz

Data publikacji 16.06.2021

Przeczytasz w 3 minut 682 wyświetleń

Na rynku związanym z asortymentem piłkarskim i butami do piłki […]

Wszystkie korki Messiego. W jakich butach gra gwiazda Barcelony?

Data publikacji 01.07.2020

Przeczytasz w 6 minut 4086 wyświetleń

Lionel Messi swoją grą w kilkunastu ostatnich sezonach zapracował już […]

Adidas Predator 20 – nowa odsłona kultowych butów

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 3 minut 1859 wyświetleń

Adidas Predator to model korków, który cieszy się wśród fanów […]

Puma Spark – korki z iskrą

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1194 wyświetleń

Kolekcja butów piłkarskich stworzona we współpracy z jednym z najbardziej […]

Nike Future Lab, czyli laser crimson na boisku

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 974 wyświetleń

Różowawa czerwień na boisku? Właśnie taką propozycję dla wszystkich grających […]

Nike Kinetic Black. Czerń niejedno ma imię

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1027 wyświetleń

Czarne korki to piłkarska klasyka. Choć dziś buty piłkarskie lśnią […]

Adidas Mutator – nie tylko Predatory

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 1524 wyświetleń

Adidas Mutator była jedną z najbardziej wyczekiwanych kolekcji butów piłkarskich […]

Adidas Encryption Pack – kamuflaż na boisku

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 981 wyświetleń

Czy na boisku piłkarskim można stać się zupełnie niewidocznym? Taka […]

Puma Flash – błękitna siła

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 1009 wyświetleń

Czy przyszłość piłki nożnej rysuje się w błękitnych barwach? Pewności […]

Nike Dream Speed 2. Kolekcja dla najszybszych

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 950 wyświetleń

Prędkość światła na boisku? To możliwe z Nike Dream Speed […]

Adidas Predator Tormentor. Szybka ewolucja

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 860 wyświetleń

Długo wyczekiwane przez fanów Adidasa Predatory 20 błyskawicznie doczekały się […]

Adidas Shadowbeast – korki z cienia

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 970 wyświetleń

Początek 2020 roku w ciemnych barwach… Czyżby projektanci Adidasa już […]

Puma Rush. Tej kolekcji na pewno nie przeoczysz

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 880 wyświetleń

Żółty alarm na boisku! Kolekcja Rush z jesieni 2019 roku […]

Adidas Hard Wired, czyli moc koloru na murawie

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 5 minut 871 wyświetleń

Nowy sezon to nowe emocje, nowe buty i nowe kolory. […]

Adidas Nemeziz Messi. Buty inspirowane gwiazdą

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 912 wyświetleń

Lionel Messi przez wielu uważany jest za najlepszego z obecnie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się