Nike Dream Speed. Sen o szybkości

Wśród sportowców sponsorowanych przez Nike nie brakuje tych, których znakiem rozpoznawczym jest szybkość. To właśnie z myślą o nich amerykański producent przygotował jesienią 2019 roku zupełnie nową kolekcję butów piłkarskich z serii Mercurial. Zestaw Dream Speed zadebiutował z wielką pompą i wniósł na futbolowy rynek nieco świeżości i nowości. Jak nowe korki wspierają najszybszych zawodników?

Inspiracje najszybszymi

By zrozumieć, skąd Amerykanie zaczerpnęli pomysł na nową kolekcję butów, trzeba znać trzy nazwiska. Pierwsze i najważniejsze to Cristiano Ronaldo, czyli gwiazda numer jeden wśród sportowców ze “stajni” Nike. Od kiedy tylko Portugalczyk pojawił się na europejskich boiskach, jest znany z niezwykłej szybkości i dynamiki. Mimo że jego gra wraz z kolejnymi sezonami ewoluowała i ze skrzydłowego stał się napastnikiem, niezmiennie imponuje niezwykłym przyspieszeniem.

Gdy w wieku 22 lat Ronaldo po raz pierwszy wygrał rozgrywki ligowe, występował w butach Mercurial. Właśnie do tego modelu odwołuje się Nike w najnowszej kolekcji, prezentując dwie wersje tych butów – Superfly oraz Vapor. W obu przypadkach nawiązanie do Ronaldo znajdziemy, kiedy zerkniemy do wnętrza korków. Na wkładce został bowiem umieszczony napis CR7, czyli inicjały Portugalczyka i jego numer na koszulce.

Poprzedzające kolekcję Dream Speed zestawy z Mercurialami w roli głównej były sygnowane brandem Portugalczyka. Teraz obok niego twarzami kolekcji są Kylian Mbappe i Sam Kerr. Mbappe to francuski piłkarz, który niedługo może zastąpić Ronaldo na samym szczycie zestawienia piłkarskich gwiazd. Podobnie jak Portugalczyk, charakteryzuje się niezwykłym przyspieszeniem, co można było oglądać choćby w czasie zwycięskich dla Francji mistrzostw świata w 2018 roku. Kerr to australijska piłkarka londyńskiej Chelsea, znana z niezwykłej szybkości. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach może zostać najlepszą zawodniczką na świecie. W plebiscycie France Football na najlepszą piłkarkę świata w 2019 roku zajęła siódme miejsce.

Napisy i szczegóły

Hasłem przewodnim nowej kolekcji Nike został “Sen o szybkości”. Ma się on spełniać w ciemno niebieskich barwach – to w tym kolorze zostały bowiem wykonane zarówno cholewki korków Superfly, jak i Vapor. Buty nie są jednak jednolicie niebieskie. Ich barwa posiada metaliczny połysk, w dodatku znajduje się na niej wiele białych elementów. W przedniej części butów znalazł się biały obrys logotypu Nike, poza tym białe kreski są widoczne w postaci licznych okręgów umieszczonych na obu bokach cholewki.

źródło: https://www.11teamsports.pl/

Uwagę mogą przykuwać również elementy wykonane w bardziej jaskrawych kolorach. Na zewnętrznej stronie buta znalazło się oznaczenie 001, oznaczające pierwszą odsłonę kolekcji. Po przeciwnej stronie korków jest natomiast umieszczone kolejne logo Nike. Na obu tych znakach widać kolor jaskrawożółty. To do kolorystyki tych elementów odnosi się również kod 10A 73P widoczny na przedzie buta – to profesjonalne oznaczenia bieli i wspomnianego jaskrawego koloru widocznego na logotypach Nike. Wprawne oko bez trudu dostrzeże również na cholewce napis 44,7 km/h – według producenta to wymarzona prędkość, z jaką chciałby się poruszać po boisku każdy piłkarz. Amerykański koncern zamieścił na swoich butach wyjątkowo dużo napisów: na cholewce zobaczymy oznaczenie technologii All Conditions Control, na podeszwie Anti Clog, a na wkładce MDS001, czyli oznaczenie kolekcji Mercurial Dream Speed.

Korki Nike Superfly 7 Elite z kolekcji Dream Speed

Model Superfly z kolekcji Dream Speed został zaprezentowany światu przez Ronaldo i Mbappe, którzy zgodnie wybrali do gry właśnie tę wersję korków. To buty z cholewką wyższą niż model Vapor, wyposażone w wyższy kołnierz. Najbardziej rozbudowana technologicznie wersja tych butów, czyli Superfly Elite, ma cholewkę wykonaną z połączenia syntetycznego materiału i tkaniny. Stworzono z niej buty o niskim profilu, na wzór obuwia przeznaczonego dla sprinterów ścigających się na lekkoatletycznych stadionach.

W osiągnięciu zawrotnej szybkości pomaga również dobre dopasowanie korków do stopy, za co odpowiada technologia Flyknit. Jednoczęściowa wyściółka modelu Superfly pomaga stabilizować stopę w bucie, co jest kluczowe dla wszystkich szybkobiegaczy – podobną funkcję pełni kołnierz Dynamic Fit.

Deszcz nie będzie straszny

Jakie typowo piłkarskie rozwiązania znajdziemy w tej wersji butów Mercurial? Wspomniana technologia All Conditions Control, którą zastosowano przy wykańczaniu cholewki, ma poprawiać kontrolę nad mokrą piłką w czasie gry w trudnych warunków pogodowych. Pokrywająca buty cienka powłoka Nikeskin jest z kolei przydatna w czasie wykonywania szybkich manewrów z piłką.

By w błyskawicznym przemieszczaniu się po boisku nie przeszkadzała trawa i błoto przyczepiające się do butów, model Superfly Elite został wyposażony w technologię Anti Clog. Dzięki zastosowaniu specjalnych polimerów, które zmieniają swoje właściwości pod wpływem wody, zapobiega ona przywieraniu wilgotnych elementów murawy do spodów buta. Szybko bieg ułatwia również dwuczęściowa konstrukcja podeszwy. W przedniej części modelu SG, któremu się przyjrzeliśmy, znajduje się aż dziewięć kołków, zaś w tylnej – cztery.

źródło: https://www.11teamsports.pl/

Nike Vapor 13 Elite z kolekcji Dream Speed

Jak już wspomnieliśmy, pod względem kolorystycznym model Vapor nie różni się od butów Superfly. Jest natomiast dedykowany tym, którzy nie przepadają za grą w butach z wysokim kołnierzem. Cholewka modelu Vapor Elite została zaprojektowana w bardziej klasyczny sposób, z zastosowaniem materiału Flyknit. W porównaniu do poprzednich modeli jest to jednak konstrukcja ulepszona i jeszcze lepiej dopasowana do stopy, której cholewkę wykonano z połączenia syntetycznych tworzyw i tkaniny. To sprawia, że korki są miękkie i lekkie – buty w rozmiarze 42 ważą tylko 195 gramów.

źródło: https://www.11teamsports.pl/

Chropowata powłoka Nikeskin, system Anti Clog na podeszwie i All Condition Control na cholewce – z technologicznego punktu widzenia model Vapor również jest identyczny do wersji Superfly. Niski czubek cholewki pozwala na natychmiastowe wbicie buta pod piłkę, dzięki czemu do szybkości poruszania się po boisku można dodać szybkość operowania piłką. Wybór między modelami Vapor i Superfly to głównie kwestia gustu i piłkarskich przyzwyczajeń – oba rodzaje obuwia Nike Mercurial to produkty z najwyższej półki. Buty pojawiły się również w wersjach przeznaczonych do gry na nawierzchniach twardych i w halach, a do sprzedaży trafiły także ochraniacze, rękawice oraz plecaki utrzymane w niebieskiej kolorystyce kolekcji Dream Speed.

źródło: https://www.11teamsports.pl/