Puma Spark – korki z iskrą

Kolekcja butów piłkarskich stworzona we współpracy z jednym z najbardziej cenionych trenerów piłkarskich świata? Właśnie tak Puma wprowadziła na rynek korki z serii Spark. Buty utrzymane w żółto-czarnej kolorystyce zachwala również kilku czołowych piłkarzy świata. Czym wyróżniają się te buty piłkarskie?

Zgodnie z radami Guardioli

Puma w ostatnich kilku latach rozpoczęła współpracę z kilkoma gwiazdami futbolu. Jedną z nich jest trener Josep Guardiola, znany z pracy w FC Barcelona i Bayernie Monachium, a ostatnio Manchesterze City. Kataloński szkoleniowiec nie tylko używa produktów niemieckiej marki, ale również przekazuje Pumie swoją wiedzę. Ma to pomóc w ulepszaniu technologii stosowanych przy produkcji obuwia i odzieży sportowej.

Ta współpraca zaowocowała już w czasie projektowania kolekcji Spark, którą Puma zaprezentowała w styczniu 2020 roku. – Wszystko rozpoczyna się od iskry, to dzięki niej piłkarze zostają mistrzami. Są zawodnicy, którzy potrafią odmienić grę w jednym momencie, zdefiniować mecz na nowo. Puma Spark jest dla tych, którzy chcą być iskrą dla swojej drużyny – opisuje nową kolekcję Pumy Guardiola. “Spark” po polsku oznacza właśnie iskrę i w reklamie Pumy, w której wystąpił Guardiola, nowe korki wręcz iskrzyły.

Buty dla kreatywnych

Puma Spark była pierwszą kolekcją niemieckiej marki na rok 2020. Inspiracją jej kolorystyki nie był jednak klub prowadzony przez Guardiolę, a inna drużyna, której sponsorem technicznym jest Puma. Żółty w odcieniu “ultra yellow” i czarny to jasne odwołanie do Borussii Dortmund, czołowego klubu niemieckiej Bundesligi. To właśnie w takich barwach występują na co dzień piłkarze z Dortmundu. Ich kapitanem jest Marco Reus, również jeden z ambasadorów Pumy.

Zgodnie ze słowami Guardioli, Puma dedykuje nową kolekcję piłkarzom z wyjątkowymi umiejętnościami technicznymi, niezwykle kreatywnym, którzy jednym zagraniem potrafią odmienić losy spotkania. W butach z kolekcji Spark oprócz Reusa występowali więc między innymi Antoine Griezmann, Sergio Aguero czy Luis Suarez. Gwiazdy wybierają spośród dwóch sztandarowych modeli korków w tej odsłonie – Puma Future i Puma One.

Puma Future

Korki Puma Future 5.1 z kolekcji Spark wyróżniają się wyglądem. Podobnie jak w poprzednich butach z tej serii, również i w tych wykorzystano specjalny, opracowany przez Pumę wzór cholewki, przypominający plaster miodu. Niemal cała powierzchnia buta jest więc pokryta żłobieniami, co ma ułatwiać dokładne dopasowanie obuwia do stopy. Sprzyja temu także konstrukcja jednoczęściowej cholewki, która jest wykonana z połączenia tkaniny z syntetycznym materiałem.

źródło: https://www.11teamsports.pl/

Efekt dopasowania obuwia do stopy jest dodatkowo potęgowany poprzez zastosowanie technologii Netfit – nowatorskiego systemu wiązania butów piłkarskich. Osoby grające w butach Puma Future 5.1 nie są bowiem ograniczane przez klasyczne otwory na sznurówki. Technologia Netfit opiera się na rozmieszczeniu na niemal całym bucie sieci okienek na sznurowadła, które pozwalają zawiązać je w dowolny sposób. Dzięki temu korki lepiej reagują na ruch stopy, co pomaga przede wszystkim zwinnym zawodnikom. Obszary buta kluczowe dla dokładnych zagrań piłki zostały też pokryte warstwą GripControl. To nieco chropowata struktura, która sprawia, że piłka lepiej trzyma się stopy, zwłaszcza w czasie szybkiego biegu.

źródło: https://www.11teamsports.pl/

Podeszwa i kolorystyka

Sprawne poruszanie się po boisku i lekkie stawianie kroków ułatwia również jednoczęściowa podeszwa Rapidagility. Puma stworzyła ją tak, by but lepiej reagował przy wykonywaniu gwałtownych ruchów we wszystkich kierunkach. Taki efekt otrzymano dzięki rozmieszczeniu na podeszwie swoistych szpilek, które usprawniają ruch w kierunku piłki już na samym początku – to idealne rozwiązanie dla zawodników bazujących na przyspieszeniu.

Puma Future z kolekcji Spark są dostępne w wersjach na naturalne i sztuczne nawierzchnie. Ich jaskrawa, wręcz agresywna kolorystyka zwraca uwagę każdego. Na cholewce zdecydowanie dominuje żółta barwa, która tworzy kombinację z czernią. Czarne cętki pokrywają zresztą również całą podeszwę.

Puma One

Drugim modelem korków z kolekcji Spark są buty Puma One, przede wszystkim w wersji 20.1. W porównaniu do Puma Future, w kolorystyce tych butów oprócz jaskrawego “ultra yellow” i czerni można dostrzec nuty barwy pomarańczowej – “orange alert”. Czarny kolor znajdziemy przede wszystkim na podeszwie.

Cholewka butów Puma One może przypaść do gustu wielbicielom nieco bardziej klasycznych korków. Podstawowym materiałem wykorzystanym przy jej produkcji jest bowiem naturalna, kangurza skóra. To ona stanowi bazę przedniej części buta. Pozostałe części cholewki są wykonane z dzianiny Evoknit. Ten tekstylny materiał pomaga lepiej dopasować but do stopy, szczególnie w jego górnej części. Dzięki niemu Puma One są nie tylko wygodne, ale również przewiewne i lekkie.

źródło: https://www.11teamsports.pl/

Lekkość i prędkość

To jednak nie koniec udogodnień, jakie zastosowano w butach Puma One z kolekcji Spark. Bok stopy jest tu bowiem wspierany przez technologię Sprintweb, która ma poprawiać stabilizację nogi w bucie. To przydatne przede wszystkim przy wykonywaniu szybkich i gwałtownych ruchów. Technologia Sprintweb opiera się na wykorzystaniu niezwykle lekkiego materiału, dzięki czemu lepsza stabilność została uzyskana bez zwiększania wagi obuwia.

Osiąganiu dużych prędkości sprzyja także jednoczęściowa podeszwa Rapidsprint. Korki zostały na niej rozmieszczone tak, by łatwiej było się rozpędzić – łącznie producent wyposażył Puma One w 13 kolców. Są przystosowane zarówno do gry na naturalnych murawach, jak i sztucznych nawierzchniach.

źródło: https://www.11teamsports.pl/

Buty na inne nawierzchnie

Najbardziej rozpoznawalnymi butami z kolekcji Puma Spark są korki, ale producent przygotował także żółto-czarne buty do gry w piłkę nożną na innych nawierzchniach. W kolekcji znajdziemy więc również wersje butów Puma Future oraz Puma One przystosowane do kopania futbolówki w hali oraz na tartanie.