Producenci strojów piłkarskich, o których mogłeś nie słyszeć

Największe firmy, które produkują stroje piłkarskie na zamówienie czołowych klubów, zna niemal każdy kibic futbolu. Adidas, Nike oraz Puma to odzieżowi giganci, którzy płacą Realowi Madryt, FC Barcelona czy Manchesterowi City horrendalne sumy za możliwość współpracy. A ich koszulki można spotkać niemal na każdej szerokości geograficznej. Na futbolowym rynku funkcjonuje jednak sporo innych firm, które przygotowują stroje piłkarskie z nadrukiem dla znanych drużyn. Zatem kto sponsoruje stroje, trykoty, koszulki Manchesteru United, Chelsea czy Juventusu? Sprawdźmy!

Rodzynki na Wyspach Brytyjskich

W angielskiej Premier League, przez wielu uważanej za najlepszą ligę piłkarską świata, również dominują największe firmy. Piłkarze Manchester United, który mimo braku sukcesów w ostatnich sezonach nadal cieszy się wielką popularnością, biegają w koszulkach Adidasa. O Manchesterze City w strojach Pumy już wspomnieliśmy, do tego dochodzi Chelsea i Tottenham w kompletach od Nike.

Ale na angielskim rynku można również znaleźć nieco mniej znane firmy. Stosunkowo mocną pozycję ma tam brytyjskie przedsiębiorstwo Umbro. Firma z siedzibą w Manchesterze przez lata sponsorowała reprezentację Anglii. Ostatnio ustąpiła miejsca Nike, ale wciąż ma w portfolio kilka znaczących klubów, takich jak Everton, West Ham czy AFC Bournemouth.

Sponsorem technicznym jednego z czołowych angielskich klubów, czyli Liverpoolu, jest z kolei angielski New Balance – po sezonie 2019/2020 współpraca obu marek jednak wygasa. Jedną firmę sponsoruje także włoska Kappa, której logotyp można zauważyć w czasie oglądania meczów z udziałem Aston Villi.

Alternatywy dla gigantów – stroje do piłki nożnej w Serie A

We włoskiej Serie A sytuacja jest nieco inna. Największe piłkarskie marki przejęli co prawda najwięksi gracze na rynku. Juventus, czyli hegemona ligi w ostatnich latach, ubiera zatem Adidas. AC Milan, czyli najbardziej utytułowany włoski klub w Europie, to koszulki marki Puma. Piłkarze Interu Mediolan, który stara się rzucić rękawicę Juventusowi, biegają natomiast w koszulkach Nike, podobnie jest z zawodnikami Romy.

Co jednak ciekawe, poza drużynami z czołówki wymienione koncerny nie sponsorują żadnej drużyny Serie A. Mocną pozycję na włoskim rynku ma za to Kappa. Od kilku lat w jej strojach występują bowiem piłkarze Napoli, którzy regularnie kwalifikują się do Ligi Mistrzów, zajmując miejsca na podium Serie A. Oprócz nich Kappa ubiera zawodników Brescii, Genoi i Sassuolo.

Macron najsilniejszy

Największa liczba włoskich piłkarzy zakłada jednak stroje piłkarskie z nadrukiem logo Macron, czyli włoskiej firmy odzieżowej z siedzibą w Crespellano w prowincji Bolonia. Najsilniejszym piłkarsko zespołem w portfolio przedsiębiorstwa jest Lazio Rzym, które w sezonie 2019/2020 walczy o mistrzostwo kraju. Poza tym w koszulkach Macrona biegają zawodnicy SPAL, Udinese, Hellas Werona, Cagliari oraz oczywiście Bolonii.

Stabilną pozycję w Serie A utrzymuje także hiszpańska firma Joma, która jest sponsorem technicznym Sampdorii Genua, Atalanty Bergamo oraz Torino. Właściciele przedsiębiorstwa mogą zacierać ręce zwłaszcza w ostatnich latach, gdy Atalanta melduje się w czołówce włoskiej ligi. Warto wspomnieć także o innej włoskiej marce, jaką jest Errea, której logo widnieje na koszulkach Parmy.