Ubrania piłkarskie. Jak skompletować zestaw odzieży dla drużyny?

Data publikacji 05.04.2022

Przeczytasz w 4 minut 382 wyświetleń

Ubrania piłkarskie. Jak skompletować zestaw odzieży dla drużyny?

Piłka nożna od lat jest najpopularniejszym sportem nie tylko w Polsce, ale i właściwie na całym świecie. W wielu krajach funkcjonują setki albo i tysiące futbolowych drużyn. Mimo że działają w odmiennych warunkach, wszystkie łączy wspólna pasja, ale i potrzeby.

Jednym z niezbędnych elementów dla funkcjonowania drużyny na poziomie jakiejkolwiek ligi – czy to seniorskiej, czy juniorskiej – jest odpowiedni strój. Ubrania piłkarskie różnią się kolorami i fasonem, ale zasadniczo wszystkim zespołom jest potrzebny podobny asortyment.

To nie tylko koszulki i spodenki, które najbardziej rzucają się w oczy w trakcie meczów. To również kilka innych artykułów, ze sprzętem treningowym i nie tylko. Podpowiadamy, jak skompletować zestaw ubrań, który przyda się każdej drużynie.

Ubrania piłkarskie – koszulki i spodenki na każdą ewentualność

Podstawowy strój piłkarski składa się z koszulki i spodenek. Fason obu tych części garderoby przez lata się zmieniał. Na przykład w czasach drużyny Kazimierza Górskiego dominowały bardzo krótkie szorty, zakrywające tylko górną część uda. Dziś klasyczne spodenki kończą się kilka centymetrów nad kolanami.

Koszulki powinny mieć z kolei krótkie rękawy. Stroje bez rękawów nie są dopuszczone do użytku przez FIFA, stąd niegdyś problemy z akceptację jednego z kompletów miała reprezentacja Kamerunu. Do wyboru są dwa główne fasony. To koszulki z kołnierzykiem, nieco przypominające popularne koszulki polo, oraz klasyczne T-shirty – takie jak te, które można zamówić na https://abccotton.pl/56-t-shirt.

Piłkarskie koszulki powinny być wykonane z poliestru, który będzie szybko wysychać. Dodatkowy komfort zapewni materiał z jonami srebra – będzie niwelować nieprzyjemny zapach.

Przy zakupie koszulek i spodenek dla drużyny istotna jest ich kolorystyka. Każdy klub ma określone, tradycyjne barwy, często związane z klubowym herbem. Trzeba jednak pamiętać, że ubrania piłkarskie obu przeciwników muszą się różnić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup trzech kompletów – domowego, wyjazdowego i alternatywnego.

Warto, by zwłaszcza trzeci strój miał kolorystykę mocno odbiegającą od tradycyjnej. Posiadanie dwóch kompletów w popularnych barwach, na przykład czerwonej i niebieskiej, może nie wystarczyć. Trzeba pamiętać, że w razie konfliktu kolorów sędzia może nie dopuścić zespołu do gry w przygotowanych strojach. 

Gra w trudnych warunkach – co pod koszulkę i spodenki?

Czasami w czasie meczu koszulka i spodenki to za mało. Tak będzie w chłodne dni. Profesjonalni piłkarze grają często przez większość zimy, ale i juniorów na początku listopada może zaskoczyć niespodziewany przymrozek.

Wtedy uzupełnieniem stroju powinny być tak zwane podkłady. To koszulki z długim rękawem, zakładane pod główny strój. Powinny mieć rękawy w kolorze podstawowej koszulki. Najlepiej, jeśli są wykonane z termoaktywnych materiałów.

Z kolei pod spodenki warto założyć termiczną odzież kompresyjną. Zapewni odpowiednią temperaturę, a przy okazji nie będzie krępować ruchów.

Getry i ochraniacze dla piłkarzy – o czym pamiętać przy ich wyborze?

Istotnym elementem piłkarskiego stroju jest również to, co znajduje się u stóp zawodników. O ile buty każdy dobiera sam, o tyle getry już niekoniecznie. Powinny stanowić integralną część strojów, a więc być dopasowane do kolorystyki koszulek i spodenek. Czasami również getry mogą być przyczyną zakwestionowania strojów przez sędziego. Warto więc zaopatrzyć się w co najmniej dwa kolory.

Co ważne, cała powierzchnia getrów wystająca nad buty musi mieć określony kolor. Piłkarze czasami używają skarpetek antypoślizgowych, ucinając dół getrów. Muszą wtedy pamiętać, by skarpetki nie były spod nich widoczne.

Obowiązkowe są także ochraniacze. Bez nich sędzia nie dopuści zawodnika do gry. O te bardziej rozbudowane, zakładane na kostkę, należy zadbać w zespołach młodzieżowych.

Ubrania piłkarskie potrzebne na trening

Meczowe komplety strojów nie powinny być używane w trakcie treningów. W przeciwnym razie szybko się zniszczą. Lepiej zainwestować w osobne ubrania piłkarskie.

Profesjonalne drużyny dbają, by wszyscy trenowali w takich samych strojach. Najlepiej sprawdzają się koszulki treningowe z materiałów termoaktywnych. W kompletowaniu strojów na zajęcia warto jednak pomyśleć również o okryciach.

Treningi często odbywają się wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. I to bez względu na warunki pogodowe. Ważne będą więc bluzy chroniące przed chłodem, a także ortaliony na treningi w czasie deszczu. Odzież sportową idealną na trening znajdziesz na https://abccotton.pl/58-odziez-sportowa.

Dresy i kurtki, czyli strój na podróże

Każdy, kto chce zadbać o wizerunek drużyny, powinien zainwestować również w klubowe dresy. Kiedy zespół wspólnie uczestniczy w jakimś wydarzeniu i jest ubrany w takie same stroje, od razu wzbudza większy szacunek i kreuje wizerunek profesjonalnej drużyny.

Podobnie jest w trakcie wyjazdów na mecze. Najpopularniejszym rozwiązaniem są dresy dwuczęściowe. Można jednak kupić również osobno spodnie oraz bluzę, na przykład na https://abccotton.pl/52-bluza. Ważne, by były utrzymane w klubowych barwach i posiadały nadruk z herbem zespołu. Stroje sportowe z własnym nadrukiem to dziś standard.

Warto pomyśleć także o kurtkach dla piłkarzy. Przydadzą się zimą, na przykład w czasie wyjazdów na obozy przygotowawcze. Drużyny występujące w profesjonalnych rozgrywkach czasami inwestują również w klubowe garnitury. Elegancko ubranych piłkarzy widać na przykład przed meczami Ligi Mistrzów.

Mogą Ci się spodobać

Ubrania piłkarskie. Jak skompletować zestaw odzieży dla drużyny?

Data publikacji 05.04.2022

Przeczytasz w 4 minut 383 wyświetleń

Piłka nożna od lat jest najpopularniejszym sportem nie tylko w […]

Stroje sportowe z własnym nadrukiem – dla kibiców i dla drużyn

Data publikacji 30.09.2021

Przeczytasz w 5 minut 535 wyświetleń

Stroje piłkarskie z własnym nadrukiem cieszą się popularnością nie tylko […]

Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Data publikacji 27.07.2021

Przeczytasz w 4 minut 373 wyświetleń

Bieganie to forma aktywności fizycznej, która zyskuje coraz większą liczbę […]

Królewska biel. Historia strojów piłkarskich Realu Madryt

Data publikacji 13.11.2020

Przeczytasz w 6 minut 968 wyświetleń

Real Madryt to najbardziej utytułowana piłkarska drużyna Europy. 13 triumfów […]

Które dresy najlepiej sprawdzą się na boisku? Porównujemy modele Adidasa i Under Armour

Data publikacji 18.09.2020

Przeczytasz w 8 minut 811 wyświetleń

Każdy, nawet początkujący piłkarz, zwraca dużą uwagę na swój ubiór. […]

Dresy piłkarskie Nike. Technologie i najpopularniejsze modele

Data publikacji 18.09.2020

Przeczytasz w 7 minut 791 wyświetleń

Prawdziwy piłkarz musi być odpowiednio wyposażony. Sprzęt i ubiór najwyższej […]

Piłkarz twarzą firmy. Które marki odzieżowe sponsorują najlepszych zawodników?

Data publikacji 27.05.2020

Przeczytasz w 3 minut 995 wyświetleń

Stroje piłkarskie czołowych europejskich drużyn są zwykle sponsorowane przez największe […]

Adidas Uniforia – piłka, która łączy

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 6 minut 833 wyświetleń

Współczesny świat jest podzielony na wiele sposobów. Piłka nożna ma […]

Adidas Finale Istanbul. Piłka na najważniejsze mecze

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 553 wyświetleń

Żadne piłkarskie rozgrywki klubowe nie przyciągają tylu widzów, co rozgrywana […]

Producenci strojów piłkarskich, o których mogłeś nie słyszeć

Data publikacji 23.04.2020

Przeczytasz w 3 minut 577 wyświetleń

Największe firmy, które produkują stroje piłkarskie na zamówienie czołowych klubów, […]

G-Form – nowy poziom piłkarskich ochraniaczy

Data publikacji 23.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 840 wyświetleń

Czołowych producentów piłkarskich butów czy koszulek znają wszyscy fani futbolu. […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się