Dresy piłkarskie Nike. Technologie i najpopularniejsze modele

Data publikacji 18.09.2020

Przeczytasz w 7 minut 1152 wyświetleń

Dresy piłkarskie Nike. Technologie i najpopularniejsze modele

Prawdziwy piłkarz musi być odpowiednio wyposażony. Sprzęt i ubiór najwyższej klasy nie zastąpi co prawda umiejętności, talentu ani chęci do ciężkiej pracy, ale z pewnością pomoże w piłkarskim rozwoju. Zwykle największą uwagę przykłada się do butów. Młodzi zawodnicy śledzą poczynania piłkarskich gwiazd i kupują obuwie, w którym na co dzień grają ich idole. Kolejnym elementem zestawu młodego piłkarza jest zazwyczaj klubowa koszulka. Przy kompletowaniu wyposażenia warto jednak zwrócić uwagę również na odpowiednie spodenki i getry, a także ochraniacze, które pomogą w ochronie nóg w czasie dynamicznych starć z rywalami. Nieodłącznym elementem zestawu prawdziwego piłkarza powinny być jednak również dresy treningowe. To element, na który zwracają uwagę nawet największe kluby. Jedną z najlepszych i najpopularniejszych opcji dostępnych na rynku jest dres Nike – to produkt czołowej firmy z branży odzieży sportowej. Na rynku znajdziemy kilka ciekawych modeli, a amerykański koncern co rusz wprowadza do swoich ubrań nowe technologie. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się, co kryją w sobie dresy Nike junior i senior.

Dresy piłkarskie – dlaczego warto je mieć?

W czasie meczów najważniejszą rolę odgrywają zdecydowanie buty, w dalszej kolejności koszulka i spodenki. Komfort gry może poprawić także bielizna termoaktywna, którą niektórzy zawodnicy zakładają pod właściwy strój. Nie ma jednak przypadku w tym, że nawet największe gwiazdy futbolu mają własne – zwykle personalizowane – dresy piłkarskie. Nawet jeśli młody piłkarz skompletował już wszystkie korki Messiego, ten element piłkarskiej garderoby również z pewnością mu się przyda.

Dres Nike czy innej firmy będzie potrzebny już w czasie rozgrzewki. Zanim rozpoczniemy rozruch, mięśniom przyda się bowiem dodatkowa warstwa ochronna i ocieplająca, której nie zapewniają krótkie nogawki i rękawy właściwych piłkarskich uniformów. Fizjologowie oraz inni piłkarscy eksperci zalecają więc przeprowadzenie pełnej rozgrzewki w dresie.

Wyjątkiem są bardzo ciepłe dni, w czasie których można ściągnąć górę od dresu już po kilku pierwszych ćwiczeniach. Zwykle jednak, już po zakończeniu rozgrzewki, piłkarze zbiegają w dresach do szatni. Tam zakładają nowe górne części dresów, w których wychodzą na boisko: ściągają je tuż przed rozpoczęciem spotkania. To chroni mięśnie przed wyziębieniem.

Dres Nike na treningu

Cały mecz w dresach piłkarskich spędzają natomiast zawodnicy rezerwowi. Od czasu do czasu są partiami posyłani na rozgrzewkę za bramką lub wzdłuż linii bocznej, ale przy tej okazji nie zdejmują dresów. Ściągają je dopiero później, jeśli trener zdecyduje, że pojawią się na boisku, by wzmocnić drużynę. Ci, którzy nie wejdą na murawę, spędzają w dresach pełne 90 minut.

dres nike
Źródło zdjęcia: https://www.11teamsports.pl/

Każdy z piłkarzy powinien mieć również własne dresy treningowe. To strój, z którego korzysta się właściwie w czasie każdych zajęć. Szczególnego znaczenia nabiera w chłodniejsze dni. Dzięki dresom piłkarskim można zadbać o właściwą temperaturę ciała w mniej pogodne czy deszczowe dni. To ubrania wykonane z elastycznych materiałów, które dobrze opinają ciało, dzięki czemu umożliwiają pełną swobodę ruchów. Różnego rodzaju kurtki bądź zwykłe dresowe spodnie nie są aż tak przystosowane do piłkarskich zagrań, w związku z czym trening w nich mógłby nie być najbardziej komfortowy.

Dresy Nike – najważniejsze technologie

Jednym z czołowych producentów dresów piłkarskich jest firma Nike. To globalny koncern, który powstał w 1964 roku w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu regularnie poszerza swoją ofertę o kolejne ubrania, buty oraz sprzęt sportowy. Amerykańska firma dostarcza między innymi stroje dla FC Barcelona, Liverpoolu czy londyńskiej Chelsea. Dres Nike to również element garderoby używany przez liczne drużyny narodowe z reprezentacją Francji, Anglii i Portugalii na czele. Firma od kilkunastu lat ubiera także kadrę Polski. W dresach piłkarskich dostarczanych przez tego odzieżowego giganta znajdziemy sporo ciekawych, nowoczesnych rozwiązań, które mają dodatkowo poprawiać komfort na boisku.

Technologia Dri-FIT

Najpowszechniej stosowaną technologią, w jaką wyposażony jest niemal każdy piłkarski dres Nike, jest materiał Dri-FIT. To rozwiązanie, które znacznie poprawia komfort gry i treningu, pozwalając na pełne skupienie na tym, co dzieje się na boisku. 

Tkaniny Dri-FIT mają za zadanie zadbać o jak najlepszą wentylację skóry każdego zawodnika. Dlatego zaprojektowano je jako “oddychającą” strukturę, która zapewni ciału dopływ powietrza, a zarazem będzie skutecznie odprowadzać ze skóry pot. W skład tkanin Dri-FIT wchodzą dwa rodzaje włókien. Pierwsze z nich to tak zwane włókna hydrofobowe. Znajdują się one po wewnętrznej stronie dresów piłkarskich, przylegając do skóry. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż nie przyjmują wody. Dzięki temu nawet w czasie intensywnego wysiłku w dresie Nike nikt nie ma poczucia noszenia na sobie przemoczonego ubrania. Wręcz przeciwnie, odpowiednia kombinacja włókien zapewnia, że cały strój jest suchy.

Włókna hydrofobowe przekazują bowiem wilgoć do włókien hydrofilowych. Występują w nich cząsteczki chemiczne, które mają skłonność do łączenia się z cząsteczkami wody. Takie włókna znajdują się na wierzchniej warstwie dresów piłkarskich. Ta część materiału odbiera wilgoć przekazaną przez włókna hydrofobowe i rozprowadza ją po powierzchni tkaniny, dzięki czemu woda szybko odparowuje. W ten sposób tkanina Dri-FIT pozostaje sucha i przyjemna w dotyku. Materiał, w którym wykorzystano ten system Nike, nie będzie też przyklejać się do skóry. Dzięki temu gra i trening będzie znacznie przyjemniejsza.

Nike Sphere Cool

W niektórych ubraniach Nike odnajdziemy także technologię Sphere Cool, zaprojektowaną początkowo przede wszystkim z myślą o biegaczach. Dzięki niej powstają tkaniny o niezwykłej, trójwymiarowej strukturze. W technologii Nike Sphere Cool zastosowano mikroskopijne otwory wewnątrz tkaniny, dzięki czemu przyspieszono proces wentylacji skóry. Z jednej strony to ułatwienie dla odparowywania potu ze skóry, z drugiej uproszczona droga do ochłodzenia ciała. Trójwymiarowa konstrukcja to pomoc w regulacji temperatury w czasie wzmożonego wysiłku. Elementy garderoby wykonane zgodnie z technologią Nike Sphere Cool nie przylegają do ciała całą powierzchnią materiału, co dodatkowo zmniejsza odczuwanie ciepła z zewnątrz.

Siateczki

Z dresami Nike nieodłącznie kojarzą się również siateczkowane powierzchnie. Często stanowią one podszewkę pod właściwy materiał, można je odnaleźć również w kieszeniach. Czasami bywają także na przykład podpinką kołnierzyka. Zastosowanie lekkiego materiału ze sporymi otworami również ma ułatwiać wentylację skóry. Siateczki są niezwykle istotne zwłaszcza w dresach, w których nie zastosowano technologii Dri-FIT, chociaż pojawiają się również i w nich. Wówczas bowiem ten cienki materiał zapobiega przyklejaniu się bluzy i spodni do ciała. Siateczki pełnią funkcje wentylacyjne, ale równocześnie, przy chłodniejszych temperaturach, pozwalają podnieść ciepłotę ciała.

dres nike
Źródło zdjęcia: https://teamsports.pl/nike-dry-academy-18-dres-wyjsciowy-719.html

Pianka EVA

To materiał, który znajdziemy przede wszystkim w dresach przeznaczonych dla bramkarzy. Tą substancją wzmacnia się kluczowe obszary, w których bramkarze są najbardziej narażeni na urazy mechaniczne, a więc łokcie, kolana i biodra. Technologia produkcji pianki EVA została opracowana w 1975 roku i od tamtego czasu odgrywa ona w ubraniach sportowych coraz większą rolę.

Pianka jest tworzywem niezwykle lekkim, miękkim i elastycznym. Dzięki temu chroni stawy przed uderzeniami, pomaga zachować zdrowie w czasie upadków na murawę. Oprócz tego jest bardzo dobrym izolatorem, co również znacząco wpływa na komfort gry. Pianka EVA wykazuje także odporność na nasiąkanie wodą, w związku z czym bramkarz nawet po padnięciu na kolana nie będzie miał przemoczonego stroju. Co ciekawe, to tworzywo znajduje zastosowanie nie tylko w ubraniach sportowych, ale również w podeszwach butów, przy produkcji opakowań, a nawet w przemyśle motoryzacyjnym oraz stoczniowym.

Interesujesz się piłką nożną? Śledzisz transferowe nowinki i szukasz ciekawostek ze świata futbolu? Odwiedź portal wspieramyklub.pl i dowiedz się jeszcze więcej!

Dres Nike – najpopularniejsze rodzaje

Liczne nowatorskie technologie to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania firma Nike. Jej piłkarskie dresy treningowe wyróżniają się bowiem również przyjaznym dla zawodników krojem i ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Jednym z najpopularniejszych modeli są dresy Nike Dry Academy. To dwuczęściowe stroje wykonane z poliestru, w których zastosowano technologię Dri-FIT. Górna część jest zapinana na suwak, co ułatwia jej szybkie zakładanie i ściąganie w czasie treningu. Dzięki raglanowym rękawom ręce nie są w żaden sposób ograniczane, mankiety dbają jednak, by rękawy się zbytnio nie zsuwały. Dodatkowym udogodnieniem są dwie zapinane na zamek kieszenie.

Spodnie tego dresu mają proste nogawki i elastyczny pas z wewnętrznym sznurkiem, który pozwala na łatwą regulację szerokości. By zyskać maksimum komfortu, projektanci w dolnej części nogawek umieścili krótki zamek błyskawiczny, który pozwala rozsunąć nogawki – to opcja szczególnie przydatna w ciepłe dni.

Głównym konkurentem opisanego powyżej modelu są dresy Nike Academy Suit. To również dwuczęściowa konstrukcja, która jeszcze ściślej przylega do ciała. Zarówno zasuwana na zamek bluza, jak i spodnie zostały wykonane z poliestru typu dżersej. W tkaninie nie brakuje podwójnych włókien technologii Dri-FIT. Ten model dresu wyróżnia się podwyższonym stanem oraz stojącym kołnierzem. Podobnie jak dres Nike Dry Academy, jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych. Tradycyjnie największą popularnością cieszą się jednak dresy czarne, ewentualnie z kolorowymi wstawkami.

Mogą Ci się spodobać

Strój do treningu. Jak ubrać się na trening piłkarski?

Data publikacji 05.01.2024

Przeczytasz w 3 minut 285 wyświetleń

Piłkarskie treningi są równie ważne, jak mecze. To na nich […]

Jak wykonać nadruki na koszulkach sportowych?

Data publikacji 25.08.2023

Przeczytasz w 3 minut 276 wyświetleń

Z czym kojarzą Ci się sportowe koszulki? Dzisiejsze modele coraz […]

Plecaki z piłką nożną – 5 pomysłów dla młodego kibica i zawodnika

Data publikacji 01.06.2023

Przeczytasz w 4 minut 263 wyświetleń

Plecaki z piłką nożną to sposób, by pokazać swoją sportową […]

Odzież piłkarska dawniej i dziś

Data publikacji 23.05.2023

Przeczytasz w 3 minut 407 wyświetleń

Chociaż początki piłki nożnej sięgają nawet czasów starożytnych, to jednak […]

Ubrania piłkarskie. Jak skompletować zestaw odzieży dla drużyny?

Data publikacji 05.04.2022

Przeczytasz w 4 minut 888 wyświetleń

Piłka nożna od lat jest najpopularniejszym sportem nie tylko w […]

Koszulki Realu, Bayernu i Manchesteru. Jakie stroje piłkarskie sprzedają się najlepiej?

Data publikacji 23.11.2021

Przeczytasz w 4 minut 857 wyświetleń

Też chodzisz oglądać mecze w koszulce ulubionej drużyny? Od niemal […]

Stroje sportowe z własnym nadrukiem – dla kibiców i dla drużyn

Data publikacji 30.09.2021

Przeczytasz w 5 minut 1033 wyświetleń

Stroje piłkarskie z własnym nadrukiem cieszą się popularnością nie tylko […]

Najsłynniejsze koszulki Manchesteru United i ich historia

Data publikacji 28.09.2021

Przeczytasz w 8 minut 1196 wyświetleń

Wygląd koszulek piłkarskich drużyny to dla wielu kibiców sprawa najwyższej […]

Dresy piłkarskie adidas czy Nike? Porównujemy!

Data publikacji 24.09.2021

Przeczytasz w 4 minut 888 wyświetleń

Adidas i Nike to prestiżowe i bardzo znane marki, które […]

Z jakiej tkaniny wykonana jest odzież sportowa – właściwości i rodzaje

Data publikacji 20.09.2021

Przeczytasz w 3 minut 824 wyświetleń

Każdy z nas chce zawsze dobrze wyglądać, a nawet przykuwać […]

Bluzy piłkarskie Nike – dlaczego warto na nie postawić?

Data publikacji 27.08.2021

Przeczytasz w 3 minut 634 wyświetleń

Firm zajmujących się produkcją ubrań sportowych jest całe mnóstwo. Jedne […]

Kurtki piłkarskie Nike. Które modele warto wybrać?

Data publikacji 24.08.2021

Przeczytasz w 3 minut 641 wyświetleń

Dziś piłka nożna jest zdecydowanie inna niż 40 czy 50 […]

Koszulki piłkarskie Nike. Na jaki model warto się zdecydować?

Data publikacji 20.08.2021

Przeczytasz w 3 minut 637 wyświetleń

Na piłkarskim rynku funkcjonuje wiele znanych marek. Jedną z tych, […]

Stroje piłkarskie oraz akcesoria – co trzeba mieć?

Data publikacji 21.07.2021

Przeczytasz w 4 minut 803 wyświetleń

Stroje piłkarskie pełnią ważną rolę w drużynie. Nie jest tu […]

Najlepsze koszulki piłkarskie na Euro 2020. Które wywarły największe wrażenie na kibicach?

Data publikacji 21.07.2021

Przeczytasz w 3 minut 631 wyświetleń

Każdy wielki piłkarski turniej to olbrzymie emocje, ale również coś […]

Królewska biel. Historia strojów piłkarskich Realu Madryt

Data publikacji 13.11.2020

Przeczytasz w 6 minut 1495 wyświetleń

Real Madryt to najbardziej utytułowana piłkarska drużyna Europy. 13 triumfów […]

Które dresy najlepiej sprawdzą się na boisku? Porównujemy modele Adidasa i Under Armour

Data publikacji 18.09.2020

Przeczytasz w 8 minut 1154 wyświetleń

Każdy, nawet początkujący piłkarz, zwraca dużą uwagę na swój ubiór. […]

Dresy piłkarskie Nike. Technologie i najpopularniejsze modele

Data publikacji 18.09.2020

Przeczytasz w 7 minut 1153 wyświetleń

Prawdziwy piłkarz musi być odpowiednio wyposażony. Sprzęt i ubiór najwyższej […]

Producenci strojów piłkarskich, o których mogłeś nie słyszeć

Data publikacji 23.04.2020

Przeczytasz w 3 minut 1218 wyświetleń

Największe firmy, które produkują stroje piłkarskie na zamówienie czołowych klubów, […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się