Każdy, nawet początkujący piłkarz, zwraca dużą uwagę na swój ubiór. W najmłodszym wieku wśród miłośników piłki nożnej liczy się przede wszystkim kolor koszulki czy klubowy herb. Każdy z nich chce iść w ślady swojego idola, bez względu na to, czy jest nim Robert Lewandowski, czy jakaś zagraniczna gwiazda. Dlatego wielu młodych ludzi sięga po korki, koszulki i dres Nike oraz innych odzieżowych potentatów. Z czasem rośnie jednak piłkarska świadomość, w związku z czym zawodnicy koncentrują się przede wszystkim na rozwiązaniach, które maksymalnie wspierają ich na boisku i zapewniają komfort gry. Sporo uwagi poświęca się dresom – w końcu na przykład dresy Adidas Tiro wielu zawodnikom towarzyszą właściwie na każdym treningu. To właśnie niemiecka firma jest jednym z najpopularniejszych producentów tego elementu piłkarskiej garderoby, choć ostatnio mocno konkurują z nią dresy Under Armour. Adidas to siła tradycji, amerykańska marka – powiew świeżości. Na które rozwiązanie lepiej postawić? Porównaliśmy technologie, z których korzystają obie firmy, i przyjrzeliśmy się ich sztandarowym propozycjom.
Jak dresy Adidas i Under Armour zyskały renomę?
Dziś zarówno Adidas, jak i Under Armour są uznanymi markami odzieżowymi, które specjalizują się nie tylko w piłce nożnej. Droga, którą obie firmy dotarły na szczyt, nieco się jednak od siebie różniła. Adidas powstał w Niemczech w 1924 roku jako firma dwóch braci – Adolfa i Rudolfa Dasslerów.
Rozłam i wielkie gwiazdy
Początkowo Dasslerowie specjalizowali się w produkcji butów. Ubierali nie tylko sportowców, ale również żołnierzy Wehrmachtu. Po drugiej wojnie światowej bracia przestali jednak współpracować i założyli dwie osobne spółki. Adolf został jedynym właścicielem Adidasa, Rudolf założył konkurencyjną wobec niego Pumę. Obie marki do dziś pozostają jednymi z liderów w branży sportowego sprzętu.
Adidas szybko się bowiem rozwijał i poszerzał asortyment. Szybko zaczął produkować piłki – jest między innymi dostawcą futbolówek na piłkarski mundial oraz mistrzostwa Europy – oraz inne elementy piłkarskiego wyposażenia, w tym dresy. W strojach i dresach Adidasa występuje dziś wiele cenionych drużyn piłkarskich. Jednymi z najważniejszych partnerów marki są Real Madryt, Bayern Monachium i Manchester United.
Adidasa promuje także między innymi Lionel Messi, sześciokrotnie wybierany najlepszym futbolistą globu. Wybierając produkty tej marki zyskujemy więc pewność, że będziemy korzystać z tych samych rozwiązań, co największe piłkarskie gwiazdy. Firma produkuje obecnie także ubrania i sprzęt do biegania, siatkówki i wielu innych sportów. Adidas osiąga dziś roczne przychody przekraczające 20 miliardów euro.
Under Armour i nowe pomysły
Historia Under Armour jest zdecydowanie krótsza. Firma powstała w 1996 roku w Baltimore w stanie Maryland, a jej założycielem był student Kevin Plank. Postawił na nowatorski pomysł i zaczął produkować koszulki, które odprowadzały wilgoć. Jego pomysł przyjął się do tego stopnia, że odzieżowi giganci – a wśród nich Adidas – szybko ruszyli z produkcją własnych ubrań wykorzystujących podobne rozwiązanie.
Marka Under Armour stała się rozpoznawalna przede wszystkim dzięki graczom futbolu amerykańskiego, pojawiła się także w głośnym filmie “Męska gra” Olivera Stone’a. Rozgłos, który zyskała, sprawił, że rozszerzyła swoją działalność na Stany Zjednoczone, a następnie na Europę. Termoaktywny materiał, który przyniósł jej sukces, szybko zaadaptowała również do produkcji dresów przeznaczonych do piłki nożnej i innych sportów. Z czasem jej asortyment stał się jeszcze większy i dziś obejmuje także między innymi buty sportowe oraz piłki. Jednym z jej ambasadorów jest na przykład Trent Alexander-Arnold, młoda gwiazda Liverpoolu i reprezentacji Anglii.
Chcesz dowiedzieć się więcej o gwiazdach, z jakimi współpracuje Adidas i inne czołowe marki sportowej odzieży? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Piłkarz twarzą firmy. Które marki odzieżowe sponsorują najlepszych zawodników?
Dresy Adidas – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Dresy piłkarskie Adidas towarzyszą najlepszym drużynom od dziesięcioleci. Wystarczy odtworzyć na przykład archiwalne nagrania z 1974 roku i pamiętnego dla reprezentacji Polski mundialu w Niemczech. Nie tylko kadra Kazimierza Górskiego, ale i wiele innych drużyn już wówczas wybiegało na boisko w dresach z charakterystycznym logo niemieckiej firmy. Od tamtego czasu branża odzieży sportowej mocno się jednak rozwinęła, a obecnie w dresach piłkarskich stosowane są rozwiązania, o których ówcześni piłkarze mogli tylko pomarzyć.
Technologie w dresach Adidas
Przed laty na piłkarskich boiskach królowała na przykład bawełna. Dziś zdecydowana większość dresów piłkarskich Adidasa jest wytwarzana z poliestru. Ten rodzaj tkaniny znacznie lepiej odprowadza bowiem pot, co jest niezwykle pożądane w czasie intensywnego wysiłku. Najpopularniejsze produkty niemieckiej marki są wykonane w stu procentach z tego tworzywa.
Materiał, z którego Adidas produkuje dresy piłkarskie, to jednak coś więcej niż zwykły poliester. Decyduje o tym przede wszystkim technologia Climalite. Dzięki niej tkanina, z jakiej wykonuje się dresy, jest w stanie efektywnie odprowadzić wilgoć na zewnątrz ciała. Nawet wówczas, gdy wykonujemy na boisku sprinty czy inne ruchy o dużej intensywności, ciało pozostaje suche. Materiał z użyciem Climalite także nie będzie mokry, woda szybko bowiem z niego odparowuje.
Dzięki tej technologii ciało piłkarza jest zabezpieczone przed przegrzaniem, ale równocześnie przed przeziębieniem. W czasie gry czy treningu w niskich temperaturach mokre ubranie po zakończeniu wysiłku często doprowadza bowiem do wyziębienia organizmu. Odzież z Climalite zapewni natomiast stałą temperaturę ciała. To wytrzymałe tkaniny, które dobrze przylegają do ciała, gwarantując pełną swobodę ruchów.
Bliźniaczą technologią stosowaną w dresach piłkarskich Adidas jest także Climacool. To siateczkowane tkaniny o trójwymiarowej strukturze. Minimalne oczka mają różną gęstość, a do ich wytwarzania dodaje się cząsteczki srebra. Dzięki temu wchodzą w reakcję z potem i szybko odprowadzają go ze skóry. To rozwiązanie cechuje jednak nie tylko efektywna wentylacja ciała: srebro sprawia, że dres zaprojektowany z wykorzystaniem tej technologii aktywnie schładza ciało.
Dresy Adidas Tiro i inne popularne modele
Najważniejsze technologie Adidas z Climalite na czele to wyróżnik dresów Adidas Tiro. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań na piłkarskim rynku. Warty uwagi jest zwłaszcza model Adidas Tiro Training Overall, określany przez producenta mianem kombinezonu treningowego. W skład dresów wchodzą dwie części garderoby – zapinana zamkiem bluza oraz spodnie z rozsuwanymi u dołu nogawkami. Całość jest wykonana z poliestru. Nogawki u dołu są zwężane, co sprawia, że spodnie nawet w najmniejszym stopniu nie wpływają na wygodę przy wykonywaniu podań i strzałów.
Dla tych, którzy szukają równie funkcjonalnych, ale nieco bardziej eleganckich rozwiązań, Adidas przygotował dresy Linear Tricot. Ich krój został zaczerpnięty z ubrań używanych przez wiele osób na co dzień. Dwuczęściowy komplet również jest wykonany z poliestru, ale cechuje się bardziej klasycznym wzorem oraz ściągaczami na końcach rękawów i nogawek. Trzecim popularnym modelem są dresy Adidas Team Sports. Tutaj komfort poprawia wykonanie bluzy i spodni z poliestrowej, miękkiej dzianiny.
Interesujesz się nie tylko ubraniami sportowymi, ale i biznesowymi? Zajrzyj na stronę odziezbiznesowa.pl!
Dresy Under Armour – czym się wyróżniają?
Historia dresów Under Armour jest zdecydowanie krótsza. Oglądając powtórki transmisji sprzed lat próżno szukać na nich logotypu amerykańskiego producenta. W ostatnich latach zyskały sobie jednak mocną pozycję w świecie futbolu. Marka zaistniała między innymi w angielskiej Premier League, gdzie przez pewien czas dostarczała sprzęt Tottenhamowi. Dziś często stawiają na nią również sportowcy świadomi nowych technologii odzieżowych. Rzadziej obejrzymy ją na podwórkach, ale i tam można zobaczyć dzieciaki w dresach Under Armour.
Technologie w dresach Under Armour
Materiał, z którego szyje się dresy Under Armour, wyróżnia się przede wszystkim niespotykaną lekkością. Mimo że firma oferuje dwuczęściowe komplety z długimi rękawami i nogawkami, piłkarze mają w nich pełen komfort ruchów. Takie odczucia są wspomagane przez nowoczesne technologie opracowane przez amerykańskich projektantów.
Szczególnie przydatne na boisku są rozwiązania chłodzące ciało. Dlatego wewnętrzne części dresów często są podbite materiałem wykonanym w technologii Coolswitch. To warstwa, która pochłania ciepło i przenosi je na zewnątrz. Taki efekt mocno ogranicza pocenie się, co sprzyja komfortowi gry. To rozwiązanie najlepiej działa w połączeniu z włóknami Iso-Chill, które dodatkowo chłodzą skórę. Ta technologia aktywnie stara się przeciwdziałać procesom prowadzącym do przegrzania organizmu. Tkanina wykonana z użyciem tych włókien będzie po prostu chłodna w dotyku.
Warto zwrócić również uwagę na technologię HeatGear. To rozwiązanie podobne do znanych z Adidasa tkanin Climalite i twórcze rozwinięcie pomysłu, który przyniósł Under Armour największy rozgłos i uznanie w początkach działalności. Dzięki technologii HeatGear dres piłkarski nawet w czasie gry w wysokich temperaturach pozostaje suchy. To tkanina zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza do skóry i niezwykle szybko pozbywająca się wilgoci.
Dresy Under Armour – Challenger II bez konkurencji
Wszyscy, którzy decydują się na dresy piłkarskie Under Armour, powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na modele z serii Challenger II Knit Warm-Up. To dwuczęściowy zestaw wykonany z poliestru, z zastosowaniem technologii dbających o stałą temperaturę ciała i skutecznie odprowadzających pot.
Bluza jest zasuwana na zamek, ma też dwie otwarte kieszenie. Spodnie charakteryzują się dobrym przyleganiem do nóg i zwężanym krojem. Wyróżnikiem tych dresów jest ich lekkość, która występuje w parze z wytrzymałością. Takie dresy poradzą sobie nawet w agresywnych starciach z przeciwnikiem. Poliestrowa dzianina ma do tego niezwykle gładką powierzchnię, która sprawia, że rywalom jest jeszcze trudniej powstrzymać piłkarzy ubranych w dresy Under Armour.