Z jakiej tkaniny wykonana jest odzież sportowa – właściwości i rodzaje

Każdy z nas chce zawsze dobrze wyglądać, a nawet przykuwać uwagę innych. Dlatego też wybiera ubrania, które będą miały dopasowany krój oraz fason. Co więcej, ważnym elementem jest kolorystyka i wzór, jaki się na nich znajduje. Te kryteria pasują do ubrań codziennego użytku. Jednak jeśli wybierasz ubrania sportowe, powinieneś zwrócić uwagę na zupełnie inne własności. Jakie? Odzież dla sportowców powinna być wykonana z odpowiedniego materiału, który będzie wygodny i nie będzie sprawiał problemów podczas codziennych treningów. Na rynku znajdziesz dużo ofert popularnych sklepów z odzieżą takie jak Nike, Adidas, Gildan czy JOMA. Jednak jakie tkaniny na odzież sportową okażą się najlepsze? Dowiedz się już teraz! 

Bawełna – miękkość i wygoda na każdym kroku 

Jest to materiał wykonany w 100% z naturalnych włókien. Dzięki tej tkaninie ubrania są miękkie, wygodne i idealnie nadają się do różnego rodzaju treningu. Odzież wykonana tylko z tego materiału przeznaczona jest do mniej intensywnych treningów. Jeśli chcesz wybrać dobre ubrania, wykonane właśnie z bawełny, musisz zwrócić uwagę na to, aby się nie mechaciły, były lekkie, a co najważniejsze przewiewne. Na rynku możesz spotkać się z bawełnianą odzieżą sportową, która połączona jest z tkaniną poliestrową. Taki mix oferuje między innymi firma Gildan (produkty tej marki zamówisz na https://abccotton.pl). Koszulki czy też bluzy wykonane są z połączenia tych dwóch tekstyliów, dzięki czemu są miękkie i wytrzymałe. Takie tkaniny na odzież sportową będą bardzo dobrze sprawdzały się podczas treningów.

Poliamid (nylon) – komfort pływania 

Najczęściej jest stosowany do produkcji strojów pływackich. Dlaczego? Tkanina ta bardzo szybko schnie, oraz się nie gniecie. Jest bardzo wytrzymała i odporna na wszelkiego rodzaju bakterie oraz grzyby, które mogą pojawić się na basenie. 

Polipropylen – syntetyczne tkaniny na odzież sportową

Na rynku możesz spotkać odzież sportową wykonaną z polipropylenu, który jest tkaniną syntetyczną. Mimo tego, że jest lekki, to niestety źle wpływa na niego promieniowanie UV. Oznacza to, że nie jest to dobry wybór do treningów na zewnątrz. Do ubrań wykonanych z tego materiału dodaje się jony srebra, które eliminują zapach potu. Co więcej, tkaniny na odzież sportową z polipropylenu odprowadzają wodę podczas intensywnego treningu, ponieważ wyposażone są w kanaliki kapilarne. Odzież wykonaną z tego materiału najlepiej prać ręcznie. Negatywnie reaguje na bardzo wysoką temperaturę podczas prania. 

Poliester – najbardziej popularny materiał wykorzystywany w odzieży sportowej 

Zastanawiasz się, dlaczego poliester jest najbardziej popularną tkaniną, którą wykorzystuje się do produkcji ubrań sportowych? Odpowiedź na to jest bardzo prosta. Materiał ten w przeciwieństwie do polipropylenu nie traci swojej barwy w kontakcie z promieniami UV. Jest funkcjonalny i praktyczny, ponieważ odprowadza wodę na zewnątrz. Oznacza to, że podczas treningu nawet jeśli wydzieli się pot, to nie poczujesz wilgoci, ani nieprzyjemnego chłodu. Materiał jest wytrzymały i elastyczny, dlatego też jest odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz rozciągnięcia. Dodatkowym atutem jest łatwość w usuwaniu plam. Poliester często mieszany jest z bawełną. Takie połączenie zapewnia miękkość oraz sprawia, że odzież jest bardziej wytrzymała. Takie rozwiązanie stosuje wiele firm z odzieżą sportową np. Gildan. Bluzy wykonane są w większości z bawełny, jednak znajduje się w nich dodatek poliestru. W ofercie znajdzie się także odzież reklamowa. Gildan zapewnia genialne połączenia, które będą odpowiednie dla każdego sportowca. Ubrania poliestrowe można prać w pralce, nawet w wysokiej temperaturze oraz suszyć je na słońcu. Minusem może być to, że tkanina łatwo się elektryzuje. 

Wybór odpowiedniej tkaniny na odzież sportową jest istotny. Przed zakupem musisz zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Potrzebujesz ubrań do ćwiczeń na zewnątrz czy wewnątrz? Będziesz ćwiczyć lekko czy intensywnie? Nad tymi kwestiami warto się zastanowić zanim wybierzesz odpowiednią tkaninę, która zapewni Ci wygodę podczas codziennych treningów.