Adidas Finale Istanbul. Piłka na najważniejsze mecze

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 858 wyświetleń

Adidas Finale Istanbul. Piłka na najważniejsze mecze

Żadne piłkarskie rozgrywki klubowe nie przyciągają tylu widzów, co rozgrywana pod egidą UEFA Liga Mistrzów. Tylko w jej ramach można podziwiać, jak w meczach o punkty ścierają się ze sobą czołowe drużyny z Hiszpanii, Anglii czy Niemiec. Najwyższy poziom sportowy i niezwykłą oprawę spotkań uzupełnia wyjątkowy piłkarski sprzęt. W fazie pucharowej sezonu 2019/2020 była nim piłka przygotowana przez firmę Adidas specjalnie na najważniejsze mecze – to Istanbul Finale 20.

Piłka z mapą

Jesienią 2019 roku, w czasie meczów fazy grupowej Ligi Mistrzów, na boiskach całej Europy królowała wielobarwna futbolówka Adidasa. Produkt niemieckiego koncernu zdobiły tradycyjne dla Ligi Mistrzów białe gwiazdy, między którymi znalazły się panele w kształcie kolorowych wielokątów. Odcinały się od jasnych ramion gwiazd kontrastującymi kolorami – to była wielobarwna mieszanka, na której można było dostrzec między innymi niebieskie, czerwone czy żółte elementy.

Na mecze fazy pucharowej Adidas stworzył jednak nową piłkę. Finale Istanbul miała swoją premierę w lutym 2020 roku, tuż przed pierwszymi spotkaniami 1/8 finału Ligi Mistrzów. Jej nazwa nawiązuje do miejsca rozgrywania finału Champions League. W 2020 roku, po raz drugi w historii, rywalizacja o najważniejsze klubowe trofeum Europy ma się rozstrzygnąć w Stambule. Finał Ligi Mistrzów wraca do tureckiego miasta po 15 latach przerwy – poprzednim razem skończyło się jedną z najciekawszych i najbardziej dramatycznych batalii w historii rozgrywek. Liverpool po pierwszej połowie przegrywał z Milanem aż 0:3, ale zdołał wyrównać i doprowadzić do rzutów karnych. W nich błysnął polski bramkarz Jerzy Dudek i to drużyna z Anglii cieszyła się ze zwycięstwa.

Tym razem Stambuł znalazł się jednak również… na futbolówce. Między białymi, pięcioramiennymi gwiazdami znalazły się bowiem różowo-niebieskie panele z niezwykłymi, ręcznie projektowanymi wzorami. Na piłce umieszczono graficzną interpretację mapy Stambułu, czyli miasta na styku Europy i Azji, w którym Zachód łączy się ze Wschodem. Wzornictwo piłki Adidas odwołuje się do kultury miasta, które wyrosło po obu stronach Bosforu na styku dwóch kontynentów. Odwołaniem do wielokulturowości Stambułu są też umieszczone w kilku miejscach piłki jaskrawozielone elementy.

Adidas z Ligą Mistrzów

Finale Istanbul jest kolejną odsłoną piłki z serii Adidas Finale, która towarzyszy Lidze Mistrzów od 20 lat. Niemiecki koncern przejął przywilej produkcji piłek na najważniejsze mecze tych rozgrywek od Nike – mecze Champions League pod koniec XX wieku rozgrywano bowiem właśnie futbolówką amerykańskiej firmy. Od samego początku podstawowym motywem Adidas Finale są gwiazdy. Pierwsza piłka, przygotowana na finał wiosną 2001 roku, była ozdobiona szarymi gwiazdami. W kolejnych sezonach Adidas wprowadzał na futbolówkę coraz bardziej kolorowe elementy – przez czerń i czerwień po zieleń, a nawet jaskrawą żółć.

Piłka Adidas Finale Istanbul – bardziej wytrzymała konstrukcja

Piłka przygotowana na fazę pucharową Ligi Mistrzów opiera się na podobnej konstrukcji co futbolówka, do której piłkarze przyzwyczaili się w czasie fazy grupowej. Podobnie jak większość piłek, które w ostatnich latach pojawiają się na rynku, Adidas Finale nie posiada szwów. Panele, z których ją przygotowano, zostały połączone w procesie tak zwanego zgrzewania przy udziale wysokiej temperatury.

Nowa piłka Adidasa ma być jednak bardziej wytrzymała niż jej poprzedniczki. Zmianie uległ bowiem układ łączenia paneli. W przeciwieństwie do futbolówek, które oglądaliśmy w Lidze Mistrzów w poprzednich latach, gwiazdy nie stykają się ze sobą czubkami ramion. W piłce na sezon 2019/2020 te ramiona nieco na siebie zachodzą, co ma sprawić, że piłka będzie bardziej odporna na uderzenia i odkształcenia. Miejsca łączeń paneli zostały dokładnie wykończone, by nie było na nich widać śladów kleju.

Lżejsza, ale przewidywalna

Finale Istanbul została również pokryta specjalną, teksturową powłoką, dzięki czemu piłkę będzie łatwiej opanować w trudnych warunkach pogodowych. Chodzi przede wszystkim o grę w deszczu, na zroszonej murawie. Jak każda piłka, Finale Istanbul w takich warunkach będzie przyspieszać, ale nie nabierze aż takiej prędkości jak większość propozycji konkurencji.

W porównaniu do innych dostępnych na rynku piłek jest również nieco lżejsza. Nie ma to jednak wpływu na przewidywalność jej lotu. Projektanci Adidasa stanęli na wysokości zadania – gdy kopniesz piłkę Finale Istanbul prosto, poleci prosto. Wszyscy, którzy kiedykolwiek grali w piłkę wiedzą, że ta z pozoru oczywista zasada wśród futbolówek wcale nie jest regułą. Wystarczy przypomnieć choćby Jabulani, czyli piłkę Adidasa na mistrzostwa świata w Republice Południowej Afryki w 2010 roku, która w powietrzu płatała figle napastnikom i bramkarzom.

W oczekiwaniu na finał

Oprócz oficjalnych piłek meczowych, w kolekcji Adidas Finale Istanbul można znaleźć również modele treningowe i półprofesjonalne, które nieco różnią się designem od flagowego produktu. Jeden z tak zwanych niższych modeli posiada na przykład szare panele, inny różowe gwiazdy.

Historia Finale Istanbul jest jednak wyjątkowa z innego powodu. Piłka zaliczyła oficjalny debiut na boiskach Ligi Mistrzów 18 lutego na dwóch boiskach jednocześnie, w meczach pomiędzy Atletico Madryt i Liverpoolem oraz Borussią Dortmund i Paris Saint-Germain, ale potem zaczęły się schody. Wszystko wskazuje na to, że na “występ” w finale piłka Adidasa będzie musiała poczekać dłużej niż jej poprzedniczki. Z powodu pandemii koronawirusa najprawdopodobniej nie uda się rozegrać finału Ligi Mistrzów w planowanym terminie, czyli 30 maja, i odbędzie się on co najmniej kilka tygodni później.

Mogą Ci się spodobać

Najlepsze pomysły na prezent dla piłkarza

Data publikacji 22.12.2023

Przeczytasz w 10 minut 331 wyświetleń

Przygotowanie prezentu, nawet dla bliskiej osoby, często wymaga umysłowej gimnastyki. […]

Co spakować na obóz sportowy? Niezbędnik piłkarza

Data publikacji 29.10.2023

Przeczytasz w 5 minut 316 wyświetleń

Co spakować na obóz sportowy młodemu piłkarzowi? Pakowanie dziecka to […]

Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Data publikacji 11.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 801 wyświetleń

Jakie buty do biegania umożliwią Ci komfortowe trenowanie od początku […]

Jakie buty na sztuczną trawę?

Data publikacji 29.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 813 wyświetleń

Najlepsi piłkarze zwracają uwagę na każdy detal. To dotyczy treningów, […]

Jak wybrać ochraniacze piłkarskie? Jak zakładać je na nogi?

Data publikacji 27.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 1596 wyświetleń

Piłka nożna to sport kontaktowy, w którym nie brakuje fizycznych […]

Aplikacje do biegania – TOP 8 aplikacji

Data publikacji 06.12.2022

Przeczytasz w 8 minut 494 wyświetleń

Aplikacje do biegania mają pomóc Ci się zmotywować i osiągać […]

Adidas Uniforia – piłka, która łączy

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 6 minut 1226 wyświetleń

Współczesny świat jest podzielony na wiele sposobów. Piłka nożna ma […]

Adidas Finale Istanbul. Piłka na najważniejsze mecze

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 859 wyświetleń

Żadne piłkarskie rozgrywki klubowe nie przyciągają tylu widzów, co rozgrywana […]

G-Form – nowy poziom piłkarskich ochraniaczy

Data publikacji 23.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 1273 wyświetleń

Czołowych producentów piłkarskich butów czy koszulek znają wszyscy fani futbolu. […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się