W poszukiwaniu nowych rozwiązań producenci butów piłkarskich sięgają po coraz to nowe pomysły. Na korkach widzimy więc różnego rodzaju wypustki mające ułatwiać kontrolę nad piłką, powłoki, których struktura została zaczerpnięta z rozwiązań stosowanych w innych sportach, a także podeszwy wzorowane na kształcie lekkoatletycznych kolców. Nie wszystkie nowe idee przyjmują się na piłkarskim gruncie, ale z pewnością trafioną innowacją okazały się korki ze skarpetą.
To rozwiązanie w ostatnich latach stało się na tyle popularne, że modele tego typu mają w swojej ofercie niemal wszyscy najważniejsi producenci korków z firmami takimi jak adidas, Nike czy New Balance na czele. Dlaczego jednak buty piłkarskie ze skarpetą podbijają rynek? Jakie są ich największe atuty? Kto w pierwszej kolejności powinien po nie sięgnąć? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Skarpeta w butach piłkarskich. Jak jest skonstruowana?
Rozpoczniemy od wyjaśnienia, co tak naprawdę kryje się za terminem „korki ze skarpetą„. Sam pomysł połączenia korków i skarpetki ewoluował, pierwsze próby nie do końca przypominały obecny kształt takiego obuwia. Dziś bowiem skarpetę, bardzo często określaną również mianem kołnierza, rozumiemy jako integralną część buta znajdującą się ponad właściwą cholewką.
Po założeniu korków skarpeta znajduje się wokół stawu skokowego. I dokładnie do niego przylega, otaczając kostkę w czasie gry. Buty do piłki nożnej ze skarpetą są zaprojektowane tak, by ten kołnierz nie przeszkadzał w czasie gry.
Wysokość i design skarpety różni się w zależności od producenta. Niektórzy, jak na przykład projektanci butów Nike Mercurial Superfly, stawiają na regularną, symetryczną skarpetę, która wizualnie stanowi odrębną część obuwia. W przypadku korków adidas Predator jest ona natomiast integralną częścią cholewki, która cała stanowi coś w rodzaju skarpetki zakończonej kołkami oraz wypustkami wspomagającymi kontrolę nad futbolówką.
Zdarzają się także skarpety wcięte po jednej ze stron, co zwykle ma ułatwiać zakładanie butów. Dzięki ściśle przylegającej do ciała cholewce niektóre korki piłkarskie ze skarpetą nie posiadają sznurowadeł. To dodatkowe udoskonalenie butów, które zwiększa powierzchnię, którą stopa styka się z piłką w czasie uderzenia czy podania.
Buty piłkarskie ze skarpetą czy bez? Zalety kołnierza przy cholewce
Za najważniejszy atut, jaki posiadają buty piłkarskie ze skarpetą, uważa się dodatkową stabilizację stawu skokowego i stopy. To cecha, którą należy wywodzić z mechanizmu kompresji. Podobnie jak różnego rodzaju opaski kompresyjne, tak i skarpety przy butach piłkarskich, dzięki uciskowi na kostkę, sprzyjają jej stabilizacji. W czasie gry w piłkę jest to niezwykle ważne szczególnie przy sprintach.
Stabilizacja nogi w bucie sprzyja większej koncentracji na grze. Zjawisko kompresji potęguje jeszcze jeden efekt. Ucisk pobudza krew, która szybciej krąży w nodze, co sprzyja jej lepszemu natlenieniu. Buty do piłki nożnej ze skarpetą to także dobra izolacja stawu skokowego. Ten atut będzie szczególnie cenny w czasie gry w niskiej temperaturze lub niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Gdy na zewnątrz deszcz i wiatr, w takich butach będzie po prostu cieplej.
Buty piłkarskie ze skarpetą do gry w hali , ale także klasyczne korki z kołnierzem stanowią również wymierną ochronę dla stawu skokowego. Z pewnością nieco ograniczają ryzyko urazów mechanicznych. W ten sposób, mimo że skarpeta jest wykonana z elastycznego materiału, pełni niejako przedłużenie ochraniacza i pomaga wytłumić uderzenia w kostkę czy kopniaki.
Z pewnością chroni też przed zadrapaniami oraz otarciami, o które nietrudno na piłkarskim boisku. Korki ze skarpetą zwiększają szanse na to, że piłkarz ukończy mecz bez kontuzji.
Niektórzy uważają, że buty do piłki nożnej ze skarpetą mogą też zmniejszyć ryzyko skręcenia kostki. Niektórzy eksperci podważają tę zaletę, twierdząc, że to jedynie psychologiczny efekt ucisku na staw skokowy. Mimo to wielu piłkarzy uważa tę cechę takiego typu obuwia za zaletę.
Buty piłkarskie ze skarpetą – komfort na boisku i przed lustrem
Zawodnicy, którzy na co dzień stawiają na korki piłkarskie ze skarpetą, podkreślają także większy komfort gry w takim obuwiu. Skarpeta jest bowiem miękka i przyjemnie otula stopę. Jeśli stanowi zwieńczenie butów bez sznurowadeł, odpowiednie dopasowanie rozmiaru buta do stopy sprawi, że prawidłowe ułożenie jej w obuwiu będzie towarzyszyło nam przez całe spotkanie.
Nie bez znaczenia są również wizualne atuty butów ze skarpetą. Dla wielu osób to właśnie korki z kołnierzem są bardziej atrakcyjne. I pozwalają poczuć się na boisku niczym piłkarska gwiazda Ligi Mistrzów czy mistrzostw świata.
Ostatnią z najważniejszych zalet butów piłkarskich ze skarpetą jest estetyka. Takie wykończenie cholewki może się podobać. A sfery wizualnej nie warto zaniedbywać – może przyczynić się do lepszego samopoczucia, a to często przekłada się na lepszą formę na boisku.
Kto powinien wybrać korki ze skarpetą?
Ze względu na swoje atuty, buty piłkarskie ze skarpetą są szczególnie polecane kilku grupom osób grających w piłkę. Pierwsza z nich to ci, którzy mają tendencje do urazów stawu skokowego. To jedna z kontuzji, która najczęściej przytrafia się piłkarzom. Jeśli nie wyleczy się jej do końca, potrafi często powracać – lekkie skręcenia zdarzają się wówczas niemal w każdym spotkaniu.
Dlatego korki ze skarpetą będą dla osób z „wrażliwymi” stawami skokowymi idealnym rozwiązaniem. Już nawet zapora dla kopniaków i otarć będzie pod tym kątem pozytywem. Dodatkowo działać będzie efekt psychologiczny i sama świadomość, że kostka jest dodatkowo chroniona. Poza tym dobrze wyprofilowane buty do piłki nożnej ze skarpetą można lepiej dopasować do stopy, co również nie jest bez znaczenia przy ryzyku urazów stawu skokowego.
Korki ze skarpetą dla dzieci i rekonwalescentów
Z wymienionych właśnie powodów tego typu obuwie piłkarskie powinni rozważyć również zawodnicy, którzy wracają po kontuzji. Szczególnie dla nich ważne jest psychologiczne wsparcie i komfort, jaki dają korki piłkarskie ze skarpetą. Dzięki nim łatwiej będzie się przełamać i w stu procentach zaangażować w grę. A właśnie z problemem podświadomej blokady w tym względzie najczęściej zmagają się zawodnicy, którzy wracają po długiej przerwie spowodowanej urazem.
Dobrym rozwiązaniem będą również korki ze skarpetą dla dzieci. Początkujący piłkarze w naturalny sposób są bardziej narażeni na urazy niż profesjonaliści. Dzieci bardziej odczuwają kopnięcia po kostkach czy zderzenia na boisku. Korki ze skarpetą dla dzieci pozwolą osłonić przed nimi staw skokowy.
Dbanie o zdrowie na początku piłkarskiej ścieżki jest bowiem podwójnie ważne. Z jednej strony takie urazy przeszkadzają w rozwoju, ich leczenie zabiera czas, który można było przeznaczyć na treningi. Z drugiej zwłaszcza poważne kontuzje na początku kariery często przekładają się na problemy ze zdrowiem w późniejszym okresie. Warto więc postawić na korki ze skarpetą dla dzieci, jeśli mogą w jakiś sposób pomóc w uniknięciu takich konsekwencji.