Jak wybrać ochraniacze piłkarskie? Jak zakładać je na nogi?

Data publikacji 27.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 1595 wyświetleń

Jak wybrać ochraniacze piłkarskie? Jak zakładać je na nogi?

Piłka nożna to sport kontaktowy, w którym nie brakuje fizycznych starć z przeciwnikami. Wśród nich sporo jest również fauli. Na zderzenia z przeciwnikiem, bolesne stłuczenia i kontuzje zdecydowanie najbardziej narażone są nogi piłkarzy. Dlatego trzeba szczególnie dbać o ich zabezpieczenie. W tym celu na mecze, ale często również na treningi zakłada się ochraniacze piłkarskie. Które z modeli zapewnią najwyższy poziom ochrony? Jak dobrać odpowiedni rozmiar i jak zakładać ochraniacze piłkarskie na nogi? Dowiedz się wszystkiego o tych akcesoriach.

Co o ochraniaczach mówią piłkarskie przepisy?

Zgodnie z piłkarskimi regulacjami, w skład obowiązkowego ubioru każdego zawodnika wchodzą ochraniacze piszczeli. Jak czytamy w dokumencie “Przepisy Gry” na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej, ochraniacze “muszą być sporządzone z odpowiedniego materiału, stanowiącego odpowiedni stopień ochrony”. Do tego muszą je zakrywać getry.

Dodatkowe informacje o ochraniaczach można znaleźć wśród “postanowień” PZPN, które polska centrala dodaje do ogólnych przepisów obowiązujących na całym świecie. Zgodnie z tymi wytycznymi ważny jest również odpowiedni rozmiar ochraniaczy i miejsce, w którym się znajdują. Wyszczególnione zostały dwie niedopuszczalne sytuacje. Pierwsza to używanie przez seniorów małych ochraniaczy piłkarskich w dziecięcych rozmiarach. Drugie to umieszczanie ochraniaczy na piszczele z tyłu nogi.

Przepisy nakazują też jak najszybsze założenie ochraniacza zgubionego w czasie meczu – najpóźniej w czasie najbliższej przerwy w grze. Jeżeli jednak przed taką przerwą piłkarz zdobędzie gola bez ochraniacza, nie ma przeciwwskazań, by sędzia uznał trafienie.

Przepisy dopuszczają również możliwość dodatkowych ochraniaczy na nogi. Mogą to być ochraniacze piłkarskie na kolana. Muszą być jednak wykonane z lekkich i miękkich materiałów, bezpiecznych dla zawodnika i przeciwników. Tego typu zabezpieczenia na boisku piłkarskim należą do rzadkości.

Ochraniacze piłkarskie są obowiązkowe w czasie meczów. Nie trzeba ich zakładać na treningi, ale niektórzy trenerzy wymagają i tego. Takie rozwiązanie z pewnością podnosi bezpieczeństwo zawodnika i minimalizuje ryzyko odniesienia kontuzji w trakcie zajęć.

ochraniacze piłkarskie powinny znaleźć się pod getrami
Niektórzy zakładają ochraniacze nawet na trening

Rodzaje ochraniaczy do gry w piłkę nożną

Ochraniacze piłkarskie najczęściej wykonuje się dzisiaj z tworzyw sztucznych. To właśnie one są podstawowym budulcem zewnętrznej części ochraniaczy, która jest twarda i ma odpowiadać za wytłumianie uderzeń. Najpopularniejsze materiały to TPU, czyli termoplastyczny poliuretan, oraz polipropylen.

Od wewnątrz ochraniacze powinny być natomiast stosunkowo miękkie. Dzięki temu mogą dobrze dopasować się do kształtu nogi i nie podrażniają skóry.

Ze względu na rodzaj konstrukcji można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ochraniaczy na golenie:

ochraniacze piłkarskie z pasami: do ochraniaczy przymocowane są specjalne pasy. Jeden znajduje się na dole, zakłada się go na stopę niczym skarpetę. Drugi służy do zapięcia ochraniacza na łydce. To bardzo popularny rodzaj ochraniaczy, przez lata był zdecydowanie najpopularniejszy;

ochraniacze piłkarskie z rękawami: produkt składa się z luźnej “deski”, która ma ochraniać piszczel, oraz specjalnego rękawa kompresyjnego. Zakłada się go na ochraniacz umieszczony na goleni – dzięki rękawowi “deska” się nie przesuwa. Takie ochraniacze w ostatnich latach zaczynają dominować na rynku;

ochraniacze na piszczel i kostkę: oprócz klasycznego ochraniacza z pasami posiadają dodatkową część na dole. Wzmacniane płytki znajdują się bowiem również wokół kostki. To rozbudowane konstrukcje, które zapewniają dodatkową ochronę stawu skokowego. Używane stosunkowo najrzadziej.

jak zakładać ochraniacze piłkarskie z rękawami? Ustaw "deskę" i nasuń rękaw
Ochraniacze piłkarskie z rękawami, źródło zdjęcia: oficjalny sklep Nike.com

Profesjonalni piłkarze najczęściej sięgają po modele z pasami lub rękawami. Ochraniacze na kostki piłkarskie wybierają przeważnie Ci, którym mocno doskwierają urazy stawów skokowych. Ten rodzaj ochraniaczy poleca się też młodszym adeptom piłki nożnej. Są to jednak modele nieco cięższe od standardowych, mogą więc źle wpływać na komfort gry.

Jak wybrać ochraniacze piłkarskie? Najważniejsze cechy

Przy wyborze ochraniaczy piłkarskich trzeba zwracać uwagę, by były zgodne z przepisami. Jeśli zdecydujesz już, jaki typ ochraniaczy Cię interesuje, musisz dobrać odpowiedni rozmiar.

Zbyt małe ochraniacze mogą uciskać nogę i powodować spory dyskomfort w czasie gry. Kiedy ochraniacze piłkarskie będą za duże, najpewniej będą się zsuwać i spadać w czasie biegania. Najłatwiej dobierać rozmiar do wzrostu. Rozmiarówka u poszczególnych producentów może się nieco różnić, ale zwykle oscyluje wokół poniższych wartości:

– XS: do 150 cm,

– S: 150-160 cm,

– M: 160-170 cm,

– L: 170-180 cm,

– XL: powyżej 180 cm.

Do tego należy dodać osobną rozmiarówkę dla dzieci. Dziecięcy rozmiar S to zwykle maksymalnie 100 cm wzrostu, M – 100-115 cm, a dziecięce L – 115-130 cm. Oczywiście czasami, przy bardziej rozbudowanych łydkach, trzeba będzie wybrać ochraniacze przeznaczony dla wyższych osób. Grunt, by nie były zbyt ciasne.

Spore znaczenie ma również waga ochraniaczy. Warto wybierać jak najlżejsze modele, do obniżenia ich ciężaru dążą zresztą również producenci. Lżejsze ochraniacze w mniejszym stopniu obciążają nogi, nie wpływają na komfort gry. Niektóre modele ważą więc dziś już zaledwie kilkadziesiąt gramów.

Dobre ochraniacze piłkarskie nie powinny przegrzewać nóg. Spójrz, czy wybrane przez Ciebie modele mają otwory wentylacyjne. Pianka, która pokrywa wewnętrzną część ochraniaczy, a także pasy czy rękawy powinny być z kolei wykonane z szybkoschnącego materiału, który dobrze odprowadza wilgoć. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy stawiasz na rozbudowane ochraniacze na kostki piłkarskie.

Choć w czasie meczu ochraniacze chowają się pod getrami, zawodnicy często zwracają uwagę na wygląd “desek”. Oprócz tych z herbami klubów popularne są personalizowane modele. Nawet profesjonalni piłkarze często grają w ochraniaczach, na których znajdują się zdjęcia ich partnerki czy dzieci.

Ochraniacze piłkarskie dziecięce
Ochraniacze piłkarskie z pasami dla dzieci, źródło zdjęcia: oficjalny sklep Puma.com

Ochraniacze piłkarskie – jak zakładać je na nogi?

Kiedy już wybrałeś odpowiedni model, musisz jeszcze wiedzieć, jak zakładać ochraniacze piłkarskie na nogi. Nie jest to specjalnie trudne. Musisz tylko pamiętać, by umieścić “deskę” w dolnej części piszczela, kilka centymetrów nad stawem skokowym. To ważne przy ochraniaczach z rękawem. Te z pasami automatycznie znajdą dla siebie odpowiednie miejsce.

Po umieszczeniu ochraniacza na goleni trzeba jeszcze odpowiednio zapiąć ochraniacz. Przy modelach z pasami zaciąga się pasek, w innych sprawę powinien załatwić rękaw kompresyjny. Jeśli mimo to “deska” się przesuwa, możesz ustabilizować ją tejpami sportowymi, którymi opleciesz nogę. Następnie zawsze nasuń na ochraniacz getry.

Część piłkarzy jest jednak wierna… przesądom związanym z zakładaniem ochraniaczy. Najczęściej chodzi o kolejność przedmeczowych czynności. Niektórzy najpierw zakładają na przykład ochraniacz, getry i but na lewą nogę, a dopiero potem zajmują się prawą. Takie rytuały mają oczywiście przynieść szczęście w czasie gry.

Podsumowanie: jak dobrze dopasować ochraniacze do gry w piłkę?

Ochraniacze na golenie są obowiązkowym elementem piłkarskiego stroju w czasie meczów na wszystkich poziomach rozgrywkowych. Mają chronić przed uderzeniami, dlatego wyróżniają się twardą powłoką. Od środka powinny być natomiast miękkie i odpowiednio odprowadzać pot z nogi.

Do wyboru masz trzy rodzaje ochraniaczy – z pasami, rękawami oraz dodatkową ochroną na kostkę. Zdecydowanie popularniejsze są dwa pierwsze typy. Ważne, by dopasować rozmiar ochraniacza. Możesz wybierać spośród wielkości od XS do XL, powiązanych ze wzrostem. Najlepiej zdecydować się na jak najlżejsze modele.

Przy zakładaniu ochraniaczy zadbaj, by “deski” nie przesuwały się po piszczelu – w razie potrzebny ustabilizuj je tejpami. Zawsze nasuwaj na ochraniacz getry.

Mogą Ci się spodobać

Najlepsze pomysły na prezent dla piłkarza

Data publikacji 22.12.2023

Przeczytasz w 10 minut 331 wyświetleń

Przygotowanie prezentu, nawet dla bliskiej osoby, często wymaga umysłowej gimnastyki. […]

Co spakować na obóz sportowy? Niezbędnik piłkarza

Data publikacji 29.10.2023

Przeczytasz w 5 minut 316 wyświetleń

Co spakować na obóz sportowy młodemu piłkarzowi? Pakowanie dziecka to […]

Wybieramy buty do biegania – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Data publikacji 11.08.2023

Przeczytasz w 7 minut 801 wyświetleń

Jakie buty do biegania umożliwią Ci komfortowe trenowanie od początku […]

Jakie buty na sztuczną trawę?

Data publikacji 29.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 813 wyświetleń

Najlepsi piłkarze zwracają uwagę na każdy detal. To dotyczy treningów, […]

Jak wybrać ochraniacze piłkarskie? Jak zakładać je na nogi?

Data publikacji 27.03.2023

Przeczytasz w 6 minut 1596 wyświetleń

Piłka nożna to sport kontaktowy, w którym nie brakuje fizycznych […]

Aplikacje do biegania – TOP 8 aplikacji

Data publikacji 06.12.2022

Przeczytasz w 8 minut 493 wyświetleń

Aplikacje do biegania mają pomóc Ci się zmotywować i osiągać […]

Adidas Uniforia – piłka, która łączy

Data publikacji 27.04.2020

Przeczytasz w 6 minut 1225 wyświetleń

Współczesny świat jest podzielony na wiele sposobów. Piłka nożna ma […]

Adidas Finale Istanbul. Piłka na najważniejsze mecze

Data publikacji 24.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 858 wyświetleń

Żadne piłkarskie rozgrywki klubowe nie przyciągają tylu widzów, co rozgrywana […]

G-Form – nowy poziom piłkarskich ochraniaczy

Data publikacji 23.04.2020

Przeczytasz w 4 minut 1273 wyświetleń

Czołowych producentów piłkarskich butów czy koszulek znają wszyscy fani futbolu. […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami piłkarskimi

Zapisuję się