Najlepsi piłkarze zwracają uwagę na każdy detal. To dotyczy treningów, ale również wykorzystywanego sprzętu. Najważniejsze są oczywiście buty, które powinny być nie tylko perfekcyjnie dopasowane do Twojej stopy, ale również do rodzaju nawierzchni, na której grasz. Szczególnego przygotowania wymaga syntetyczna trawa, na której treningi i mecze często goszczą jesienią oraz zimą. Taka murawa czeka też na Ciebie na orlikach. Jakie buty na sztuczną trawę wybrać? Poznaj ich najważniejsze cechy.
Dlaczego do gry na sztucznej murawie są potrzebne specjalne buty?
Sztuczna trawa tylko imituje naturalną. W przeciwieństwie do klasycznej murawy niestraszne są jej złe warunki atmosferyczne. Nie gromadzi się na niej woda, nie ma błota, a powierzchnia jest równa jak stół.
Sztuczną murawę instaluje się jednak na twardej powierzchni, co znacząco wpływa na sposób poruszania się po boisku. Tradycyjne korki wbijają się w ziemię. Na syntetycznej nawierzchni warstwy gleby nie ma.
Używanie zwykłych korków w takich okolicznościach powoduje więc nienaturalne ułożenie stopy i mniejszą powierzchnię stykową podeszwy z podłożem. Oznacza to gorszą przyczepność, do tego rośnie ryzyko kontuzji – zwłaszcza skręceń stawu skokowego czy problemów z kolanami. Przez brak amortyzacji cierpią też podeszwy stóp.
Takich zagrożeń i niedogodności nie ma w butach przeznaczonych na sztuczną trawę. Gra w takim obuwiu jest bezpieczna. Stopy nie męczą się w nich tak zbyt szybko. Odpowiednia budowa podeszwy zapewnia dużą przyczepność. Niektóre modele butów na sztuczną trawę sprawdzają się również na naturalnych nawierzchniach. W drugą stronę to jednak nie działa, zwykłych korków na orliki lepiej nie zakładać.
Korki AG – profesjonalne korki na sztuczną trawę
Profesjonalne obuwie piłkarskie na sztuczną nawierzchnię oznacza się literami AG. To skrót od angielskiego terminu “artificial grass”, który tłumaczy się po prostu jako “sztuczna trawa”.
Najważniejszym wyróżnikiem takich butów jest budowa ich podeszwy. Podobnie jak w klasycznych “lankach” znajdują się na niej kołki. Jest ich jednak wyraźnie więcej. Podczas gdy w butach na naturalną murawę zwykle wystarcza 11-12, korki AG mają ich często 17-20.
Kołki w butach na sztuczną murawę są również widocznie krótsze. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia buta styczna z podłożem, co poprawia przyczepność. Kołki w takim obuwiu często są też wydrążone w środku, by ich większa liczba nie podnosiła ciężaru butów. Na sztucznej nawierzchni nie ma obaw, że w pustą przestrzeń wbije się ziemia lub trawa. Najczęściej kołki mają również okrągły przekrój.
Tworzywo, z którego wykonuje się kołki tego typu, jest bardziej odporne na ścieranie i mocniej osadzone w podeszwie. Całe korki na sztuczną trawę są bardziej wytrzymałe, by sprostać przeciążeniom na twardej nawierzchni.
To właśnie w takim obuwiu na syntetycznych nawierzchniach występują zawodowi piłkarze. Oprócz butów AG niektórzy producenci przygotowują także modele FG/AG, w zamyśle przystosowane i do naturalnej, i do sztucznej trawy. Siłą rzeczy jest to jednak kompromis i takie buty nie nadają się na przykład do gry na grząskich murawach.
Turfy – buty na sztuczną trawę dla każdego
Drugą możliwością na sztucznej trawie są turfy, czyli obuwie piłkarskie oznaczane literami TF, czasami również TT – to skrót od angielskich słów “turf trainers”.
W tym przypadku podeszwa mocno różni się już od korków. Turfy opierają się bowiem na bardzo niskich korkach, którymi szczelnie pokryta jest cała podeszwa. Na każdym bucie jest ich kilkadziesiąt, ich długość nie przekracza kilku milimetrów. Często są wykonane z gumy.
Taki układ podeszwy gwarantuje jeszcze lepszą przyczepność na sztucznej nawierzchni. Niemal cała podeszwa styka się bowiem z podłożem. Z tego powodu turfy poleca się do gry na zmrożonych i wilgotnych murawach syntetycznych, gdy poradzą sobie lepiej niż korki AG.
Turfy mają jeszcze jedną istotną zaletę. Umożliwiają zdecydowanie bardziej naturalne ułożenie stopy niż korki. Dzięki temu krok na boisku jest bardziej stabilny. Nieco lepiej również amortyzują wstrząsy na twardej nawierzchni. Szczególnie poleca się je więc juniorom.
Takie buty na sztuczną murawę często można zobaczyć na orlikach. Na tego typu boiskach spisują się znakomicie, a do tego pozwalają na bezpieczną grę w każdych warunkach pogodowych. Turfy sprawdzą się także na sztucznych nawierzchniach, którymi pokrywa się szkolne boiska – na przykład tartanowych.
Czy halówki nadają się do gry na sztucznej nawierzchni?
Jeśli wnikliwie obserwujesz obuwie, w jakim grywa się na orlikach, pewnie dostrzegasz również osoby w tak zwanych halówkach. To buty piłkarskie oznaczone symbolem IC – od angielskiego “indoor”.
Podeszwy butów halowych są najczęściej wykonane z kauczuku. Nie mają żadnych wypustek, a zestaw żłobień. Dzięki temu lepiej trzymają się podłoża na płaskich nawierzchniach halowych, do których są przeznaczone. Nieźle sprawdzają się także na tartanie.
Jako że boiska pokryte sztuczną murawą są równe, gra w halówkach jest na nich możliwa. A pod pewnymi względami także wygodna, buty IC mają bowiem zwykle sporą dozę amortyzacji. Do tego stopa na płaskiej podeszwie będzie układać się bardzo naturalnie. Jeśli jednak murawa okaże się choćby lekko wilgotna, przyczepność halówek drastycznie maleje i trudno o stabilne kroki.
Jak dobrać idealne buty na sztuczną murawę?
Buty na sztuczną murawę wyróżniają się przede wszystkim specyficznym kształtem podeszwy. Przy wybieraniu takiego obuwia warto jednak zwrócić uwagę również na kilka innych cech, które poprawiają wygodę gry na syntetycznych nawierzchniach.
Bardzo ważny jest rodzaj materiału, z jakiego wykonana została cholewka butów. Do wyboru masz naturalną skórę oraz materiały syntetyczne. Buty skórzane są bardziej tradycyjne i pozwalają na dobre czucie piłki, z czasem nieco się rozciągają. Obuwie z syntetycznych materiałów jest z kolei bardziej elastyczne, lepiej pracuje wraz ze stopą. Takie buty są także lżejsze od skórzanych.
Istotny jest oczywiście wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia. Przy butach na sztuczną murawę, podobnie jak przy innych piłkarskich modelach, warto zdecydować się na dobrze dopasowane obuwie. Z czasem buty i tak się nieco “rozbiją”, a w ściśle przylegającym obuwiu można lepiej wyczuć piłkę. Wielu producentów oferuje bardzo precyzyjne rozmiary, dodając do wielkości 1/3 czy 2/3. Wybierz jak najbardziej precyzyjnie.
Liczy się też oczywiście jakość wykonania. Obejrzyj szwy i miejsca klejenia podeszwy z cholewką. Szwy powinny być równe, nigdzie nie powinno być widać wystającego kleju. Sprawdź też, czy but po zgięciu łatwo wraca do pierwotnego kształtu.
Przy wyborze obuwia piłkarskiego pomyśl też o tym, w jakich celach i jak często będziesz go używać. Korki AG są zwykle droższe niż turfy, a do tego lżejsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Dobrze więc wybierać je na mecze. Turfy z kolei sprawdzą się w czasie treningów. Są nieco bardziej wytrzymałe, a do tego bezpieczniejsze dla kolegów z drużyny. Przypadkowe nadepnięcie na stopę w czasie treningu będzie mniej bolesne niż w korkach.
Podsumowanie: jakie buty na sztuczną trawę warto wybrać?
Na sztucznej trawie, jaka pokrywa profesjonalne boiska oraz orliki, najlepiej postawić na korki AG lub turfy. Te pierwsze przypominają klasyczne lanki i dobrze sprawdzą się w trakcie meczów, zwłaszcza na suchej nawierzchni.
Jakie buty na sztuczną trawę po opadach? Wtedy warto sięgnąć po turfy z rzeszą niskich wypustek, które mają lepszą przyczepność. Turfy będą bezpieczniejsze na treningach, można w nich grać również na tartanie.
Nieco gorszą alternatywą będą buty halowe, które powinno się wkładać jedynie na idealnie suchą sztuczną murawę.