Cristiano Ronaldo strzela kolejnego gola i cieszy się wraz z kolegami z drużyny. Najpierw kamery pokazują, jak Portugalczyk celebruje trafienie, ale potem skupiają się na powtórkach samego strzału. Nieraz pojawia się zbliżenie na sam moment strzału, w którym widać, jak CR7 nadał piłce odpowiednią moc i trajektorię. Właśnie w tym momencie można też dokładnie przyjrzeć się butom gwiazdora. Od lat jest on wierny produktom firmy Nike oraz jej sztandarowemu modelowi, jakim są korki Nike Mercurial.
To obecnie jedne z najpopularniejszych piłkarskich butów na świecie, a premiery kolejnych wersji ściągają do sklepów tłumy. To buty piłkarskie wręcz najeżone technologią i oryginalnymi rozwiązaniami. Dlatego coraz bardziej znane są nie tylko jako korki Ronalda, ale i innych zawodników, którzy doceniają komfort i wygodę w estetycznej formie. Można wybierać spośród dwóch modeli – Nike Mercurial Vapor oraz Superfly. Które z nich będą lepszym wyborem? Co wyróżnia akurat te buty piłkarskie Nike? Przyjrzeliśmy się obu modelom.
Pierwsze korki Nike Mercurial Superfly i „pierwszy” Ronaldo
Po raz pierwszy świat usłyszał o butach Mercurial w 1998 r. Już pierwszy model oczarował zarówno profesjonalnych piłkarzy, jak i amatorów. Korki Nike Mercurial, które promował Brazylijczyk Ronaldo Luis Nazario de Lima, były znacznie lżejsze od poprzednich modeli Nike, a do tego pokryte specjalną powłoką pomagającą opanować piłkę. Rozwiązanie, które we współczesnych butach piłkarskich jest już standardem, wówczas było pomysłem niezwykle nowatorskim.
Pierwsze korki Nike Mercurial były wykonane z materiałów syntetycznych. Tak jest do dziś, ale to właśnie wtedy, pod koniec lat 90., sztuczne materiały zaczęły wypierać tradycyjne buty piłkarskie ze skóry. Brazylijczyk Ronaldo sprawił, że nowym modelem od razu zaczął się zachwycać cały piłkarski świat. Znakomity napastnik występował w nich bowiem w czasie mistrzostw świata we Francji. Brazylia dotarła w nich do finału, gdzie przegrała z gospodarzami, ale to właśnie napastnik srebrnych medalistów został jedną z największych gwiazd turnieju.
Choć od tamtej chwili minęło ponad 20 lat, korki Ronalda nadal zachwycają. Z czasem Nike przygotowało dwie wersje swoich sztandarowych butów. Klasyczna, w prostej linii spadkobierca pierwszych Mercuriali, to charakteryzujące się niskim profilem korki Nike Mercurial Vapor. Buty o nazwie Nike Vapor Match pojawiły się na rynku już w 2000 r. Od tamtego czasu przeszły sporo zmian, ale nadal charakteryzują się klasyczną cholewką sprofilowaną pod potrzeby najlepszych strzelców. Dziś na rynku są już dostępne buty Nike Vapor 15.
Korki Nike Superfly – druga wersja butów Mercurial
Druga wersja butów Mercurial to wzbogacone o wysoki kołnierz korki Nike Superfly. Ich najważniejszym wyróżnikiem jest materiał Dynamic Fit, który otula kostkę w czasie gry. To elastyczna i miękka struktura, która ma stanowić dodatkowe wsparcie na boisku.
Takie rozwiązanie pojawiło się na rynku piłkarskim dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku i znów okazało się rewolucją. Były nią zwłaszcza korki Nike Superfly 4, które pozwalały piłkarzom jeszcze lepiej wykorzystać na boisku swoją szybkość. Pomysł przyjął się na tyle dobrze, że korki w podobnym kształcie są produkowane do dziś. A śladami Nike podążyli również inni producenci, wśród nich najważniejsi konkurenci amerykańskiej firmy – niemieckie marki adidas oraz Puma.
Dziś na korki Nike Superfly stawiają więc najszybsi zawodnicy na świecie. Wybór wersji Superfly często jest decyzją, którą podejmują także zawodnicy zmagający się z problemami ze stawem skokowym. Dodatkowa warstwa materiału na kostce to bowiem również nieco więcej bezpieczeństwa dla stawu, który z piłkarskiego punktu widzenia ma absolutnie strategiczne znaczenie. Najnowsza wersja butów piłkarskich z tej serii to korki Nike Superfly 9.
Korki Nike Mercurial – technologiczne nowinki od cholewki po podeszwę
To właśnie kołnierz jest zasadniczą różnicą między obiema wersjami Mercuriali. W pozostałych częściach butów zarówno Superly, jak i Vapor są bowiem niemal najeżone podobnymi technologiami.
Pozostając przy cholewce, w najnowszych odsłonach serii buty zostały “opakowane” specjalną siateczką Vaporposite, która pomaga w panowaniu nad piłką przy dużych prędkościach. A to właśnie najszybsi piłkarze najchętniej sięgają po Mercuriale. Ta technologia sprawia, że buty Nike Mercurial Vapor oraz Superfly pozwalają również na niespodziewane zagrania w pełnym biegu. To przydatne rozwiązania zwłaszcza dla piłkarzy ofensywnych – skrzydłowi wykorzystają je do dośrodkowań, napastnicy do oddawania zaskakujących strzałów na bramkę przeciwnika.
Sięgając pod siateczkę Vaporposite odkryjemy połączenie syntetycznego materiału z tkaniną Flyknit, które tworzy jednoczęściową cholewkę. Inżynierowie nie przesadzają z ilością materiału – but ma być lekki, więc cholewka cechuje się konstrukcyjnym minimalizmem.
Ten materiał sprawia, że korki Nike Mercurial są bardzo przyjemne w dotyku. Cienka powłoka i lekki buty pozwalają także na niezwykle dobre czucie piłki. Producent przekonuje, że to zdecydowanie bardziej naturalne odczucia niż w konkurencyjnych modelach.
Warto wspomnieć również o tym, że korki Nike Mercurial dobrze stabilizują stopę. Bez tego ich sukcesów by nie było. Ta zaleta odnosi się przede wszystkim do wysokiego kołnierza. Korki Nike CR7, czyli model Superfly, otulają stopę ze wszystkich stron.
Nike Mercurial Vapor i Superfly – podeszwa dla sprinterów
Za sukces piłkarskich sprinterów oraz ich butów odpowiada jednak również podeszwa. Mercuriale w obu wersjach są dostępne z podeszwami nadającymi się na każdy rodzaj nawierzchni – od klasycznej murawy, przez sztuczną trawę, po wykładziny w halach. Najpopularniejsze są jednak podeszwy FG i SG, czyli przeznaczone na tradycyjne boiska, dobierane w zależności od stanu murawy. W terminologii piłkarskiej takie buty nazywa się po prostu lankami.
W przypadku butów Nike Mercurial użytkownicy mogą liczyć na jednoczęściową podeszwę z klasycznie ułożonymi kołkami – w wersji SG jest ich 13. Sama płytka podeszwy jest jednak znacznie odchudzona. Komfort gry zdecydowanie poprawia system Anti-Clog. Zapobiega on przywieraniu błota do podeszwy, co wydatnie poprawia przyczepność. Dzięki temu każdy krok na murawie, nawet gdy boisko jest grząskie, będzie lekki i bezproblemowy. To pozwala wykorzystać szybkość nawet przy kiepskich warunkach pogodowych.
Korki Nike Superfly oraz Vapor wyróżniają się także bardzo dobrą przyczepnością. Są to bowiem wyposażone w kołki tri-star. To szczególny kształt, który obok przyczepności umożliwia bardzo szybką i sprawną zmianę kierunku ruchu. Ułożenie kołków na pięcie w okrąg to z kolei rozwiązanie, które sprzyja hamowaniu. Nawet przy gwałtownym zatrzymaniu nogi nie powinny „podjeżdżać” ani tracić stabilizacji.
W poszukiwaniu technologii warto zajrzeć też do wnętrza butów. Tam znajduje się bowiem specjalne rozwiązanie NikeGrip. Jest w nie wyposażona wkładka do obuwia. To technologia, która stabilizuje stopę w bucie. O co konkretnie chodzi? Stopa nie przesuwa się do przodu w czasie mocnych odbić od podłoża przy nabieraniu tempa, czyli wówczas, gdy stabilizacja jest zdecydowanie najbardziej kluczowa. Posiada także dozę amortyzacji, co znacznie poprawia komfort w czasie meczów i treningów. Stopy wolniej się męczą.
Korki Nike CR7 – kto oprócz Cristiano stawia na korki Nike Mercurial?
Buty Nike Mercurial są znane przede wszystkim jako korki Nike CR7. Znakomity Portugalczyk od lat jest wierny temu modelowi, to w takich butach ustanawiał kolejne strzeleckie rekordy. Amerykański koncern zadbał jednak o to, by znaleźć godnych następców powoli schodzącego ze sceny gwiazdora.
Twarzą, którą przez najbliższe lata będą mieć korki Ronalda, będzie Kylian Mbappe. Francuz, który ma już na koncie m.in. mistrzostwo świata, od kilku sezonów również występuje bowiem w butach Superfly. Korki Nike CR7 zakłada także kilka innych młodych gwiazd, które w najbliższych latach powinny świecić mocnym blaskiem. To przede wszystkim reprezentujący Niemcy Jamal Musiala, Anglik Jadon Sancho oraz Urugwajczyk Darwin Nunez.
Z kolei korki Nike Mercurial Vapor to dziś jedne z najpopularniejszych butów w świecie piłkarskich gwiazd. Polscy kibice z pewnością zauważyli, że to właśnie w takich korkach bramki zdobywa Robert Lewandowski. W tych butach występuje również inny superstrzelec, Norweg Erling Haaland. Wśród największych gwiazd, które stawiają na korki Vapor, trzeba wymienić także Brazylijczyka Viniciusa Juniora, Chorwata Lukę Modricia i Holendra Frenkiego de Jonga.